Jak potoczyłaby się historia gdyby nie było takiej usługi jak SMS-y? Kiedy wiemy, że nie zdążymy punktualnie na bardzo ważne spotkanie w pośpiechu wysyłamy SMS-a, aby dać znać, że się spóźnimy. Kiedy jesteśmy na uczelni lub innym spotkaniu i nie możemy odebrać ważnego telefonu w ukryciu wysyłamy gotowego SMS-a. Dokładnie 3 grudnia 1992 roku Neil Papworth brytyjski inżynier z firmy Sema Group, wysłał pierwszą wiadomość tekstową na telefon komórkowy. Była to wiadomość z jego komputera stacjonarnego do Richarda Jarvisa, dyrektora Vodafone. Treść SMS-a nie była zbyt skomplikowana i brzmiała po prostu “Merry Christmas”
Historia wiadomości SMS
W XXI każdy z nas doskonale orientuje się czym są SMS-y (Short Message Service). Jest to usługa polegającą na przesyłaniu krótkich wiadomości między posiadaczami telefonów komórkowych.
W 1985 roku Niemiec Friedhelm Hillebrand rozmyślał nad nowym standardem przesyłu informacji i wymyślił SMS. To właśnie on na podstawie analizy wysyłanych przez ludzi kartek pocztowych doszedł do wniosku, że potrzebne informacje da się zawrzeć w 150 znakach. Infrastruktura pozwalała wówczas na stworzenie wiadomości zbudowanej ze 160 znaków, dlatego uznano, że właśnie taka liczba będzie odpowiednia.
Sms-y na początku miały być usługą przeznaczoną nie do kontaktu między użytkownikami, lecz do kontaktu operatorów telekomunikacyjnych z użytkownikami. Dopiero w 1993 roku fiński operator Radiolinja jako pierwszy zdecydował się udostępnić SMS-y konsumentom, a Nokia była pierwszym producentem telefonów, które umożliwiały wysyłanie przez użytkowników wiadomości tekstowych SMS. Firma w 1997 roku jako pierwszy producent wyprodukowała telefon komórkowy z pełną klawiaturą: Nokia 9000i Communicator.
W 1999 r. w końcu było można wymieniać wiadomości między różnymi sieciami, co zwiększyło ich użyteczność. SMS-y zaczęły szybko zdobywać popularność wśród nastolatków, co wypłynęło na prace nad rozwojem tej technologii. Bardzo szybko SMS-y podbiły serca konsumentów na całym świecie.
Poznaj 5 najważniejszych SMS-ów, które zapadły w historii świata
- „I’m gonna be here always xx” (Zostanę tu na zawsze xx) – ostatni SMS, jaki w swoim życiu wysłała piosenkarka Amy Winehouse. W momencie, gdy jej przyjaciel Kristian Marr odczytał wiadomość o 3:10 w nocy, Amy już nie żyła.
- „Hello from Earth” (Pozdrowienia z Ziemi) – w 2009 roku australijski magazyn COSMOS w porozumieniu z NASA zebrał pozdrowienia z różnych zakątków świata, które następnie zostały wysłane w przestrzeń pozaziemską za pośrednictwem 70-metrowej anteny. Pozdrowienie zostało wysłane z Gliese 581d – planety spoza naszego Układu Słonecznego, która, jak sądzono, może sprzyjać powstawaniu życia.
- „Barack has chosen Senator Joe Biden to be our VP nominee.” (Barack wybrał senatora Joe Bidena jako kandydata na wiceprezydenta). To właśnie wtedy SMS został wykorzystany po raz pierwszy w marketingu politycznym.
- “Tell the police to hurry. People are dying here!” (Przekaż policji żeby się pospieszyli, ludzie tu giną!” – 16-letnia Julie Bremnes wysłała takiego SMS-a do swojej matki, przebywając na wyspie Utoya w momencie pamiętnego ataku szaleńca Andersa Breivika.
- Na koniec zestawienia pamiętny SMS wspomniany na początku artykułu – “Merry Christmas” wysłany przez Neil’a Papworth.
Nowe przepisy dotyczące używania przez pieszych telefonów na pasach
Rocznica wysłania pierwszego SMS-a to również doskonały moment, aby przypomnieć, że korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. Kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust. 2 pkt. 1). Za naruszenie przepisów grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Pisanie smsów jest również bardzo niebezpieczne i często prowadzi do stłuczki i wypadku. Warto o tym pamiętać!
Polski prawodawca planuje również wprowadzić podobne obostrzenia dla pieszych znajdujących się na pasach. Przewidziano, że w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszego będzie obowiązywał zakaz korzystania z telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych. Za złamanie zakazu oczywiście będzie grozić mandat. Obecnie taryfikator przewiduje dla pieszych kary w wysokości od 50 do 100 zł. Na polskich drogach co roku ginie 23 przechodniów na milion mieszkańców. To prawie 2,5 razy więcej niż unijna średnia, która wynosi 10.
Komunikatory online takie jak Messenger, Telegram, WhatsApp, iPhone/iPad Messenger, Viber czy chociażby poczta e-mail rozszerzyły możliwości zwykłych wiadomości tekstowych. Wysyłanie zdjęć, filmów, gifów, wiadomości głosowych nigdy nie było łatwiejsze. Alternatywne rozwiązania cieszą coraz większą popularnością i dostarczają użytkownikom usługi po znacznie niższym koszcie niż tradycyjne usługi głosowe i tekstowe.