O zalanie telefonu nietrudno. Wakacje nad jeziorem, przeglądanie smartfona nad kubkiem kawy czy nieuważne potrącenie szklanki z wodą – sytuacje, kiedy sprzęt może się uszkodzić, można mnożyć. Co, jeśli spotkało to właśnie Ciebie? Zobacz, jak szybko wysuszyć telefon i sprawdź, czy możesz zrobić to skutecznie tylko domowymi sposobami.
Zalany telefon – czego na pewno nie robić?
Na początku przyjrzyjmy się mitom krążącym wokół suszenia zalanego telefonu w domu. W sieci znajdziemy mnóstwo pomysłów na to, jak naprawić smartfon po zalaniu. Niestety, część z nich nie tylko nie pomoże, ale może nawet bezpowrotnie uszkodzi sprzęt, który miał kontakt z wodą. Nawet, jeśli masz dobry smartfon (którego ciekawe modele znajdziesz tutaj: https://www.neo24.pl/gsminavi/smartfony.html), to i tak te niepewne sposoby nie pomogą w jego wysuszeniu.
1. Nie susz telefonu
Czyli nie używaj do tego suszarki, ani tym bardziej innych przyrządów. Dlaczego? Po pierwsze, smartfony nie posiadają otworów w tylnej części obudowy, które pozwoliłyby na odparowanie wody. Co więcej, przez podgrzewanie urządzenia tylko przyspieszysz reakcje chemiczne, jakie zachodzą wewnątrz telefonu. Na płycie głównej mogą też znajdować się bardzo wrażliwe na przegrzanie elementy, więc samodzielne suszenie smartfona może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia.
2. Nie wkładaj telefonu do ryżu
Ryż, znany z właściwości higroskopijnych, bywa polecany do suszenia zalanego telefonu w warunkach domowych. Ziarna ryżu rzeczywiście wchłaniają wilgoć, ale nie wysuszą elementów smartfona, którego wnętrze zostało zalane. Takie działanie nie pomoże zepsutemu sprzętowi, a Ty stracisz czas, w którym mógłbyś podjąć działania, które rzeczywiście przyniosą efekt.
3. Nie włączaj telefonu
Sprawdzanie, czy sprzęt działa, to jeden z największych błędów, jakie popełniają właściciele smartfonów po ich zalaniu. Po włączeniu takiego telefonu bardzo prawdopodobne jest dojście do zwarcia prądu spowodowanego obecnością wody. Na włączenie smartfona jeszcze przyjdzie czas, bezpośrednio po jego kontakcie z cieczą – nie rób tego.
Jak wysuszyć zalany telefon?
Co w takim razie zrobić, żeby doprowadzić zalany telefon do stanu jak sprzed wypadku? Niestety, warto zdać sobie sprawę, że najczęściej nie obejdzie się bez wizyty w serwisie. Jednak możesz podjąć kilka kroków, żeby Twój smartfon miał jak największe szanse na odzyskanie poprzednich funkcjonalności.
1. Wyjmij baterię
To pierwszy krok, zaraz po szybkim osuszeniu zewnętrznych elementów telefonu np. przy użyciu ręcznika papierowego. Usunięcie baterii spowoduje zahamowanie procesu elektrolizy, co odłoży w czasie powstanie korozji wewnątrz telefonu. Większość modeli z systemem Android (ich polecane modele znajdziesz tutaj: https://www.neo24.pl/gsminavi/smartfony/smartfonyzsystememandroid.html). Jeśli w Twoim modelu nie ma możliwości wyjęcia baterii – wyłącz jego zasilanie.
2. Wyjmij karty
Po wyjęciu z urządzenia baterii, pozbądź się też karty SIM i karty pamięci. Ten krok nie zawsze pomaga, ale w niektórych przypadkach telefon zyskuje lepszy dostęp do powietrza, dzięki czemu wilgoć ma większą szansę na odparowanie.
3. Skontaktuj się z serwisem
Na wszelki wypadek, szczególnie jeśli Twój smartfon był inwestycją, warto zasięgnąć porady w serwisie. Zalany telefon może dobrze funkcjonować nawet przez kilka tygodni, kiedy wewnątrz urządzenia zachodzą procesy korozji. Im szybciej smartfon zostanie poddany profesjonalnej analizie, tym większa szansa na to, że będzie działał sprawnie.