Konferencje

Lollipop podwaja udziały, ale wciąż trafia do nielicznych! iOS 8 wręcz odwrotnie

W ostatnich dniach opublikowano interesujące dane na temat udziałów Androida 5.0 Lollipop wśród urządzeń z systemem Google. Warto się im przyjrzeć, by zdać sobie sprawę z poziomu fragmentaryzacji tej platformy systemowej, szczególnie w perspektywie iOSu Apple.
Google nie próżnuje i stosunkowo często wydaje kolejne wersje Androida. Nie każdemu się to podoba, a w szczególności narzekają osoby, których smartfony nie łapią się do kolejnej aktualizacji. Jednak w przypadku najnowszej wersji 5.0 Lollipop nie ma powodu do narzekań, ponieważ w lutym 2015 roku był on obecny na zaledwie 3,3% urządzeń!
garscstatystyk1
Co prawda w skali ostatniego miesiąca wersja 5.0 podwoiła swój udział na rynku (w styczniu zaledwie 1,6% urządzeń działało pod kontrolą Lollipopa), jednak wyraźnie widać, że rewolucyjna wersja Androida trafia głównie do posiadaczy wydajnych urządzeń oraz smartfonów z serii Google Nexus. Reszta musi cierpliwie czekać na swoją kolej, co zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Z pewnością ważnym aspektem popularyzacji omawianego systemu będą premiery najnowszych flagowców, takich jak Samsung Galaxy S6 i S6 Edge czy HTC One M9.
W przeciągu czterech miesięcy od premiery, Android 5.0 Lollipop trafił do zaledwie 3% urządzeń na rynku, dla porównania najnowsza wersja iOSa 8 od Apple osiągnęła 75% udziałów w ciągu 6 miesięcy:
garscstatystyk2
Od dawna wiadomo, że osobom, którym zależy na długim wsparciu producenta, lepiej polecać urządzenia z systemem Apple. Jak widać na zamieszczonych wykresach, zdecydowana większość posiadaczy sprzętów Apple cieszy się najnowszą wersją oprogramowania. Niestety, Google skupia się na wydawaniu kolejnych wersji Androida, a proces aktualizacji urządzeń jest realizowany przez ich producentów (nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku rodziny Nexus), którzy wolą skupić się na rozwijaniu sprzętu, a nie wsparciu dla smartfonów już sprzedanych. To błąd, ponieważ trudno znaleźć posiadacza urządzenia z systemem Google, który nie oczekiwałby aktualizacji do nowszej wersji systemu. Niestety, pewni tego mogą być jedynie właściciele obecnych lub byłych flagowców – cała reszta jest zdana na (nie)łaskę producentów.
Źródło:
http://developer.android.com/about/dashboards/index.html
http://www.iclarified.com/47476/ios-8-adoption-reaches-75-chart
Zdjęcie:
seralex © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także