Konferencje

Kolokacja serwerów – czym jest i dla kogo jest przeznaczona?

Szybki rozwój firmy, zwłaszcza bazującej na rozwiązaniach internetowych, prowadzi do zapotrzebowania na zwiększanie mocy oraz parametrów sprzętów sieciowych. Większy dysk, dodatkowe urządzenia, lepsze łącze – wydatki rosną proporcjonalnie, a do tego pojawia się problem z przestrzenią i bezpieczeństwem. W takich przypadkach firmy albo budują własne centrum danych lub po prostu wynajmują przestrzeń w specjalnie zaprojektowanej serwerowni. Ta druga opcja to po prostu kolokacja serwerów. Czym dokładnie jest tego typu usługa i dla kogo jest przeznaczona? Podpowiadamy.

Czym właściwie jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów dość często zamiennie używana jest z określeniem „hotelingu”. Słowo to może wyjaśnić całkiem sporo osobom nieobeznanym w nomenklaturze sieci i serwerów. Jest to po prostu wynajęcie bezpiecznego i idealnie skonfigurowanego środowiska w data center pod konkretny sprzęt, którym dysponuje klient. Urządzenia są zasilane i mają dostęp do łącza szerokopasmowego przez 24 godziny na dobę. Pomieszczenie serwerowni jest chłodzone, monitorowane oraz posiada wysokiej klasy zabezpieczenia antywłamaniowe oraz przeciwpożarowe. Oznacza to, że wszelkie wrażliwe dane na urządzeniach są najczęściej dużo bardziej bezpieczne niż gdyby były przetrzymywane w siedzibie firmy. Zbudowanie i utrzymanie własnej serwerowni wiąże się z ogromnymi kosztami, a usługi skorelowane w jednym miejscu korzystają z efektu skali, co w konsekwencji pozwala obniżyć koszty dla poszczególnych klientów.

Dla kogo przeznaczona jest usługa kolokacji serwerów?

Bez wątpienia jest to usługa przeznaczona dla osób i firm, które dysponują własnym sprzętem sieciowym i chcą zwiększyć jakość dostarczanych usług internetowych oraz skorzystać z wysokiej klasy bezpiecznych przestrzeni w data center zlokalizowanych najczęściej w granicach dużych miast. Niezależnie od tego czy jest to duże, czy małe rozwijające się dopiero przedsiębiorstwo to migracja zasobów IT pozwala na daleko idące oszczędności zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Tego typu usługi używają zwłaszcza firmy, które oferują hosting, prowadzą wiele różnych witryn społecznościowych i informacyjnych. Korzystają także duże sklepy internetowe oraz instytucje finansowe, gdzie najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo ochrony danych klientów. Właściciele takich przedsiębiorstw nawiązują współprace często z wieloma dostawcami profesjonalnych usług kolokacji serwerów, gdzie priorytetem jest przede wszystkim długa obecność na rynku tego typu usług, przykładowo z https://www.s-net.pl/kolokacja.

Udostępnij
Zobacz także