Konferencje

Jak social media wpływają na ludzi?

Media społecznościowe to bardzo rozległy obszar, który dzieli się na wiele aplikacji, w tym m.in. na takie aplikacje jak: TikTok, Facebook czy Instagram. Pomimo tego, że każdy z serwisów funkcjonuje w inny sposób, to jest jeden element, który je łączy – społeczność. Social Media służą jako narzędzie do kształtowania opinii publicznej i poglądów, jako miejsce do prowadzenia rozmów i dyskusji, a nawet rozwiązywania konfliktów – zastosowań jest mnóstwo! Trzeba mieć tutaj jednak na względzie fakt, że kij ma zawsze dwa końce. Podczas korzystania z mediów społecznościowych, w jednej chwili wszystko układa się po naszej myśli, a w drugiej wystarczy jeden błąd, źle ułożone zdanie czy źle dobrany content, aby szczęście się od nas odwróciło.

Dlaczego social media są tak popularne?

Trendy to jedna z sił napędowych social mediów. Trendy istnieją od zawsze i siłą rzeczy w większym lub mniejszym stopniu wpływają na to, jak wygląda życie każdego człowieka. Jest ich nie tylko wiele, ale dodatkowo każdy z nich dotyczy innej dziedziny życia i świata, a to bezpośrednio wpływa na dużą liczbę zainteresowań, wokół których działają media społecznościowe. Przeciętny użytkownik poszukuje nie tylko informacji przydatnych mu na co dzień, ale też często po prostu wyjątkowych nowinek, porad czy wskazówek. Oprócz tego aspektu, w dobie dzisiejszych zmian w postrzeganiu kulturowym społeczeństwa, w mediach społecznościowych coraz częściej można napotkać content, który ma na celu okazanie wsparcia i szacunku dla danej grupy społecznej czy etnicznej, a to z kolei nie tylko wpisuje się w popularne działania, ale także stwarza poczucie bezpieczeństwa dla osób, które go potrzebują. Dowodem tego jest fakt, jak szybko użytkownicy mediów społecznościowych są w stanie zjednoczyć swoje siły w postawionym sobie celu. Siła i zasięg SM sprawiają także, że wiele firm decyduje się na branding własnych marek właśnie z ich wykorzystaniem. Aby zaistnieć na rynku e-marketingowym trzeba podążać za trendami, śledzić informacje na temat tego kto i co jest w danym momencie popularne oraz na jakich platformach warto zaistnieć i jak można wykorzystać ich potencjał do rozwinięcia marki.

O czym należy pamiętać korzystając z Social Mediów?

Media społecznościowe mogą dosłownie i całkowicie pochłonąć swoich użytkowników. Należy więc szczególnie pamiętać o tym, aby rozdzielać świat mediów od świata realnego. Aktywni użytkownicy social mediów często różnią się bowiem od swoich “prawdziwych” wersji w realnym świecie. A to dlatego, że w świecie wirtualnym niejednokrotnie czujemy się bardziej bezkarni – łatwiej jest nam wtedy rozmawiać z drugą osobą, wyrażać swoje opinie, a czasami nawet, tworząc oddzielną osobowość, wpasować się w daną grupę społeczną, w wielu z tych przypadków nie zdając sobie sprawy z konsekwencji naszych działań. Nie oznacza to jednak, że media społecznościowe to zbiór samych kłamstw i fałszu. Facebook, TikTok, Instagram i inne serwisy z drugiej strony huczą od pozytywnego contentu i dobroci, które za ich pośrednictwem wlewają się do świata. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że to zarówno pozwalające nam na odsapnięcie od codziennych trosk “odskocznie”, jak i potężne narzędzie służące do sprawdzania, informowania czy nawet kontroli użytkowników. Trendy panujące w mediach społecznościowych zmieniają się z czasem, należy więc przede wszystkim korzystać z nich z głową.

Większość społeczeństwa na świecie korzysta z przynajmniej jednego z serwisów należących do kategorii social mediów. Przyczynia się do tego fakt, że obecnie większość ludzi praktycznie przez cały czas trzyma swój telefon komórkowy w zasięgu ręki. Łatwy dostęp do informacji z całego świata to kolejna ważna cecha, która stała się atrakcyjna nie tylko dla użytkowników prywatnych, ale także dla firm. Obszar mediów społecznościowych to nieustannie rozrastający się rynek, do którego napływają coraz to nowsze serwisy i aplikacje, nowe trendy i nowi celebryci czy influencerzy. Obecnie wydaje się nawet, że jest to machina nie do zatrzymania. I tak jak mamy świadomość ogromu możliwości, jakie oferują nam social media, tak równie ważnym jest, aby pamiętać o zagrożeniach i ograniczeniach wynikających z korzystania z tego typu serwisów. 

Udostępnij
Zobacz także