Konferencje

Eliksir młodości od Altos Labs – przyszłość czy biotechnologiczna mrzonka?

Chyba większość z nas z nostalgią spogląda czasem na zdjęcia z minionych lat, widząc jak bardzo nasz wygląd ulega przemianom. Starzenie się komórek naszego ciała jest bowiem procesem wpisanym w ludzką naturę. Polemikę na ten temat rozpoczął niedawno startup Altos Labs, a wraz z nim Bezos i Milner – jedni z najbogatszych ludzi na globie.

Jak doniósł ostatnio portal businessinsider.com.pl, zagraniczne media opublikowały informację, iż Jeff Bezos zainwestował w firmę Altos Labs. Jest to startup pracujący nad wszczepianiem białka do komórek, co ma je zrewitalizować, poprzez koordynowanie ich stanu do tego, w którym przypominają komórki macierzyste. Prezes Amazona nie potwierdził tych doniesień, choć inwestował już wcześniej w podobne inicjatywy. Wieść ta dała firmie bardzo duży rozgłos. W inicjatywę zaangażowany jest też rosyjski miliarder i japoński noblista.

Altos […] – wielkie pieniądze! 

Portal Technology Review potwierdza, że finansowanie pochodzi od Bezosa i jego żony, jednakże nie bezpośrednio, a przez fundację. Wskazuje też na możliwe okoliczności powstania firmy. NGO’s Milnera, czyli Milky Way Research Foundation przyznał kilku badaczom trzyletnie wynagrodzenie o wartości jednego miliona dolarów rocznie. Propozycje zostały pozytywnie rozpatrzone przez radę doradczą, w której znaleźli się m.in. Yamanaka i Jennifer Doudna, czyli laureaci nagrody Nobla z ubiegłego roku za wspólne odkrycie edycji genomu CRISPR. Milner postanowił przyspieszyć badania, reorganizując projekt w firmę pod okiem byłego koordynatora National Cancer Institute, Richarda Klausnera. Portal lifespan.io ujawnił, że według papierów wartościowych, wyłożonych w Kalifornii w czerwcu tego roku, Altos Labs mogło zebrać już ponad 270 milionów dolarów! Firma, póki co, zarejestrowana jest tylko w Delaware i w Wielkiej Brytanii, ale planuje rozszerzyć swoje instytuty na San Francisco Bay Area, San Diego, Cambridge i Japonię.

Altos Labs ma konkurencję?

Nauka nie znosi próżni, a tam gdzie młodość, są i pieniądze na badania. Do firm próbujących odkryć sekret długowieczności możemy zaliczyć: Life Biosciences, Turn Biotechnologies, AgeX Therapeutics i Shift Bioscience. Choć ich badania, jak na razie, nie przyniosły większych efektów. Inaczej jest w sprawie jednego wyjątkowego przedsiębiorstwa biotech sygnowanego marką Google, czyli Calico. Lifespan.io przypomina, że Calico sporządziło szczegółowy raport na temat starzenia się komórek, a następnie opublikowała pracę na temat bezpieczniejszego przeprogramowywania komórek, co może okazać się przydatne dla przyszłych badaczy tematu!

[…] Labs – wielkie umysły!

Wśród doniesień widnieje także gremium naukowców, którzy mogą uczestniczyć w całym przedsięwzięciu. Geekweek.pl pisze o Juanie Carlosie Izpisúa Belmonte, hiszpańskim biologu z Instytutu Salk w La Jolla w Kalifornii. Człowiek ten dokonał aktu stworzenia najbardziej zaawansowanego embriona, co ciekawe i przerażające zarazem, stanowiącego hybrydę małpy i człowieka. Oprócz hiszpana w zespole ma pojawić się także Japończyk – Shinya Yamanaka. Biotechnolog zajmujący się procesami starzenia, a w dodatku laureat nagrody Nobla z medycyny. Lifespan.io wylicza także Steve’a Horvatha, profesora UCLA i twórcę „zegara biologicznego”, który może dokładnie zmierzyć proces starzenia się ludzkiego ciała. 

Wieczna młodość od Altos Labs jest możliwa?

„Chociaż istnieje wiele przeszkód do pokonania, istnieje ogromny potencjał” – napisał Shinya Yamanaka w e-mailu do MIT Tech Review, potwierdzając niejako swój udział w projekcie.

Oby przytoczona powyżej historia nie skończyła się jak omawiany już wcześniej przez nas przypadek Elizabeth Holmes.

Autor: Bartłomiej Drążkiewicz

Udostępnij
Zobacz także