Konferencje
Mobile Trends

Jak promować sklep internetowy, by sprzedawać jak najwięcej produktów?

Aby zacząć sprzedawać w sklepie internetowym nie wystarczy tylko go założyć i dodać produkty na stronę. Konkurencja jest ogromna i trzeba przebić się przez ten gąszcz, by zostać zauważonym przez klientów. Oto kilka sposobów na skuteczne promowanie sklepu internetowego. Po założeniu sklepu internetowego trzeba skupić się na pozyskiwaniu klientów. Konieczny do tego będzie odpowiedni marketing, czyli promowanie sklepu na różne sposoby, które spowoduje, że zostanie zauważony wśród innych i będzie łatwy do odnalezienia w sieci. Jak promować sklep, by zwiększyć sprzedaż produktów?

Marketing przy zakładaniu sklepu

O marketingu trzeba myśleć już przy zakładaniu sklepu internetowego. W sprzedaży liczą się bowiem także działania podejmowane na stronie. Samo promowanie sklepu gdzie się da w sieci może sprawić, że dużo osób będzie wchodziło na stronę sklepu, ale wcale nie musi się to przekładać na sprzedaż. Najpierw trzeba w odpowiedni sposób stworzyć sklep internetowy. Inaczej żadne działania promocyjne nic nie dadzą. Wszystko zaczyna się już od nazwy sklepu oraz domeny będącej jego wizytówką. Powinna ona być krótka, łatwa do zapamiętania, oryginalna, niepowtarzalna i pasująca do sprzedawanych w sklepie produktów.
Kolejna rzecz to wszelkie opisy sklepu, zarówno na jego stronie, jak i w katalogach firm, wizytówkach, a także metaopis, który będzie widoczny w wynikach wyszukiwania w Google. Następnie należy zadbać o odpowiednie przedstawienie produktów w sklepie. Tutaj liczą się zarówno zdjęcia, jak i opisy produktów, bo tylko to pomaga klientom w podjęciu decyzji o zakupie. Zdjęcia powinny być najwyższej jakości i pokazywać produkt z każdej strony. Opisy natomiast powinny zawierać wszystkie najważniejsze informacje o produkcie, w zależności od jego rodzaju. Powinny też być napisane odpowiednim językiem i nie chodzi tu tylko o język korzyści – zachęcający, ale nie zmuszający do zakupu. Chodzi także o język dostosowany do grupy docelowej, a więc klientów, dla których przeznaczone są produkty sprzedawane w sklepie. Sprzedając produkty dla specjalistów, opiszemy je językiem branżowym i profesjonalnym, a produkty dla zwykłych ludzi opiszemy prostym i zrozumiałym dla nich językiem.
Ważną kwestią jest także landing page, czyli strona, na którą będą przekierowywały linki umieszczane w sieci. Pamiętajmy też, by na stronie sklepu wszystko było łatwe do znalezienia, również dane kontaktowe. Łatwa powinna być także rejestracja oraz dokonanie zakupów. Strona musi być także przystosowana do urządzeń mobilnych. Warto także dać klientom możliwość oceny sklepu i produktów, a także założyć blog firmowy z poradami i informacjami, które będą dowodem na nasz profesjonalizm.

Obsługa klientów również istotna

Obsługa klientów związana z kontaktem, odpisywaniem na wiadomości, odpowiadaniem na pytania, wysyłką czy zwrotami, jest również bardzo ważna dla marketingu. Co z tego, że na stronę będzie wchodziło dużo ludzi i co z tego nawet, że coś kupią, jak produkt im się nie spodoba albo będzie niezgodny z opisem czy będziemy dla klientów niemili i długo będzie trwała wysyłka, czy będziemy zwlekać ze zwróceniem pieniędzy. Sprzedaż będzie niska, bo raz, że klienci nie będą już wracali do naszego sklepu, a dwa, mogą dać niskie oceny i zamieścić negatywne opinie w sieci, które spowodują, że inne osoby w ogóle nie zdecydują się zrobić zakupów. Klienci muszą być odpowiednio traktowani. Muszą czuć, że nam na nich zależy, bo to przecież oni są najważniejsi. Bez nich nic nie sprzedamy i nie zarobimy. Ważne są także takie elementy jak promocje, rabaty dla stałych klientów, karty rabatowe, możliwość darmowej wysyłki, czy zachęcanie do zakupu dodatkowych akcesoriów do już kupionego produktu czyli cross selling i up selling.

Sposoby promowania sklepu internetowego

Promowanie sklepu internetowego opiera się na sposobach, w jakie promuje się każdą stronę internetową. Oto kilka sposobów na skuteczne promowanie sklepu i zwiększenie na nim sprzedaży.

