Konferencje
Mobile Trends

Jakich błędów unikać, aby osiągnąć lepsze wyniki na Hackathonie

Hackathon to świetna okazja, aby wyjść ze swojej strefy komfortu, rzucić sobie wyzwanie, spróbować i nauczyć się czegoś nowego, podzielić się doświadczeniami i poznać ciekawych ludzi. Ostatnie, ale nie mniej ważne, uzyskać przypływ adrenaliny, ponieważ każdy Hackathon zresztą jest konkursem. Niewątpliwie, każdy zespół, przyjeżdżający na Hackathon, chce wygrać. Jednak niektóre z nich czynią szkodliwe błędy, które mogą uniemożliwić im zdobycie zasłużonych laurów.

Dołącz się do ogólnoeuropejskiego hackathonu „Hack for Peace”, aby znaleźć i stworzyć rozwiązania technologiczne związane z kwestią wojenną! Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 października w pięciu krajach – Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polsce i Portugalii. Nie przegap swojej szansy na zmianę świata na lepsze! Zgłoś się tutaj (dla uczestników) i tutaj (dla mentorów).

Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym błędom.

1. Zaniedbywanie pracy domowej

Etap przygotowań ma ogromne znaczenie! Nie bądź leniwy, zainwestuj swój czas, aby nie spędzać cenne minuty na wydarzeniu na to, co mogłeś zrobić wcześniej.

Najpierw nawiąż komunikację z organizatorami: zadawaj pytania i poznaj wszystkie niuanse. Sprawdź, czy zapewnią Ci serwery lub repozytoria, jakie są narzędzia i podejścia dozwolone, a które są niedopuszczalne. Czy będzie dostęp do mentorów, zespołów wsparcia, przedstawiciele biznesu czy użytkowników końcowych, których problemy rozwiążesz podczas konkursu? Wszelkie informacje mogą być przydatne. Nie uchylaj się również od rozmów z organizatorami podczas imprezy; ich odpowiedzi mogą poprowadzić cię we właściwym kierunku.

Po drugie, zastanów się, jakie zadania zostaną Ci przydzielone. Są Hackathony, w których uczestnicy są zawężani tylko przez ogólny kierunek. Inny format – kiedy zespoły rozwiązują rzeczywiste zadania i problemy. Przygotowuj się do obojga formatów! Zwróć szczególną uwagę na dziedzinę, w której zamierzasz pracować i postaraj się jej jasno zrozumieć. W ten sposób możesz mieć kilka pomysłów o tym, jaką koncepcję zbudować.

Przeczytaj o organizatorach oraz ich branżach biznesowych. Wyobraź sobie, jakie mogą być punkty krytyczne, których chcesz rozwiązać i zapisz listę pomysłów na rozwiązanie tych obszarów problemowych.

2. Korzystanie z osób przypadkowych

Bez odpowiednich ludzi zostaniesz odepchnięty i możesz nie być w stanie uzyskać działającego prototypu. Silny zespół to zespół, w którym wszyscy członkowie są wielofunkcyjni, gotowi do radzenia sobie z nowymi i nietypowymi zadaniami oraz są szybkimi uczniami, którzy nie boją się próbować nowych podejść w drodze. W dobrych zespołach ludzie się uzupełniają. To dość rzadki przypadek, gdy potrzebujesz dwóch specjalistów o tych samych kompetencjach. Przemyśl wszystkie etapy stworzenia produktu i jakie kompetencje są potrzebne, aby je objąć i wybrać swój zespół zgodnie z wymaganiami.

Ludzi, którzy są ograniczeni i nie są gotowi na kompromisy lub są zbyt wrażliwi na krytykę, zazwyczaj nie są wydajnymi graczami zespołowymi. Dlatego przyjrzyj się uważnie umiejętnościom miękkim podczas wyboru kolegów z zespołu. Bez zmotywowanych ludzi, którzy chcą coś zmienić i są gotowy, aby pójść o krok dalej, wygrana jest niemożliwa.

3. Nieuzasadnione oczekiwania

Kiedy masz już jasny obraz swojego przyszłego produktu, dość trudno się powstrzymać od doładowania go wieloma dodatkowymi funkcjami. Próba poradzenia sobie ze wszystkim jest niebezpieczna od razu, jest możliwość dojść do finału z kompletnie niedokończonym produktem. Myśl na wielką skalę, ale zaczynaj od małego. Ustal główny model biznesowy i skup się na nim od samego początku. Postaraj się podzielić swój projekt na mniejsze elementy. Jeżeli nie masz wystarczająco czasu, żeby dokończyć, przynajmniej coś będziesz miał. Jeśli masz trochę wolnego czasu, będziesz mógł zrealizować resztę swoich pomysłów, po prostu spróbuj rozsądnie ich ocenić i nadać im priorytety.

