Konferencje
Mobile Trends

Jak zabezpieczyć smartfona w Internecie

Smartfony to nieodłączna część naszego życia. Niektórzy powiedzieliby, że stanowi jeden z elementów naszego ciała. Inni nawet chwilę bez telefonu czują fantomowe doznania symulujące jego obecność. Urządzenia mobilne są niezastąpione w przeglądaniu sieci, robieniu zakupów, komunikowaniu się czy nawet przy płatnościach. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu swojego smartfona. Jak to zrobić?

Hej, sprawdź też jak zadbać o bezpieczeństwo komputera w sieci!

Dzisiaj telefon to istne centrum dowodzenia. Przedłużenie naszego ciała i naszej woli. Ich rozwój sprawił, że możemy je z powodzeniem wykorzystać do wielu istotnych czynności życiowych. Aplikacje jako asystenci treningu, monitory zdrowia, e-commerce czy social media. Rozwój świata cyfrowego przeniósł do sieci większość, jak nie wszystkie aktywności. Nie dziwmy się więc, że i wraz z rozwojem funkcjonalnych technologii narażeni jesteśmy na coraz bardziej wyszukane niebezpieczeństwa.

Na smartfonach mamy często nawet ważniejsze informacje niż na laptopie: hasła do banków, social media i narzędzi do pracy, numery kart kredytowych, zdjęcia, dane logowania, dane osób trzecich, numery kontaktowe. Oczywiście na komputerze też takie dane przechowujemy, ale na telefonach korzystamy ze zdecydowanie większej ilości stron i aplikacji. Z racji tego, że mamy przy sobie bank prywatności, warto dbać o jego bezpieczeństwo.

Blokada telefonu

Absolutne minimum i podstawa – nigdy nie korzystaj z telefonu, póki nie ustawisz ekranu blokady. Obowiązkowo zabezpiecz telefon hasłem, kodem lub gestem. Wiele smartfonów oferuje zabezpieczenia biometryczne. Najczęściej są to czytniki linii papilarnych, ale coraz częściej możemy spotkać odblokowanie telefonu za pomocą twarzy. Nie korzystaj z twarzowego odblokowywania telefon, jeżeli odbywa się ono poprzez rozpoznawanie twarzy w aparacie, a nie za pomocą specjalnych czujników. W przeciwnym razie zdjęcie twojej twarzy wystarczy, żeby taki telefon odblokować.

Do blokowania możemy wykorzystać też aplikację, która szyfruje nasz telefon. W ten sposób cały interfejs lub jego poszczególne części, które w blokadzie uwzględnimy, będą zaszyfrowane i dostępne dopiero po wpisaniu odpowiedniego kodu.

Skoro mowa o blokadzie ekranu to ukryj też na nim treści przychodzących powiadomień i wiadomości. Nie ułatwiaj hackerom pracy. Oszczędzisz sobie przy tym niezręcznych sytuacji w pracy czy tramwaju, pisząc z przyjaciółmi czy partnerem.

Aktualizuj system operacyjny

Niezależnie od tego czy korzystamy z Androida czy iOS’a, aktualizacje systemu to must-have. Codziennie wykrywane są nowe odmiany złośliwego oprogramowania, nad których eliminacją pracują eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. Regularna aktualizacja systemu pomaga poprawić stan systemu oraz doposaża urządzenie o nowe możliwości zwalczania wykrytych zagrożeń.

Aplikacje tylko ze sklepów z aplikacjami

Jeśli widzisz interesującą aplikację gdzieś w reklamie, w mailu, w artykule czy jakimkolwiek innym miejscu w internecie, staraj się ściągać ją bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami. Co prawda, nie gwarantuje Ci to stuprocentowego bezpieczeństwa. Daje jednak większe szanse na to, że aplikacja jest godna zaufania. Warto podeprzeć swoją decyzję, czytając opinie o aplikacji i sprawdzając ostatnie aktualizacje. Nie pomijaj także dewelopera, który wstawił aplikację na stronę. Sprawdź jego wiarygodność w sieci. Podczas pobierania aplikacji, sprawdzaj też jakich uprawnień wymaga od Ciebie aplikacja i nie przyznawaj jej ich, gdy nie są one uzasadnione do jej prawidłowego działania. Jeśli aplikacja z latarką prosi o dostęp do kontaktów, to wiedz, że coś się dzieje.

Unikaj publicznych hotspotów

Podobnie jak w przypadku laptopa, staraj się unikać z publicznych sieci WiFi. Nie udostępniaj też danych żadnym urządzeniom, gdy administrator sieciowy spyta czy automatycznie wysyłać dane do urządzeń sieciowych i drukarek. Szczerze mówiąc, chwilowy dostęp do sieci nie jest wart twoich danych, a zwłaszcza jeśli chcesz wejść w aplikację bankową czy założyć konto na Instagramie. No chyba, że korzystasz z VPN.

