Konferencje
Mobile Trends

Jeździsz rowerem i masz iPhone’a? Apple Maps pokaże Ci najbliższe wypożyczalnie jednośladów!

Dobra informacja dla wszystkich fanów iPhone’ów i wycieczek rowerowych! Apple nawiązało współpracę z Ito World, aby udostępniać dane dotyczące najbliższych wypożyczalni rowerów, jeśli ktoś zechciał by przesiąść się z samochodu na bardziej ekologiczny pojazd. Funkcja ta dostępna jest w ponad 175 miastach, w 36 krajach na całym świecie, również w Polsce.

Jak uruchomić tę funkcję?

Funkcja pomoże znaleźć Ci najbliższe “stacje rowerowe” poprzez proste wpisane komendy “bike sharing” w pasku wyszukiwarki Apple Maps. Jeśli znasz jakieś sprawdzone wypożyczalnie, możesz też wpisać ich nazwę.

Sprytna zagrywka Apple’a

Kolejny raz firma Apple postanowiła skorzystać z istniejących już danych, zamiast zbierać je na własną rękę. Stąd pomysł współpracy z Ito World , firmą, która z kolei współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami wydającymi zezwolenia dot. ruchu na drogach i normalizującymi dane na temat wypożyczalni rowerów. W ten sposób firma Apple musiała zintegrować tylko jedną bazę danych, za to z setkami miejsc zajmujących się usługami wypożyczania jednośladów. Co ciekawe Apple nie zaczyna od zera, ponieważ mapy posiadały już informacje dotyczące wypożyczalni, jednak dotyczyły one zaledwie kilku miast, więc współpraca z Ito World, znacznie wzbogaci dotychczasową ofertę.

Są i minusy…

Niestety Apple Maps nie poda nam informacji na temat liczby dostępnych rowerów w wypożyczalniach czy pustych stanowisk. Można mieć nadzieję, że tego typu funkcja pojawi się w najbliższym czasie. Na mapie można zobaczyć adres danej wypożyczalni, nazwę oraz informacje kontaktowe. Zawsze można więc zadzwonić do punktu i zapytać o dostępność rowerów. Jednak wyszukiwanie nazw i lokalizacji wypożyczalni może być niezwykle przydatna w podróży. Gdy będziemy mieli ochotę na przejażdżkę rowerem po mieście, nie będziemy musieli wyszukiwać wypożyczalni w wyszukiwarce. Wystarczy, że uruchomimy mapy, wpiszemy “bike sharing” i aplikacja sama nas poprowadzi do najbliższej “stacji rowerowej”. W dalszym ciągu nie będziemy mieć informacji o dostępności, jednak jeśli przyjechaliśmy do miasta turystycznie, to żaden spacer połączony ze zwiedzaniem nie jest stratą czasu 🙂

Prostota użytkowania

Użytkowanie opisywanej funkcji jest niezwykle proste i intuicyjne, wystarczy, że użytkownik wpisze w Apple Maps komendę “bike sharing” niezależnie od miasta w jakim się znajduje i aplikacja znajdzie nazwę najbliższego, czynnego miejsca z usługami wypożyczania rowerów. Jak już było wcześniej wspomniane, aplikacja nie poda informacji dotyczącej ilości “wolnych” rowerów, jednak znając nazwę wypożyczalni, możemy poszukać lokalnej aplikacji, w której prawdopodobnie będzie można uzyskać takie informacje. Sama informacja o najbliższej wypożyczalni to bardzo wiele.

Dostępność na całym świecie

Apple Maps dostępna jest aktualnie w wielu miejscach na świecie. Wspiera m.in Citi Bike in NYC, Ford GoBike in San Francisco, BIKETOWN in Portland, Santander Cycles in London, bicing in Barcelona, BIXI in Montreal, CityCycle in Brisbane, nextbike in Germany, Austria, Croatia, Switzerland, the U.K. Działa również w mniejszych europejskich miastach.

Lista miast w Polsce:

Białystok (BiKeR)
Gliwice (GliwickiRowerMiejski)
Grodzisk Mazowiecki (Grodziski Rower Miejski)
Katowice (CityByBike)
Konstancin Jeziorna (Konstanciński Rower Miejski)
Lódź (Łódzki Rower Publiczny)
Lublin (Lubelski Rower Miejski Lublin)
Michałowice (Rower Gminny)
Opole (nextbike Opole)
Poznan (Poznański Rower Miejski)
Radom (Radomski Rower Miejski)
Warszawa (VETURILO Stacje Sponsorskie)
Stalowa Wola (STALOWA WOLA MIASTO ROWEROW)
Świdnik (Lubelski Rower Miejski Świdnik)
Szczecin (Bike_s Szczecin)
Warszawa (Veturilo)
Wrocław (Wrocławski Rower Miejski)

Konkurencja dla popularnego Google Maps

Apple Maps konsekwentnie dodaje nowe funkcjonalności, aby móc konkurować z niewątpliwie popularniejszymi Mapami Google. Na ten moment wspiera lotniska, centra handlowe, transport publiczny czy stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Jak widać mapy Apple mają dużo fajnych funkcji, jednak prawdopodobnie przyzwyczajenie do Google Maps i zdecydowanie bardziej przyjazny interfejs (podczas jazdy samochodem Google Maps są zdecydowanie bardziej czytelne) decydują o ich większej popularności.
Źrodło:
https://techcrunch.com/2018/03/12/apple-maps-shows-you-the-nearest-bike-sharing-stations/?ncid=rss

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także