Social media

Facebook, Twitter, Instagram czy nawet YouTube – portali społecznościowych w internecie jest dużo, ale bez wątpienia to Facebook jest tym najważniejszym. Niemal każda firma ma na nim swoją stronę, również sklepy internetowe. Na takiej stronie należy podać wszystkie najważniejsze informacje o sklepie i sprzedawanych w nim produktach, a także regularnie publikować na niej treści, najlepiej ze zdjęciami lub linkami do sklepu czy konkretnych produktów. Najważniejsze jest to, by nie wstawiać na stronie pustych zdjęć czy linków. Wpis jest bardzo ważny – powinien zawierać bezpośrednie zwroty do klientów, pytania do nich i zachętę do aktywności (odpowiedzi na pytania, lajki, komentarze i oczywiście zakupy w sklepie).

Reklamy

Reklamy to już opcja płatna. Można z nich korzystać zarówno w social media, na przykład Facebook Ads, jak i w wyszukiwarce (Google AdWords). Zanim jednak zaczniemy się reklamować, musimy ustalić koniecznie grupę docelową, czas wyświetlania reklamy, a także budżet. Wygląd reklamy także ma znaczenie, zwłaszcza w social media. Reklama powinna przede wszystkim zachęcać do działania.

Pozycjonowanie strony sklepu

To już wyższa półka i warto powierzyć to specjalistom. SEO to szereg działań podejmowanych zarówno na stronie, jak i poza nią. Na stronie przede wszystkim umieszczamy odpowiednie frazy kluczowe w opisach produktów czy innych tekstach, na przykład na sklepowym blogu. Poza stroną zaś istotny jest przede wszystkim link building, czyli umieszczanie linków do sklepu na różnych stronach.

Program partnerski

Najbardziej znanym programem partnerskim jest oczywiście program CENEO. Program partnerski polega na tym, że klienci mogą polecać nasz sklep poprzez właśnie umieszczanie linków do niego lub do konkretnych produktów na swoich stronach, blogach czy kontach w social media. Zachętą do tego jest oczywiście wynagrodzenie w postaci prowizji za kliknięcie w link i przejście do sklepu czy w końcu za zakup dokonany przez kogoś, kto przeniósł się na stronę przez link afiliacyjny.

Mailing

E-mail to nie tylko narzędzie do kontaktu z klientami. To także ogromne narzędzie marketingowe. Wysyłane regularnie, ale nie za często newslettery z informacjami o nowych produktach, promocjach czy produktach, których ostatnie sztuki zostały w magazynie, oczywiście z zachętą do zakupów, mogą zdziałać bardzo wiele. Maile możemy zbierać poprzez okienko subskrypcji na stronie sklepu, gdzie klient chętny może podać swój mail lub poprzez wyskakujące okienko, w którym klient kliknie, że chce otrzymywać powiadomienia. Pamiętajmy jednak o tym, by dać klientom możliwość rezygnacji z subskrypcji.

Sprzedaż za granicę

Jeśli zamierzamy sprzedawać w naszym sklepie produkty za granicę, musimy pamiętać o dostosowaniu sklepu dla klientów zagranicznych. W tym celu konieczne jest stworzenie przynajmniej wersji anglojęzycznej strony sklepu. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza. Ponadto w reklamach i marketingu należy uwzględnić również w grupie docelowej osoby z innych krajów. Nazwa sklepu i domena jest tutaj też bardzo istotna – warto by była uniwersalna językowo i łatwa do wymówienia dla obcokrajowców. Zanim jednak zaczniemy sprzedaż za granicę, musimy zapoznać się z przepisami prawnymi obowiązującymi na terenie UE i poza UE. Być może trzeba będzie zarejestrować się jako płatnik VAT-UE. Należy zapoznać się z wszystkimi informacjami dotyczącymi sprzedaży za granicę – trzeba dowiedzieć się wszystkiego o rozliczeniach takiej sprzedaży, podatkach i innych opłatach związanych z płatnościami za zakupy czy wysyłką za granicę. Należy także pamiętać o obowiązku wystawienia faktury za każdą sprzedaż za granicę oraz paragonów z kasy fiskalnej dla osób prywatnych i rolników.
Podsumowując, nie wystarczy tylko założyć sklep i dodać na jego stronie produktów. Trzeba także podjąć złożone działania marketingowe, aby osiągnąć sprzedaż na satysfakcjonującym poziomie. Działania marketingowe można prowadzić zarówno samodzielnie, jak i powierzyć to specjalistom.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także