VPN na telefonie

Wysokiej jakości aplikacja VPN pozwoli ci zmienić serwer, przez który łączysz się z Internetem, w efekcie maskując twoją lokalizację. Dzięki temu możesz zachować pewien stopień prywatności w trybie online. Możesz także liczyć na filtr zabezpieczający w trakcie korzystania z sieci publicznej czy też oglądać amerykańskiego Netflixa.

Uważaj na phishing

Phishing to fałszywe wiadomości e-mail i SMS, które są rozsyłane do użytkowników popularnych usług i aplikacji w celu zdobycia ich danych logowania. Poprzez link przenosi się ich do bliźniaczej strony, na której nieświadomy użytkownik wpisuje swoje dane, które w natychmiastowym tempie lądują u hackera. Nie klikaj w takie linki, zwłaszcza, jeśli wiadomość Cię do tego zachęca. Jak już musisz, zawsze sprawdzaj domenę.

Media społecznościowe

Ważnym aspektem jest także jasne powiedzenie tego, jak publicznie udostępniane informacje o sobie mogą stanowić realne zagrożenie dla osoby je publikującej. W sieci znajdziemy pełno osób, które będą chciały nam zaszkodzić, czasem bez wyraźnego celu i powodu. Wystrzegaj się więc udostępniania zdjęć, na których widnieją twoje dane osobowe. Warto też ustawić swoje sieci profilowe na prywatne. Casus człowieka podającego się jako Diskorolka na TikToku pokazał, że mnogość materiałów pokazujących elementy z bliskiego nam krajobrazu może doprowadzić nieporządanych ludzi do naszego adresu, bez podawania jakichkolwiek informacji. Zobacz film Prostracji na ten temat. Ale to nie jedyne zagrożenie. Im więcej czyjegoś wizerunku lata w sieci, tym więcej materiałów oszuści mają do deepfake’ów, dzięki którym mogą ukraść komuś tożsamość lub szantażować swoje ofiary. Dzieci z kolei narażone są na niebezpieczeństwa ze strony osób mających niezdrowe upodobania nieletnimi, nie będąc nawet tego świadome. O zagrożeniach płynących z mediów społecznościowych przeczytasz tutaj.

Ktoś ukradł Ci telefon? Zgubiłeś go?

Jeśli straciłeś telefon, to jeszcze nic strasznego. Jeśli jest naładowany i korzysta z Google, możesz go namierzyć na stronie https://myaccount.google.com/find-your-phone z dokładnością do kilku metrów. Jeśli jest rozładowany, będziemy mogli zobaczyć tylko ostatnią pozycję na mapie przed wyłączeniem zasilacza urządzenia. W przypadku iPhone, namierzysz go za pomocą lokalizatora w innym iPhone lub na stronie https://www.icloud.com/find.

Gdy urządzenia są stracone, trzeba zgłosić ten fakt do organów ścigania, gdyby ktoś chciał z nich skorzystać. W obu przypadkach istnieje możliwość wymazania danych.

Na nieszczęście i roztrapienie autora, piszący te słowa miał okazję przetestować te opcje na obu systemach. Telefon (Huawei P20 Lite) nie zresetował się jednak po wielomiesięcznym wyłączeniu, iPhone 7S już tak, ale odstęp pomiędzy jego zgubieniem, a znalezieniem był znacznie krótszy niż w przypadku Androida. Ciężko więc o racjonalną ocenę. Jeśli mamy na urządzeniu program pokroju Norton czy Kaspersky w wersji Mobile, te programy mogą nam dokładniej zlokalizować urządzenie i jest większe prawdopodobieństwo, że zdalnie wyczyszczą telefon w razie potrzeby. Nie przekreślałbym jednak możliwości wcześniej wspomnianych systemów.

Backup może się przydać

Dobrym pomysłem będzie tworzenie backupów zawartości urządzenia. A szczególnie, gdy zdarzyło Ci się chociaż raz zgubić telefon bądź zostawić go w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Czym są backupy? To dane, które ściągamy ze swojego urządzenia na inny dysk. Mają pomóc w odtworzeniu oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia. 

Działaj rozważnie

Oczywiście to niejedyne metody zapobiegania niebezpieczeństwom. Zagrożeń jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić, a co dopiero się na nie przygotować. Odpowiednia higiena urządzenia i rozwaga przy instalacji nowych programów i korzystaniu z sieci czy aplikacji pomogą Ci jednak ograniczyć ryzyko niebezpieczeństwa. Tyczy się to świata zarówno fizycznego jak i cyfrowego. Take care, Stay safe!

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także