Konferencje
Mobile Trends

Master&Robots – technologiczna jazda bez trzymanki

Robotyka, sztuczna inteligencja czy zarządzenie danymi – takie tematy poruszono na konferencji Master&Robots Industry Edition, która odbyła się w piątek (24.09) w Polkowicach. W ciągu najbliższych 10 lat technologie mają zupełnie zmienić naszą rzeczywistość, a przede wszystkim wpłyną na rynek pracy.

Panel o transformacji cyfrowej i innowacjach otwarł wykład Jowity Michalskiej, szefowej Digital University i ambasadorki amerykańskiego Singularity University w Polsce. – Najbliższe 10 lat będzie poważną jazdą bez trzymanki. Liczba zmian, które wydarzą się będzie ogromna: od strony ekologicznej, poprzez nowe technologie po zmiany gospodarcze, ustrojowe. Żadnej stałej rzeczy w naszym życiu nie będzie – tłumaczyła Michalska – Światową dominację przejęły firmy technologiczne. Dlaczego? Dlatego, że posiadają dane, które są w stanie przyswajać i analizować w czasie rzeczywistym, i są w stanie wyciągać z nich dowolne wnioski. Moc obliczeniowa jest coraz tańsza i coraz szybsza, a co za tym idzie wszystkie technologie są coraz tańsze i coraz szybsze. Słowem na którą trzeba patrzeć jest „konwergencja”. Mamy na przykład robota, który jest oczujnikowany, z dopiętą wirtualną rzeczywistością, to nagle powstaje taki model, który pozwala coś bardzo gruntownie zmienić. Coś, co wydawało się do zmiany niemożliwe. Dlatego dzisiaj tak gwałtownie budują się nowe modele biznesowe i zupełnie nowe ekosystemy. Konwergencja technologii na to pozwala.

Wśród metatrendów, w których można dostrzec szanse biznesowe, wymieniła m.in. rolnictwo komórkowe, biologię cyfrową, produkcję i dostawę na żądanie, czujniki, VR i sieć przestrzenną, a także energię odnawialną.

Spotkanie zorganizował KGHM Polska Miedź S.A. z okazji 60-lecia spółki. – Rozmawiamy o wielu innowacyjnych rozwiązaniach. Podkreślę, że wiele z nich w KGHM już wdrożyliśmy w nasz główny ciąg technologiczny. To np. młoty pneumatyczne rozbijające urobek czy robot inspekcyjny, który analizuje stan przenośnika taśmowego. Ciągle się rozwijamy. Innowacji nigdy dość – mówił tuż przed rozpoczęciem konferencji Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM ds. rozwoju.

Natomiast David Gram, współzałożyciel Diplomatic Rebels oraz były szef LEGO Ventures, skupił się nad elastycznością w biznesie i przystosowaniem organizacji do zmieniających się warunków. – Wzrost wielkości nie jest już siłą dla firm, istnieje bowiem ryzyko, że nie będą zdolne do adaptacji. Wraz z rozmiarem zwiększa się lęk przed porażką, który paraliżuje eksperymentowanie – mówił podczas wykładu. Wśród rozwiązań podawał m.in. podejście typu lean startup.

O transformacjach sposobu myślenia opowiadała Noa Serge, starszy strateg i wizjonerka w Talent Garden. Przekonywała, że nie ma tylko jednego właściwego modelu biznesowego dla jednej firmy i aby usprawnić działanie biznesu warto skupić się przede wszystkim na ludziach.

Wśród zaproszonych na konferencję gości pojawili się również: Ramez Naam, przewodniczący ds. Energii i Środowiska w Singularity University, Carlo van de Weijer, dyrektor Zarządzający Instytutu Systemów AI na Politechnice w Eindhoven, czy David Hanson, twórca humanoidalnego robota Sophia.

Konferencje Masters&Robots w Polsce są organizowane od 5 lat.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także