Konferencje

Firmy inwestują w Meta Platformy

  • Meta Platforms wskakuje na listę 10 najczęściej posiadanych akcji wśród polskich inwestorów eToro w czwartym kwartale 
  • Tesla i Nio pozostają w czołówce
  • Polscy inwestorzy pozostają przywiązani do akcji wzrostowych (growth) pomimo podwójnego zagrożenia –  inflacją i podwyżkami stóp

13 stycznia 2022: Popularność Meta Platform wśród polskich inwestorów indywidualnych wzrosła w czwartym kwartale 2021 r., po tym, jak gigant technologiczny zmienił swoją pozycję na lidera w powstającym sektorze metaverse, połączonym świecie wirtualnej rzeczywistości, który ma zrewolucjonizować sposób robienia zakupów, pracy i spotkań towarzyskich. Dane z globalnej platformy inwestycyjnej eToro dotyczące polskich inwestorów pokazują, że Meta awansowała z 14. miejsca w trzecim kwartale na siódme w ostatnim kwartale 2021 roku.

Ben Laidler, strateg ds. globalnych rynków eToro, komentuje: „Rosnąca popularność platform Meta wśród inwestorów może być nieco zaskakująca, biorąc pod uwagę, że pozostawała w tyle za rynkiem w czwartym kwartale. Istnieje jednak wiele powodów, dla których więcej inwestorów typu „zrób to sam” posiada akcje.

„Po pierwsze, przy 23-krotnych konsensusowych zyskach w 2022 r., jest to najtańsza ze wszystkich głównych amerykańskich spółek technologicznych, z wyceną prawie zgodną z ogólnym indeksem S&P500, patrząc na stosunek ceny do zysku.

„Po drugie, firma zrezygnowała z nazwy Facebooka i podczepiła się do raczkującego sektora metaverse, który zaczyna wywoływać prawdziwą ekscytację wśród wielu inwestorów.

„Metaverse to ogromna szansa na rozwój, a fakt, że Meta rzuciła za nią swoją markę i zasoby, będzie wielkim katalizatorem jej rozwoju. I chociaż nie jest to jedyna firma badająca ten obszar, bez wątpienia będzie jednym z głównych graczy”.

Spółki wzrostowe pozostają bardzo popularne wśród inwestorów i dominują na liście 10 najczęściej posiadanych akcji eToro, pomimo obaw o rosnącą inflację i wyższe stopy procentowe.

Bank Anglii stał się pierwszym dużym bankiem centralnym, który w zeszłym miesiącu podniósł stopy z rekordowo niskich poziomów, podczas gdy Rezerwa Federalna USA ostrzegła inwestorów, aby w tym roku spodziewali się nawet trzech podwyżek stóp.

Mimo to pod koniec czwartego kwartału Tesla utrzymała pozycję lidera jako najwyższa pozycja na platformie eToro, a na drugim miejscu znalazł się chiński rywal, Nio.

Techniczne giganty Amazon (3. miejsce w Q4), Apple (4.), Alibaba (5.), Microsoft (6.) i Alphabet (7.) wszystkie utrzymały swoje pozycje w pierwszej dziesiątce pod koniec Q4.

Laidler dodaje: „Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zasygnalizowała, że jest gotowa do trzykrotnej podwyżki stóp w tym roku. Zazwyczaj można by oczekiwać, że inwestorzy zwrócą uwagę na te ostrzeżenia i wyjdą z akcji wzrostowych na wartościowe, ale nasze dane wyraźnie pokazują, że tak się nie dzieje.

„Sześć z dziesięciu najczęściej posiadanych akcji na naszej platformie pod koniec czwartego kwartału to coś, co nazwałbym „nową obroną” Big Tech. Innymi słowy, firmy, które mają dominującą pozycję rynkową, silny wzrost, wysokie marże i silne bilanse. Chociaż mogą mieć wysokie wyceny, inwestorzy zaczynają postrzegać je jako akcje na każdą pogodę, które są w stanie z powodzeniem radzić sobie z tym, co rzuci im Fed lub gospodarka.

„Ponadto inwestorzy próbują wyprzedzić inflację, która w USA jest najwyższa od 40 lat. Biorąc pod uwagę, że wzrostowe akcje wciąż wyprzedzają szerszy rynek, sensowne jest, aby inwestorzy postrzegali je jako najlepsze miejsce do przechowywania swoich pieniędzy w tej chwili.

Paweł Majtkowski, analityk eToro dodaje: “Polacy inwestujący poprzez eToro dokładnie wpisują się w globalne trendy inwestycyjne. To ciekawe, że w wielu badaniach obraz polskiego inwestora wydaje się być znacząco różny od inwestora globalnego. Polski inwestor zwykle ma mniejszy portfel inwestycyjny, skupia się bardziej na rynku lokalnym oraz bardziej obawia się skutków inflacji. Kiedy jednak ten sam inwestor trafia na platformę eToro, automatycznie zaczyna myśleć bardziej globalnie i inwestuje podobnie jak osoby z USA czy Europy Zachodniej.

Lista najpopularniejszych spółek na globalnym i polskim rynku jest więc podobna. Pierwsza 5 w jest więc taka sama: Tesla, Nio, Amazon, Apple i Alibaba. Ta grupa liderów jest praktycznie niezmienna od kilku kwartałów. 

Potem pojawiają się drobne różnice. Microsoft jest wśród inwestorów z Polski popularniejszy niż Meta. To prawdopodobnie efekt zdecydowanej supremacji komputerów z systemem Windows w Polsce. A Alphabet, czyli spółka będąca właścicielem wyszukiwarki Google (i nie tylko jej), jest popularniejsza niż GameStop. Wynika to z faktu, że w Polsce generalnie meme stocks są znacznie mniej popularne niż na rynku globalnym.

Ta statystyka jest dobra, bo pokazuje, że mamy już możliwości i narzędzia dostępu do globalnego rynku akcji. I kiedy się na nim znajdziemy potrafimy wykorzystać najlepsze okazje inwestycyjne. W ten sposób dywersyfikujemy też portfele, obniżając ich ryzyko.”

Najchętniej kupowane akcje wśród polskich klientów eToro w Q4 2021  
Aktualny ranking(Q4 2021)Spółka rankingQ3 2021  rankingQ4 2020 
1Tesla Motors, Inc.12
2Nio Inc.21
3Amazon43
4Apple34
5Alibaba55
6Microsoft78
7Alphabet89
8Meta Platforms Inc1412
9GameStop Corp.6159
10NVIDIA Corporation1110

Źródło: eToro 

Najchętniej kupowane akcje wśród globalnych klientów eToro w Q4 2021  
Aktualny ranking(Q4 2021)Spółka rankingQ3 2021  rankingQ4 2020 
1Tesla Motors, Inc.12
2Nio Inc.21
3Amazon44
4Apple33
5Alibaba65
6Meta Platforms1310
7GameStop Corp5150
8Microsoft78
9Alphabet89
10NVIDIA Corp1211

Źródło: eToro 

Udostępnij
Zobacz także