Konferencje
Mobile Trends

Jak zarejestrować telefon na kartę?

Zgodnie z przepisami każda karta SIM oraz numer telefonu muszą być przypisane do konkretnego użytkownika. Można je zarejestrować na daną osobę lub przedsiębiorstwo. Proces ten jest bardzo prosty i można go przeprowadzić na kilka sposobów.

Dlaczego rejestruje się telefon na kartę?

Osoby, które decydowały się na podpisanie umowy abonamentowej z operatorem sieci komórkowej, od zawsze musiały podawać swoje dane niezbędne do jej zawarcia. W przypadku telefonów na kartę w przeszłości wystarczyło zakupić starter i od razu korzystać z możliwości dzwonienia czy wysyłania SMS-ów. Zmiana nastąpiła 25 lipca 2016 roku w wyniku wprowadzenia ustawy antyterrorystycznej. Od tamtej pory nie można już nabywać tzw. kart prepaidowych bez ich uprzedniego zarejestrowania. Takie rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie istnienia anonimowych numerów telefonów, a co za tym idzie, zwiększenie bezpieczeństwa.

Obecnie oferta na kartę wymaga więc przejścia przez proces rejestracji. Dotyczy to sytuacji, gdy chce się otrzymać nowy numer telefonu. Wówczas trzeba samodzielnie zadbać o wszystkie kwestie formalne – w innym przypadku niemożliwe jest dzwonienie, wysyłanie SMS-ów czy korzystanie z Internetu.

Kto może zarejestrować kartę?

Według obowiązujących przepisów telefon na kartę można zarejestrować na każdą osobę, która ma minimum 13 lat. Osoby pełnoletnie muszą w tym celu podać swoje imię i nazwisko oraz PESEL, które są zgodne z danymi w dowodzie osobistym, a także numer rejestrowanego telefonu oraz numer karty SIM i PUK. W przypadku młodzieży poniżej 18. roku życia należy przedstawić dane z dowodu osobistego dziecka lub z paszportu. W sytuacji, gdy osoba niepełnoletnia nie ma takich dokumentów, może zarejestrować kartę SIM na dane swojego opiekuna. 

W przypadku klientów biznesowych rejestracja telefonu polega z kolei na podaniu informacji na temat konkretnego przedsiębiorstwa. Należy więc przedstawić nazwę firmy, jej REGON i NIP, a także dane jej reprezentanta (czyli jego imię, nazwisko i PESEL).

W jaki sposób można zarejestrować kartę?

Rejestracja telefonu na kartę może przebiegać na kilka sposobów. Należy przy tym pamiętać, że każdy operator sieci komórkowej ma własne, indywidualne procedury przygotowane na tę okazję. Zawsze warto więc sprawdzić, jak wygląda proces rejestracji w konkretnej sieci. Takie informacje znajdują się na jej oficjalnej stronie internetowej. Można też uzyskać je, dzwoniąc na infolinię dla klientów.

Najprostszą metodą na zarejestrowanie nowego numeru jest wizyta w salonie operatora. Wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości, a także telefon z kartą SIM. W przypadku wielu firm można zarejestrować telefon np. na poczcie, a czasami także u listonosza.

Niektórzy wolą jednak przeprowadzić cały proces online. Istnieje taka możliwość – telefon można często zarejestrować poprzez skorzystanie z serwisu bankowości internetowej określonych banków. Sprawdzonym sposobem jest też rejestracja SMS-owa. Można z niej jednak skorzystać wyłącznie wtedy, gdy klient ma już inny numer zarejestrowany u danego operatora lub gdy korzystał wcześniej u niego z abonamentu indywidualnego.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także