Konferencje

Folia czy szkło ochronne – co wybrać, by cieszyć się smartfonowym ekranem na dłużej?

To, że smartfony stale nam upadają, brudzą się, niszczą, jest naturalne. Wystarczy chwila nieuwagi, zamyślenie, położenie telefonu w niewłaściwym miejscu i problem już gotowy. Często rozwiązaniem jest wybór czegoś, co zabezpieczy ekran przed pęknięciem, dlatego z pewnością warto zainwestować w folię ochronną lub szkło. W które bardziej?

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkła ochronnego lub folii?

Aby dobrze dobrać osłonę ekranu do telefonu, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwsza z nich to dopasowanie. Nie chodzi tu tylko o to, by dobrać folię do modelu, bo to jest w miarę proste. Problem polega na tym, że wiele firm dopasowuje swoje produkty tylko na oko, więc warto zawsze dokładnie sprawdzić opinie, by mieć pewność, że nie będzie problemu z korzystaniem z telefonu.

Druga kwestia to jakość wykonania. Niewątpliwie istotną cechą jest, by folia lub szkło spełniły swoje zadanie, czyli uchroniły telefon przed zniszczeniem ekranu, gdy ten spadnie na ziemię. Jednak to, czy dany produkt nie będzie się szybko rysował, również jest istotne, zwłaszcza z punktu widzenia przejrzystości ekranu.

Trzecia rzecz to twardość. W tym kontekście wyróżnia się różne wskaźniki H. Jest to parametr, który definiuje odporność ochrony ekranu. Im wyższy wskaźnik, tym lepsza będzie ochrona ekranu, a powłoka pozostanie czysta i nieporysowana na dłużej. To czas, w jakim będziesz mógł korzystać ze smartfonu bez przeszkód, nie przejmując się uszkodzeniami.

Folia czy szkło – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Jeśli jednak dziś chcesz zdecydować, jak ochronić ekran swojego smartfona, musisz wybrać jedną opcję. Oczywiście na rynku dostępne są także hybrydy szkła ochronnego i folii, ale generalnie to między nimi przebiega wybór.

Największą zaletą folii jest grubość. To cieniutka powłoka, która przyklejona do ekranu pozostanie niemalże niewidoczna, a jednocześnie będzie wypełniała swoje zadanie. Plusem może być także cena, bo średnie ceny są nawet kilkukrotnie niższe za tę samą jakość względem szkła. Minusem jest trudność w zakładaniu i ryzyko, że z czasem, przy intensywnym użytkowaniu, zacznie się odklejać od ekranu.

Szkło jest o wiele grubsze niż folia, więc teoretycznie nieco mniej wygodne. W używaniu nie jest to może zbyt widoczne, choć przy noszeniu telefonu w kieszeni czasami może zrobić to różnicę. Jeśli jednak używasz także etui, to z pewnością nie dostrzeżesz tego tak bardzo. Szkło jest natomiast trwalsze, ma większą twardość oraz wytrzymałość. Do tego w dotyku zachowuje się jak ekran, jednak z drugiej strony kosztuje o wiele więcej.

Warto pomyśleć o ochronie smartfona

Niewątpliwie zakup osłony z folii czy szkła jest konieczny, jeśli chcesz cieszyć się ładnym, nieporysowanym i niepękniętym ekranem na dłużej. To nie tylko zabezpieczenie przed dziećmi czy niefrasobliwym użytkowaniem, ale także przed niebezpiecznie wysokimi kosztami naprawy. Dziś główną zaletą telefonów są ekrany, więc warto je chronić. Aby je kupić, nie trzeba inwestować dużych nakładów finansowych. Można ich szukać w promocyjnych cenach lub poczekać na okres wielkich wyprzedaży, czyli black friday 2021.

Udostępnij
Zobacz także