Konferencje

Ile kosztuje wyprodukowanie telefonu? Całkiem niewiele…

Niemalże każdego dnia przekazujemy Wam informacje na temat sprzętu mobilnego. Staramy się, by żadna gorąca premiera nie „przeleciała Wam koło nosa”, ale pamiętamy też o mniej oczywistych propozycjach producentów. W ogromie opisów i specyfikacji, jedną z ważniejszych cech jest cena. Każdy z nas zwraca na nią uwagę. Jednak w świecie technologii istnieją dwa rodzaje kosztu urządzenia. Ten, który życzy sobie producent oraz koszt wyprodukowania sprzętu. Warto się mu przyjrzeć, bo różnica względem ceny sklepowej jest dość duża, żeby nie napisać kolosalna.

Smartfony tanie jak barszcz… w produkcji

Ceny topowych modeli telefonów oscylują najczęściej w okolicach 600 – 800 dolarów w dniu premiery. Natomiast koszt wyprodukowania takiego urządzenia zamyka się w przedziale 200 – 250 USD. Przykłady można mnożyć, dlatego skupmy się na najbardziej popularnych modelach (zasada jest generalnie taka sama w przypadku wszystkich producentów):

  • Apple iPhone 4 (16GB): koszt produkcji – 188 USD/sugerowana cena w momencie premiery – 599 USD.
  • Apple iPhone 5 (16GB): 207 USD/649 USD
  • Apple iPhone 6 (16GB): 200 USD/649 USD
  • Samsung Galaxy S3 (16GB): 213 USD/549  USD
  • Samsung Galaxy S4 (16GB HSPA+): 244 USD/579 USD
  • Samsung Galaxy S5 (32GB): 256 USD/660  USD

Na podane wyżej koszta produkcji składa się koszt podzespołów oraz montażu urządzenia. Jak widać, najpopularniejsze rodziny smartfonów przynoszą swoim producentom całkiem duże zyski, rzędu 60 – 70% za sprzedaną sztukę. Potraficie sobie wyobrazić najnowszy model iPhone’a w cenie 300 dolarów (około 1000 zł)? Z pewnością tak. Co więcej, wiele osób może zadać sobie proste pytanie: dlaczego tak bardzo przepłacam?!

Co wpłwa na cenę?

Generalnie koszta produkcji smartfonów rosną. Doskonale widać to na przykładzie serii Galaxy S Samsunga, także Apple z roku na rok wydaje nieco więcej na przygotowanie nowego flagowca. Nie są to jednak różnice znaczące, rzędu kilku, kilkunastu dolarów. Oczywiście ma to związek z rodzajem i wartością poszczególnych podzespołów. Przykładowo cena samego wyświetlacza w Samsungu Galaxy S3 wynosi 65 dolarów, w przypadku Galaxy S4 jest to już 75 dolarów. Podobne różnice zauważymy, gdy porównamy koszt układu SoC tych smartfonów. Czterordzeniowy Exynos 4 z S3 kosztuje 17,50 USD, a Exynos 5 Octa z jego następcy już 30 USD.
Oczywiście poza ekranem i chipem (są to najdroższe podzespoły), telefony są zbudowane z wielu innych podzespołów. Jednak ich ceny kształtują się najczęściej na poziomie kilku dolarów. Przykładem może być pulsometr z Galaxy S5, którego cena wynosi zaledwie… $1.45.
Poza koniecznością zakupu niezbędnych podzespołów, czy też ich wytworzenia (tak robi Samsung, który sam produkuje ekrany AMOLED czy układy SoC, co pozwala na kompensację części kosztów produkcyjnych), producenci smartfonów muszą liczyć się z innymi wydatkami, które jednak zdecydowanie trudniej wyliczyć. Chodzi oczywiście o koszta związane z projektowaniem urządzeń, działalnością badawczo-rozwojową czy wreszcie marketingiem, który zdaniem wielu komentatorów, stanowi lwią część ceny sklepowej nowych urządzeń. W końcu bez wdrukowania w umysły konsumentów nowej potrzeby, nikt rozsądny nie sięgnie po kolejny gadżet, prawda?
Źródło:
http://www.techwalls.com/production-costs-of-smartphones/
http://www.ibtimes.com/samsung-galaxy-s4-costs-236-build-will-its-bill-materials-effect-its-retail-price-photo-1140611

Udostępnij
Zobacz także