Konferencje
Mobile Trends

Jak rozpocząć karierę w IT od zera?

Rozpoczęcie kariery w IT od zera może wydawać się niemałym wyzwaniem. Nadal jest to jednak bardzo atrakcyjna perspektywa – przede wszystkim z uwagi na potencjalnie wysokie zarobki i komfortowe warunki pracy. Jak zacząć pracę w tym sektorze?

Kariera w IT – czy studia są potrzebne?

Większość osób, które chcą rozpocząć karierę w IT od zera, nie dysponuje dyplomem ze studiów informatycznych. Na szczęście jednak z reguły formalna edukacja w tym obszarze nie jest wymagana, z wyjątkiem niektórych bardziej specyficznych zagadnień, takich jak Data Science czy AI. Znacznie większe znaczenie mają praktyczne umiejętności, które można zdobyć na własną rękę.

Nauka do pracy w IT

Jak zatem rozwinąć kompetencje niezbędne do pracy w sektorze IT? Możliwości jest naprawdę sporo – dobrym punktem wyjścia będą internetowe kursy i tutoriale, często dostępne zupełnie za darmo. Ciekawym wyborem są też tzw. bootcampy, czyli krótkie, ale bardzo intensywne kursy, które mają na celu przygotować do pracy w IT nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z tego typu rozwiązaniami. Ważną kwestią jest jednak określenie technologii, które warto poznać. Branża IT jest bardzo różnorodna, a w zależności od realizowanych procesów poszczególne firmy mogą korzystać z zupełnie innych narzędzi. W pierwszej kolejności warto zatem przejrzeć dostępne oferty pracy i zweryfikować, które technologie są najbardziej pożądane wśród pracodawców.

Rekrutacja w IT z własnym portfolio

Jak rozpocząć karierę w IT od zera? Warto mieć na uwadze, że jest to branża, która na pierwszym miejscu stawia realne doświadczenie zdobyte w ramach pracy nad projektami. Nie oznacza to jednak, że osoby, które chcą dopiero wejść w ten sektor, stoją od razu na przegranej pozycji. Nawet jeśli nie masz wymaganego doświadczenia zawodowego, możesz tworzyć własne projekty i umieszczać je w swoim portfolio – przykładowo dla programistów mogą to być niewielkie aplikacje, które można zamieścić na portalu GitHub. To bardzo wartościowa informacja dla rekrutera: dzięki temu można od razu wstępnie ocenić umiejętności kandydata, a także zweryfikować jego zaangażowanie.

Zadbaj o kontakty

IT to również sektor, w którym można liczyć na wiele ciekawych konferencji, wydarzeń, spotkań i targów pracy. Warto brać w nich udział zwłaszcza jako osoba, która rozpoczyna karierę w IT. Tego typu okazje pozwolą nie tylko zdobyć wartościową wiedzę, lecz także nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami i rekruterami. Dzięki temu można liczyć na najciekawsze projekty i atrakcyjne propozycje pracy.

Jak wygląda rekrutacja w IT?

Oprócz samego zdobycia umiejętności i nawiązania kontaktów dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się z procesem rekrutacji IT. W przypadku stanowisk technicznych zazwyczaj składa się on z trzech etapów: rozmowy wstępnej, technicznej rozmowy kwalifikacyjnej i końcowej rozmowy, której celem jest przede wszystkim ustalenie kwestii związanych z zatrudnieniem. Przeważnie najbardziej wymagający etap to rozmowa techniczna – z odpowiednią wiedzą można jednak bez problemu poradzić sobie z tym wyzwaniem. Co ważne, rekrutacja nie zawsze jest bezpośrednio wykonywana przez firmę, która szuka pracowników: wiele przedsiębiorstw stawia na IT contracting i inne, podobne rozwiązania realizowane na zasadzie outsourcingu.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także