W terminologii lean startup to nazywa się to MVP.

4. Unikaj powolnego startu

To dość powszechna historia. Rozpoczynając zadanie, wiele zespołów, zwłaszcza początkujących, marnuje dużo czasu, robiąc pierwszy krok. Rysują koncepcje, analizują każdy najmniejszy szczegół, robią długie listy możliwych funkcji, konfigurowanie obszarów roboczych, robią burz mózgów i przypisywanie role w zespole – robią wszystko oprócz pracy. Im dłużej trwa okres rozruchu, tym mniejsze szansy na dotarcie do celu z dobrymi wynikami.

Zrób niektóre przygotowania wcześniej. Z góry zdefiniuj role w zespole, aby każdy wiedział, za którą część pracy jest odpowiedzialny, aby mógł zacząć je na raz. Upewnij się, że nie ma sytuacji, w których co najmniej dwie osoby wykonują to samo zadanie. Nie chcesz, aby ludzie deptali sobie po piętach, gdy inne zadania są ignorowane.

5. Praca bez przerw

Pamiętaj o robieniu regularnych przerw i piciu, rozciąganiu ciała i wywianiu z głowy pajęczyny. Czasami odejście od zadania i uzyskanie krótkiej zmiany tempa może pomóc rozwiązać swoje problemy i przełamać trudne kwestie.

6. Zapominanie o równowadze

Może się zdarzyć, że w środku Hackathonu zdasz sobie sprawę, że nie będziesz mógł pokazać coś dla jury. Wiele rzeczy może się zdarzyć z powodu braku ekspertyzy, niektóre nieprzewidziane okoliczności lub zbyt skomplikowane rozwiązania. W każdym razie zawsze pamiętaj o zachowaniu równowagi między działającą aplikacją a interfejsem użytkownika.

Hey, to tylko Hackathon, Ok? Nikt nie oczekuje od Ciebie najbardziej dopracowanego interfejsu. Zdziwiłbyś się, jak łatwo wpaść w pułapkę spędzania godzin na projektowanie logo lub marnowanie cennego czasu, ponieważ kolumny są źle wyrównane. Nie przyjmuj się tym. W końcu twoim głównym zadaniem jest demo twojego produktu.

7. Frustracja z powodu otwartej przestrzeni

Dla większości osób praca w zatłoczonej i hałaśliwej otwartej przestrzeni jest prawdziwym wyzwaniem. Ty masz być w zasięgu wzroku podczas całego wydarzenia. To oznacza, że każdy będzie widział twoje sukcesy i klęski. Z drugiej strony będziesz wiedział o wszystkich problemach i osiągnięciach twoich sąsiadów też. Humor ludzi wokół ciebie wpływa na twój nastrój bardziej niż myślisz. Dostosowanie się Twojego zespołu może zająć dużo czasu, a w tym czasie Twoja efektywność będzie daleka od ideału. Staraj się skoncentrować na swoich zadaniach i spędzaj jak najmniej czasu na obserwowaniu innych uczestników.

8. Zostaw pitching przypadkowi

Jest to najważniejsza rzecz, jeśli chcesz naprawdę dobrze wypaść na Hackathonie. Zaplanuj swój pitching prawidłowo. Powinieneś poświęcić wystarczająco dużo czasu na demo produktu, ponieważ to jest najbardziej ważna część i faktyczny powód, dla którego tam jesteś. Jeśli masz możliwość wyboru kolejności wystąpień, zawsze pytaj, czy jesteś pierwszy czy ostatni – te zespoły są pamiętane najbardziej.

Ogromnym błędem, który popełniają prawie wszyscy, jest to, że nie spędzają wystarczająco dużo czasu na przygotowanie do pitchu. Za pół godziny przed zakończeniem hakowania zatrzymaj wszystko, nad czym pracujesz, nawet jeśli „prawie gotowa” implementacja funkcji. Wyjmij wszystko, co nie działa i dogadaj się o tym, jak zamierzasz to zaprezentować. Jeśli za kulisami dzieją się naprawdę niesamowite rzeczy, wymyśl sposób ich wyświetlenia. Efekt „wow” pomoże jury wyróżnić Cię spośród dziesiątek innych uczestniczących zespołów.

Autor: Tetyana Osetrova, były Account i Project Manager w Sigma Software Group

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także