Konferencje
Mobile Trends

Jak wygląda cloud computing w praktyce?

Cloud computing to innowacyjna technologia, która powstała w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców na wydajne i skalowalne rozwiązania cyfrowe. Dzięki technologii chmurowej firmy otrzymują wyspecjalizowane narzędzia służące do dostarczania i testowania rozwiązań oraz usług w czasie rzeczywistym. W poniższym artykule tłumaczymy, jak wygląda cloud computing w praktyce.

Czym jest i jak działa cloud computing?

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa, to nowoczesna i rewolucyjna usługa, polegająca na zdalnym dostarczaniu usług IT oraz hostowaniu ich w zewnętrznych centrach danych zamiast na lokalnym serwerze dedykowanym. Podmioty, które korzystają z cloud computing, nie muszą samodzielnie inwestować w infrastrukturę IT, dzięki czemu mogą ograniczyć koszty oraz skupić się na rozwoju swojego biznesu. 

Technologia cloud computing jest uznawana za rewolucyjną, ponieważ zakłada ona, że dane firmowe nie są magazynowane na dyskach komputerów, tylko w przestrzeni wirtualnej – na serwerach ulokowanych poza lokalną siecią, na wcześniej wspomnianej chmurze. Atutem tej technologii jest znaczący wzrost bezpieczeństwa przetwarzanych przez przedsiębiorstwa danych. Proces przekazywania informacji przebiega znacznie sprawniej.

Dzięki inwestycji w cloud computing znikają także problemy dotyczące ograniczeń sprzętowych. W wielu przypadkach, gdy przedsiębiorstwa posiadały własne serwery, niejednokrotnie dochodziło do ich przeciążenia w przypadku zwiększonego zainteresowania ich stronami WWW. Utrzymanie prawidłowego działania strony internetowej to kwestia absolutnie priorytetowa zwłaszcza dla e-sklepów.

Szczegółowe informacje na temat wykorzystania technologii chmurowej w praktyce dostępne są na portalu mindboxgroup.com.  

Modele wdrażania cloud computingu 

Cloud computing jest technologią, która może być wdrażana na kilka sposobów. Są one następujące:

  • Infrastructure as a Service (IaaS). Jest to rodzaj usługi przetwarzania w chmurze, w której zaoferowane są podstawowe zasoby magazynowe, sieciowe i obliczeniowe na żądanie zgodnie z rzeczywistym zużyciem. Jednocześnie firma w dalszym ciągu samodzielnie nadzoruje zarządzanie aplikacjami, które mają znaczenie strategiczne. 
  • Platform as a Service (PaaS). Rozwiązanie pozwalające na tworzenie, testowanie i wdrażanie własnych aplikacji na dedykowanej platformie w chmurze. Zarządzanie infrastrukturą informatyczną jest kompetencją zaufanego dostawcy usług. W takim przypadku specjaliści IT danej firmy mogą skupiać się na rozwoju aplikacji. 
  • Software as a Service (SaaS). Platformy typu software są hostowane w chmurze, a użytkownicy zyskują do nich dostęp po uiszczeniu określonej opłaty. To rozwiązanie powoduje, że firma nie musi już instalować i aktualizować platform software’owych, ponieważ są one dostępne w chmurze.

Kto powinien postawić na technologię cloud computing?

Inwestycja w technologię cloud computing przynosi firmom wiele korzyści. Które przedsiębiorstwa powinny w sposób szczególny rozważyć możliwość wdrożenia technologii chmurowej? W tym gronie powinny znaleźć się sklepy internetowe, platformy hostingowe, portale społecznościowe, wyszukiwarki i wiele, wiele innych przedsięwzięć.

Tak naprawdę właściciel każdego internetowego biznesu powinien poważnie zastanowić się nad inwestycją w cloud computing, gdyż dzięki temu jego biznes lepiej będzie odpowiadał potrzebom potencjalnych klientów i stanie się odporniejszy na ewentualne ataki hakerskie. 

Jakie są zalety technologii cloud computing?

Cloud computing posiada wiele zalet. Przede wszystkim tę technologię wyróżnia pełna elastyczność i wygoda. Wszyscy pracownicy mają dostęp do firmowych danych z poziomu dowolnie wybranego urządzenia – komputera, laptopa, smartfona czy tabletu. Organizacja danych także jest znacznie ułatwiona, ponieważ wszystkie pliki mogą być przechowywane i współdzielone. Wiele usług chmurowych jest rozliczanych zgodnie z modelem pay as you go – oznacza to, że płacimy wyłącznie wtedy, gdy korzystamy z tego rozwiązania. Nie ma wówczas ryzyka, że będziemy płacić za niewykorzystaną usługę. 

Kolejny atut cloud computing to fakt, iż tę usługę można wdrożyć w wyjątkowo krótkim czasie. Rozwiązania chmurowe są szeroko dostępne, a dzięki wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom implementacja technologii zajmuje naprawdę niewiele czasu. Cloud computing gwarantuje także lepszą skalowalność prowadzonego biznesu – firmy mogą rozbudowywać niezbędną infrastrukturę i nie ma ryzyka, że w przypadku nagłego wzrostu ruchu na stronie dojdzie do awarii. 

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także