Na prowadzenie własnej działalności wpływ ma wiele czynników. Galopująca inflacja, niepewna sytuacja geopolityczna, a także rosnące ceny energii sprawiają, że firmy szukają oszczędności. Zastanawiasz się w związku z tym, ile kosztuje utrzymanie własnej infrastruktury IT? Z uwagi na optymalizację kosztów warto zagłębić się w te koszty. Mając jednak na uwadze fakt, że przeprowadzony przez Intela oraz OVHcloud pod koniec 2021 roku raport pokazuje, że 87% badanych firm miało własne centrum danych. Jakby tego było mało, aż 88% firm, które nie korzystały z chmury, nie planowało wdrożenia jej. Jak sytuacja może prezentować się na dzisiejszym rynku – zaledwie jedenaście miesięcy później?
Co składa się na koszty utrzymania infrastruktury IT?
Ciężko jest określić konkretne kwoty, jakie ponosiła będzie firma w związku z utrzymaniem serwera rack. Zależy to od wielu czynników, a w tym od: wielkości zasobów, wymagań dotyczących zabezpieczeń, niezbędnej do efektywnej pracy przestrzeni dyskowej oraz specyfikacji biznesu. Przy obecnych cenach prądu oraz inflacji można założyć, że koszt będzie wynosił przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Spójrz jednak, co się na niego składa:
- zakup serwera rack oraz szafy teleinformatycznej;
- przełączniki sieciowe;
- zapory sieciowe;
- klimatyzacja precyzyjna;
- zasilanie zasadnicze i UPS;
- systemy wczesnej detekcji dymu;
- okablowanie;
- utrzymanie powierzchni;
- adaptacja pomieszczenia;
- pracownicy IT oraz ich szkolenia.
Utrzymanie serwerów w firmie – na co zwrócić uwagę?
Wymienione wyżej składowe kosztów utrzymania serwerów przez firmy mogą na pierwszy rzut oka wydać się dość wysokie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w większości przypadków są to koszty, które poniekąd i tak będą musiały zostać poniesione przez firmę. Mamy tu na myśli np. utrzymanie powierzchni, czy zatrudnianie pracownika, który zajmuje się sprawami informatycznymi. Serwery rack wysokiej jakości też nie wymagają corocznej wymiany. W niektórych przypadkach koszty poniesione będą jednorazowo, np. adaptacja pomieszczenia.
Serwery rack – idealne rozwiązanie dla najbardziej wymagających
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jednak przyglądając się czynnikom mającym wpływ na koszty utrzymania serwera przez firmę oraz zaletom wykorzystywania serwerów rack można odnieść wrażenie, że wybór wcale nie jest aż tak trudny. Serwery typu rack mają niewielkie wymiary i są łatwe w eksploatacji. Doskonała ergonomia sprawia, że nie zajmują zbyt dużo miejsca. Dzięki temu możliwe jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Oprócz tego należy wspomnieć o zintegrowanym indywidualnego systemy chłodzenia oraz zasilacza. Sprawia to, że problem odprowadzania ciepła, a także doprowadzania stałego źródła energii jest rozwiązany. W przypadku alternatywy, jaką jest np. chmura, trzeba liczyć się z takimi wadami jak ryzyko wykradzenia danych czy przyzwolenie na wgląd w pliki firmowe. Które rozwiązanie będzie bliższe Twoim wartościom prowadzenia firmy? Przed wyborem warto dobrze przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.