Konferencje
Mobile Trends

Co jest lepsze niż Tinder? Wiemy, które aplikacje randkowe są najpopularniejsze w Polsce

Z aplikacji randkowych w Polsce korzysta już ponad 840 tysięcy użytkowników smartfonów z systemem Android, a liczba ta stale rośnie – podaje agencja komunikacji mobilnej Spicy Mobile. Jak wynika z danych, najbardziej popularną aplikacją tego typu w Polsce nie jest wcale Tinder a Badoo.

Najpopularniejsze aplikacje randkowe: Badoo przed Tinderem

Z okazji zbliżających się Walentynek, Spicy Mobile sprawdziło z jakich aplikacji randkowych korzystają Polacy. W grudniu 2018 r. grupa ich użytkowników wzrosła do 840 tys. osób, a więc o 36% więcej niż przed rokiem. Najpopularniejszą aplikacją tego typu okazało się Badoo. Przynajmniej raz w grudniu uruchomiło ją ponad 268 tys. osób. Tinder z liczbą 176 tys. użytkowników znalazł się natomiast na drugim miejscu rankingu.
Należy zastrzec jednak, że dane te pochodzą z pasywnego pomiaru aktywności na urządzeniach mobilnych z systemem Android. A z takich aplikacji korzystają też m.in. użytkownicy iPhone’ów i iPadów (udział iOS w ruchu z urządzeń mobilnych wynosi ok. 16,9% – Gemius, styczeń 2019). Dlatego ogólna liczba użytkowników aplikacji randkowych jest zapewne wyższa.

Mechanizm działania
Modele działania Tinder i Badoo są do siebie zbliżone. Aplikacje są bezpłatne, ale użytkownicy mogą wykupić dostęp do dodatkowych opcji, jak możliwość zwiększenia widoczności profilu czy podgląd listy osób, którym spodobał się nasz profil. Podobnie wygląda też proces rejestracji oparty na podaniu nr telefonu (Badoo, Tinder) lub maila (Badoo). W trakcie rejestracji można powiązać konto z profilem na Facebooku, by „zaciągnąć” z niego informacje.
Aplikacja Badoo przypomina jednak serwis społecznościowy, z rozbudowanym profilem użytkownika i aspektami społecznościowymi (wysyłania wiadomości, wirtualnych prezentów, transmisje na żywo, przeglądanie profili osób w okolicy). Tinder z kolei stawia na prostotę i intuicyjność – po założeniu konta użytkownicy mogą uzupełnić swój profil o bardzo krótki opis (500 znaków), dodać maksymalnie sześć zdjęć, a także podać informacje o miejscu pracy i wykształceniu. Samo konto można połączyć z Instagramem oraz Spotify. W przeciwieństwie do Badoo, kontakt między użytkownikami jest możliwy wyłącznie wtedy, gdy obie osoby wyrażą wzajemne zainteresowanie, czyli „przesuną w prawo”.

Co poza Tinderem i Badoo?

Jak pokazują dane Spicy Mobile łączny udział Tinder i Badoo w rynku aplikacji randkowych według liczby wywołań aplikacji na pierwszy ekran wynosi 57%. Trzecim większym serwisem jest aplikacja serwisu Fotka  z udziałem 5-procentowym. Na pozostałą część składa się kilkadziesiąt innych aplikacji randkowych o dużo mniejszym zasięgu. Znajdziemy wśród nich m.in.:

  • Twoo – reklamowaną jako najszybciej rozwijające się miejsce do czatowania, wyszukiwania nowych znajomych, publikowania zdjęć i grania w gry zapoznawcze),
  • Topface – aplikacja dla osób szukających znajomych z całego świata, którzy podzielających wspólne zainteresowania,
  • Sympatia – aplikacja najstarszego serwisu randkowego w Polsce,
  • eDarling i YouLove – aplikacje dla osób szukających poważnego związku,
  • Fellow, Grindr oraz Romeo -adresowane do osób homoseksualnych.
Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także