Internet mobilny stał się jedną z podstawowych usług telekomunikacyjnych na rynku. Dla wielu osób to właśnie parametry tej oferty są jednym z decydujących czynników przy wyborze operatora, np. w związku z nową umową abonamentową lub zakupem karty prepaid. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy porównywaniu ofert Internetu mobilnego.
1. Wielkość pakietu
Internet mobilny jest limitowany, co znaczy, że wykupuje się dostęp do niego w określonych pakietach. Ich wielkość jest podawana w GB (gigabajtach), np. w ramach abonamentu operator zapewnia 10 GB danych do wykorzystania. Tym samym wielkość pakietu jest podstawowym kryterium wyboru, bo każdy zużywa dane w innym tempie i w różny sposób.
Jeśli ograniczasz się do przeglądania stron internetowych czy korzystania z popularnych komunikatorów, zużycie danych nie będzie zbyt wysokie. Pamiętaj jednak, że regularne, długie przeglądanie serwisów społecznościowych (wypełnionych treściami multimedialnymi, w coraz większym stopniu video) dość dynamicznie uszczupla Twój pakiet. Jeśli zaś Internet mobilny jest dla Ciebie podstawą korzystania z serwisów streamingowych w rodzaju Netflix, HBO Go czy Amazon Prime Video, przygotuj się na zużycie sięgające w skali miesiąca kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu GB danych.
2. Cena pakietu
Cena zawsze jest istotnym kryterium wyboru. Przelicz, ile w danej ofercie kosztuje Cię 1 GB danych. Czy rzeczywiście opłaca się wybrać tego, a nie innego operatora? Uważnie śledź cenniki i zmieniające się promocje. Lepiej uniknąć sytuacji, w której przepłacasz za usługę telekomunikacyjną, która u konkurencji jest znacznie tańsza, a różnica w cenie pozostaje bez wpływu na jakość połączenia czy inne aspekty. Zajrzyj na stronę https://komorkomat.pl/, czyli do porównywarki ofert telefonów i usług operatorów telefonicznych. Płać tyle, ile chcesz – mniej dzięki zestawieniu dostępnych możliwości. Kilka chwil wystarczy, aby prześledzić najważniejsze propozycje na polskim rynku.
3. Prędkość i zasięg połączenia
Gdyby przyjrzeć się reklamom operatorów, każdy deklaruje szybkie i niezawodne połączenie w ramach internetu mobilnego. W praktyce są zakątki Polski, szczególnie poza dużymi obszarami miejskimi, gdzie występują problemy z łapaniem zasięgu, a co za tym idzie – błyskawiczny transfer danych nie jest możliwy. O ile jesteś w stanie odpuścić sobie odcinek ulubionego serialu na urlopie w leśnym zaciszu, o tyle trudno wyobrazić sobie sytuację, w której na co dzień masz problem z Internetem mobilnym w miejscu zamieszkania lub pracy. Dlatego sprawdź aktualną mapę zasięgu w Polsce, porównaj wyniki operatorów w niezależnych i aktualnych rankingach prędkości Internetu i skorzystaj z możliwości, które dają aplikacje do pomiaru zasięgu i jakości usług Internetu mobilnego, np. SPEED TEST 4G LTE 3G MAP QoS od RFBENCHMARK.
4. Umowa
Z Internetu mobilnego korzysta się w ramach zarówno stałego abonamentu telefonicznego, jak i pakietów na kartę. Zastanów się, czy do Twoich potrzeb i stylu życia bardziej pasuje forma ze stałym zobowiązaniem finansowym, czy elastyczniejsza. Dużo zależy też od tego, jak korzystasz z telefonii komórkowej, telewizji czy Internetu stacjonarnego. Nierzadko najlepszą ofertą jest wspólny pakiet usług.
5. Dodatkowe urządzenie
Jeśli decydujesz się na wykupienie Internetu mobilnego w ramach abonamentu, operator może zaproponować dodatkowe urządzenie, np. router. Sprawdź, czy promocja jest dla Ciebie rzeczywiście atrakcyjna. A ceny smartfonów w poszczególnych firmach porównasz na stronie https://komorkomat.pl/telefony/.