Konferencje

Jaka jest różnica między dobrą a złą usługą VPN?

Połączenie z internetem przez darmowe Wi-Fi w miejscu publicznym pozwala zaoszczędzić transfer danych komórkowych. Warto pamiętać jednak o tym, że korzystanie z takich sieci bez odpowiedniego zabezpieczenia to najprostszy sposób, aby zostać zhakowanym.

Przed atakami hakerów mogą ustrzec nas usługi VPN, dostępne dla każdego internauty. Rozwiązanie to jest rekomendowane szczególnie tym osobom, które często korzystają z publicznych sieci Wi-Fi. Usługi VPN dzielą się jednak na te lepsze i gorsze. Co różni je między sobą i jaki typ usługi VPN jest uważany za najlepszy przez ekspertów IT?

Mówiąc ogólnie, VPN-y pozostają tak samo popularne jak kontrowersyjne. Z jednej strony szyfrują dane osobowe oraz zabezpieczają prywatność i anonimowość użytkownika przed hakerami. Zapewniają również dostęp do platform streamingowych z dowolnego miejsca na świecie, niezależnie od blokad regionalnych.

Z drugiej strony niektórzy internauci nie są przekonani do tego typu usług. Niepokoi ich na przykład fakt, że usługodawca oferujący VPN mógłby zgromadzić ich dane oraz sprzeda

firmom trzecim. Popularne jest również przekonanie, że korzystanie z VPN obniża prędkość połączenia z internetem.

Opisane przykłady mogą mieć miejsce w zależności od tego czy korzysta się z darmowego, czy też płatnego VPN. Obecnie rynek VPN jest ogromny, a wiele usług konkuruje z innymi właśnie darmową ofertą. Istnieją jednak wyraźne różnice pomiędzy nimi.

Pierwszą z różnic, na którą należy zwrócić uwagę jest sposób, w jaki dostawcy darmowych VPN zarządzają generowaniem przychodów. Tacy usługodawcy rzeczywiście mogą wykorzystywać zaufanie konsumentów oraz sprzedać ich dane firmom, które zaoferują za nie najwyższą cenę. Wśród takich sprzedawanych danych mogą znaleźć się np. adres IP oraz inne prywatne informacje.

Innym poważnym niebezpieczeństwem związanym z korzystaniem ze złego dostawcy VPN jest po prostu niepoprawne działanie usługi. Może zdarzyć się, że nie zabezpiecza ona danych osobowych przed hakerami i nie daje internaucie anonimowości.

Różnice międy dobrą a złą usługą VPN możemy podsumować w trzech punktach:

  • Bezpieczeństwo, prywatność i polityka rejestracji: Zazwyczaj darmowe VPN-y nie zapewniają bezpieczeństwa i prywatnoci, rejestrując całą aktywność użytkownika w sieci. Dobre usługi VPN posiadają spisaną politykę prywatnośći, a odpowiedzialne za nie firmy zwykle posiadają siedziby w krajach o ścisłych przepisach dotyczących prywatności. Tacy usługodawcy nie obawiają się też niezależnych audytów, które udowodnią ich dbałość o prywatność konsumentów
  • Wydajność, szybkość i serwery: Kiepska usługa VPN zwykle bazuje na niewielkiej liczbie serwerów ze względu na ograniczenia finansowe usługodawców. Naturalnie odbija się to na szybkości połączenia. Darmowe usługi VPN ograniczają także liczbę lokalizacji i serwerów, z których można połączyć się z siecią. W dobrej usłudze VPN, takiej jak na przykład VPNetic, zapewniona jest natomiast możliwość wyboru między dziesiątkami lokalizacji z setkami serwerów.
  • Przepustowość sieci: wirtualne sieci prywatne (VPN) posiadają zwykle limit przepustowości co wiąże się z ograniczeniami dla użytkownika. Dobra usługa VPN, nie ma z kolei podobnych ograniczeń. Pozwala na prowadzenie internetowych transmisji wideo, pobieranie dużych plików z sieci, a nawet granie w sieciowe gry wideo.
Udostępnij
Zobacz także