Konferencje

Jak nabyć domenę?

Posiadanie własnej strony internetowej, wiąże się z koniecznością wymyślenia nazwy domeny oraz jej zarejestrowanie. Te z pozoru dwie proste czynności, mogą przysporzyć wiele trudów i okazać się czasochłonne, jeśli nie przygotujesz się do nich odpowiednio. Czytaj dalej i dowiedz się, jak szybko i pomyślnie nabyć atrakcyjną domenę.
Domena internetowa to unikalny adres Twojej strony internetowej, dzięki której użytkownicy wchodzący na Twoją stronę, będą mogli ją identyfikować i zapamiętać. Domena internetowa jest po prostu nazwą, pod którą kryje się konkretna strona WWW, jak również jej adres poczty e-mail.

Własna domena, czyli najpierw wymyśl nazwę

Proces nabywania domeny powinno rozpocząć się od wymyślenia konkretnej nazwy. Pamiętaj, że nazwa domeny będzie reprezentować Twoją stronę internetową, dlatego ważne jest wymyślenie adekwatnej nazwy domeny.
W procesie wymyślania nazwy domeny, warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich, to wymyślenie możliwie jak najbardziej chwytliwej nazwy strony, co sprawi, że domena będzie można łatwo zapamiętać. W związku z tym, zaleca się wymyślenie nazwy domeny o niezbyt dużej ilości znaków. Sprawdź, ile znaków mają nazwy domen, które regularnie odwiedzasz, lub te najpopularniejsze (Facebook, Google) i sam wyciągnij wnioski.
Chwytliwość i długość nazwy to nie wszystko. Jeśli już wpadniesz na właściwy pomysł, sprawdź, czy Twoja domena nie jest już zajęta. W tym celu możesz wykorzystać wyszukiwarki domen, które za darmo udostępniają firmy, zajmujące się rejestrowaniem domen. Następnym krokiem jest wybór właściwej domeny. Jeśli zamierzasz działać na rynku krajowym, warto wybrać domenę z końcówką .pl, jeśli chcesz, aby Twój portal miał zasięg międzynarodowy, wybierz końcówkę .com. Pamiętaj, że istnieje wiele rozszerzeń domen, takie jak .org. .gov, .waw.pl, .com.pl i wiele innych.

Rejestracja domeny – na czym polega?

Proces rejestracji domeny jest prostą i stosunkowo szybką czynnością. Aby zarejestrować domenę, należy najpierw wybrać odpowiednią firmę, która zajmuje się rejestrowaniem domen. Proces nabywania domeny jest prostą transakcją, a na zakup wybranej domeny, trzeba wydać od kilku do kilkudziesięciu złotych. Istnieje kilka firm, które oferują promocyjne rozwiązania, dzięki którym rejestracja domeny jest darmowa.
Najczęściej są to oferty ograniczone czasowo, które polegają na utrzymaniu darmowej domeny przez rok. Sam proces zakładania domeny, musi zostać poprzedzony założeniem konta w serwisie konkretnego rejestratora domen. Całość trwa kilka minut i polega na prawidłowym podaniu danych kontaktowych.

Udostępnij
Zobacz także