Konferencje
Mobile Trends

Jak przeskanować swój telefon pod kątem programów szpiegujących?

Dzisiejszy świat technologiczny, mimo że niesamowicie ekscytujący i szybko się rozwijający, ma również swoją ciemną stronę. Tak naprawdę, można włamać się do praktycznie każdego urządzenia, co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu i prywatności jednostki. Jest to dość ponura perspektywa, zwłaszcza gdy media społecznościowe oraz technologia wręcz przerastają “szarego człowieka”. Na szczęście istnieje parę sposobów, jak się bronić przed atakami hakerskimi.

Zobacz także: Koniec cyfrowej rewolucji? – na rynku brakuje specjalistów IT!

Czym właściwie jest program szpiegujący?

Dla większości ludzi pojęcie wirus komputerowy jest już znane, jednak często nie zdają sobie sprawy, że jest też coś takiego jak program szpiegujący. Program szpiegujący jest to niechciane oprogramowanie, które może zostać zainstalowane w telefonie komórkowym. Pozwala ono innej osobie zdalnie monitorować działania na urządzeniu. 
W większości przypadków haker ma dostęp do takich informacji jak:

  • Historia połączeń, w tym numery telefonów, data i długość połączenia
  • Wiadomości tekstowe, zarówno numery telefonów, jak i treść SMS
  • Kontakty
  • Historia przeglądanych stron internetowych
  • Lokalizacja telefonu
  • Galeria zdjęć
  • E-mail

W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy zainstalowany zostanie “Jailbreak” w Iphonie, czy “Root” w Androidzie, można dodatkowo mieć wgląd m.in w:

  • Wiadomości w aplikacjach np. WhatsApp, Viber, Skype
  • Konwersacje w telefonie
  • Używanie mikrofonu telefonu do rejestrowania otoczenia telefonu

Symptomy posiadania programu szpiegującego

Biorąc pod uwagę spryt hackerów, zauważenie ich działalności może być trudne do wykrycia. Symptomów może być wiele, dlatego uważna obserwacja “stanu zdrowia” telefonu jest tutaj kluczowa. Najczęściej są to:

  • przegrzanie baterii – niektóre programy szpiegujące mogą powodować przeciążenie procesora telefonu, co powoduje szybsze wyczerpanie się baterii
  • urządzenie łączy się z internetem bez Twojej wiedzy
  • ciągłe żądanie logowania się do np. Apple ID

Istnieją pewne formy programów szpiegujących, które mogą być łatwo zidentyfikowane przez sklep detaliczny czy serwis techniczny. Niestety są takżę takie rodzaje, które wymagają szczegółowych badań, które już nie są tak łatwo dostępne. W zależności od danej sytuacji, jeśli inwigilacja za pomocą programu szpiegującego jest jedyną z nadużyć, których doświadczasz, możesz prosić o pomoc ze strony obsługi aby odpowiednio Cię pokierowali w zabezpieczeniu urządzenia. Przypominamy, że mowa tutaj o sprawdzonych punktach, najlepiej w oficjalnych sklepach lub profesjonalnych punktach serwisowych. 

Co zrobić po wykryciu programu szpiegującego?

Jeśli podejrzewasz, że Twój telefon jest “skażony” przez mobilny program szpiegujący, możesz zdecydować się na podjęcie paru kroków:

  • Rozważ używanie innego urządzenia do prywatnej komunikacji. Dalsze korzystanie ze “starego” telefonu może okazać się dobrym rozwiązaniem – hacker nie będzie wtedy podejrzewał, że zauważyłeś jego działania.
  • Ze względu bezpieczeństwa zalecamy prowadzenie rozmów, które chcesz zachować prywatnie poza zasięgiem słuchu “skażonego urządzenia”, ponieważ niektóre programy szpiegujące mogą nagrywać otoczenie telefonu. 
  • Warto pamiętać, że niektóre programy szpiegujące mogą monitorować także lokalizację, więc zalecamy być ostrożnym przy korzystaniu telefonu. Kiedy zdecydujesz się zabrać urządzenie na komisariat policji – hacker będzie o tym wiedział.
  • Programy szpiegujące działają gdy telefon jest włączony i podłączony do Internetu. Częste wyłączanie urządzenia pozwoli na tymczasowe spowolnienie śledzenia.
  • Jeśli jest to bezpieczne, przywrócenie ustawień fabrycznych w urządzeniu, aktualizacja systemu operacyjnego lub zmiana hasła do konta Apple ID/iCloud/Google może spowodować usunięcie programu szpiegującego. Ten krok zadziała jednak tylko przy niektórych programach. 
  • Zakup nowego urządzenia może również pomóc w rozwiązaniu problemu. Jednak jeśli kupujesz nowe urządzenie z Androidem, unikaj automatycznej ponownej instalacji aplikacji ze Sklepu GooglePlay.

Chcesz samodzielnie usunąć spyware?

Oprócz powyższych opcji, jest możliwość również usunięcia za pomocą oprogramowania.  Przede wszystkim musisz pamiętać o użyciu najwyższej jakości antywirusa, aby poprawnie wykonać skanowanie urządzenia (listę narzędzi antyspywarowych, które polecamy znajdziecie tutaj). Jeśli wiesz  gdzie dokładnie znajduje się infekcja, możesz pomóc antywirusowi i wybrać niestandardowe skanowanie kierujące na określony obszar. Po poprawnej identyfikacji problemu, użyj narzędzia antyszpiegowskiego i poddaj swój telefon “czyszczeniu” aby całkowicie usunąć wpływy hackerskie.
W sytuacji gdy jesteś świadomy źródła problemu, możesz usunąć program ręcznie. Po otwarciu menu, wyświetlą się wszystkie aktywne aplikacje. Jeśli wiesz, która aplikacja sprawia komplikacje, wybierz opcję “odinstaluj” i “usuń program”. Warto zauważyć, że ręczne usuwanie może wiązać się z pewnego rodzaju ryzykiem. Gdy wybierzesz zły program systemu operacyjnego, możesz uniemożliwić działanie urządzenia. 

Zainfekowanie urządzenia nie jest przyjemnym doświadczeniem. Na szczęście po rozpoznaniu tego faktu, możesz podjąć kroki w celu rozwiązania problemu. Najważniejsze w tym wypadku jest śledzenie “stanu zdrowia” urządzenia i zwracanie uwagi na pierwsze symptomy, które opisaliśmy powyżej. Technologia jest piękną sprawą, jednak w złych rękach może być wykorzystana przeciwko nam. Warto pamiętać, aby nie pobierać aplikacji z niewiadomych źródeł, nie otwierać podejrzanych załączników, być ostrożnym przy klikaniu w reklamy i dokonywać częstych aktualizacji przeglądarek. Warto również korzystać z oprogramowania typu VPN oraz z dobrego antywirusa.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także