Konferencje

Jak wygląda praca z agencją rekrutacyjną?

Rekrutacja nowych pracowników to często złożone i czasochłonne przedsięwzięcie, zwłaszcza w przypadku stanowisk wysoce specjalistycznych z branży IT. Firmy, które nie mają wystarczających zasobów ani narzędzi do prowadzenia skutecznych procesów rekrutacyjnych, odnotowują dziś rosnące problemy w tym zakresie. Dotyczy to zarówno małych przedsiębiorstw, jak i większych korporacji, które potrzebują w krótkim czasie uzupełnić swój zespół o konkretnych pracowników. Sposobem na zwiększenie efektywności prowadzonych działań rekrutacyjnych okazuje się wsparcie agencji rekrutacyjnej wyspecjalizowanej w branży IT. Sprawdź, jak wygląda model współpracy z zewnętrznymi rekruterami!

Wsparcie agencji rekrutacyjnej wyspecjalizowanej w branży IT – dlaczego warto?

Specjaliści IT stanowią współcześnie jedną z najbardziej pożądanych i rozchwytywanych na rynku grup zawodowych. Jednocześnie rekrutacja najbardziej doświadczonych programistów, którzy zajmują seniorskie lub menadżerskie stanowiska, okazuje się dziś wieloetapowym procesem wymagającym zaangażowania znacznych zasobów – zarówno czasowych, jak i finansowych. Prowadzenie efektywnych działań rekrutacyjnych w firmach technologicznych bez wsparcia doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów HR wydaje się więc dość karkołomnym zadaniem, które może finalnie narazić przedsiębiorstwo na niemałe straty. Z tego powodu dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się oddelegowanie tego zadania w ręce zewnętrznych rekruterów.

Wsparcie agencji rekrutacyjnej wyspecjalizowanej w branży IT to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu. Profesjonalna agencja posiada bowiem dużą bazę wartościowych kontaktów i zweryfikowanych kandydatów, dzięki czemu jest w stanie szybciej docierać do pożądanych specjalistów. Co więcej, doświadczeni rekruterzy wyspecjalizowani w IT mają już cały niezbędny know-how, znają specyfikę tej branży i aktualnie rządzące nią zasady, co sprawia, że nie potrzebują dodatkowych szkoleń ani długotrwałego okresu wdrożeniowego. Dzięki temu są w stanie rozpocząć pracę niemal natychmiast, oferując dodatkowo profesjonalne doradztwo.

Najpopularniejsze modele współpracy z agencją rekrutacyjną IT

Wsparcie agencji rekrutacyjnej wyspecjalizowanej w branży IT to atrakcyjne rozwiązanie również z uwagi na elastyczne warunki współpracy. Firmy, które zdecydują się na skorzystanie z pomocy zewnętrznych specjalistów HR, mają bowiem możliwość dostosowania preferowanego sposobu współpracy do swoich aktualnych potrzeb. Jak wygląda praca z agencją rekrutacyjną? Poniżej znajdziesz trzy popularne modele współpracy z profesjonalnymi rekruterami.

Rekrutacja w modelu RPO

RPO, czyli ang. Recruitment Process Outsourcing, to popularny model współpracy z agencją rekrutacyjną, który polega na okresowym oddelegowaniu wszystkich lub wybranej części firmowych procesów rekrutacyjnych na zewnątrz. Na rozwiązanie tego rodzaju decydują się w szczególności te przedsiębiorstwa, które w obliczu zwiększonych potrzeb rekrutacyjnych potrzebują w krótkim czasie poszerzyć swój zespół o konkretnych pracowników. Wybierając współpracę w modelu RPO, firma może bowiem liczyć na to, że zewnętrzni rekruterzy rozpoczną swoje działania już w pierwszym dniu pracy nad aktualnie realizowanym projektem.

Rekrutacja w modelu success fee

Współpraca z profesjonalną agencją rekrutacyjną w modelu success fee polega na rozliczeniu za sukces. Oznacza to tym samym, że agencja pobiera ustalone uprzednio wynagrodzenie za każdego pomyślnie zatrudnionego pracownika. Rozwiązanie to okazuje się szczególnie opłacalne w przypadku standardowych rekrutacji, gdzie presja czasu nie jest aż tak duża, a firma może poświęcić nieco więcej czasu na zrekrutowanie odpowiedniego pracownika.

Outsourcing specjalistów IT

Outsourcing polega na wynajmie na ustalony czas wybranych specjalistów IT o konkretnych umiejętnościach i doświadczeniu. W ramach outsourcingu firma może wynająć zarówno poszczególnych pracowników, jak i rozbudowany zespół projektowy, który zajmie się realizacją całego projektu. Z usługi tej można skorzystać nie tylko w przypadku krótkich, jednorazowych zleceń, ale również do realizacji bardziej skomplikowanych przedsięwzięć rozłożonych w czasie.

Udostępnij
Zobacz także