Konferencje

Nadchodzi zmierzch SMS’ów?

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2013 roku wystąpił 0,9% spadek w ilości wysyłanych w Polsce wiadomości tekstowych w stosunku do roku poprzedniego. Jest to wynik nieznaczny, ale do tej pory ta wartość ciągle wzrastała. Jednocześnie przybyło 2,7 mln kart sim. Czy w takim razie w najbliższych latach możemy się spodziewać stopniowego spadku przesyłanych sms, a w konsekwencji ich śmierci?
Głównym powodem zmian jest ciągły wzrost popularności smartfonów, a wraz z nimi komunikatorów internetowych. Rosnąca dostępność publicznych darmowych sieci Wi-Fi oraz coraz niższe ceny pakietów danych sprawia, że niemal każdy ma całodobowy dostęp do internetu. Przeciętny użytkownik za rozmowę prowadzoną poprzez aplikację mobilną albo więc zapłaci mniej niż za sms’y, albo nie zapłaci wcale. Oprócz tego, dzięki synchronizacji danych, użytkownik może kontynuować rozpoczętą rozmowę na każdym urządzeniu i w razie potrzeby ma pełen dostęp do archiwów konwersacji.
Zrzut ekranu 2014-07-11 16.38.06
Ponadto, dzięki możliwości przesyłania różnego rodzaju plików powstają komunikatory dopasowane do potrzeb użytkowników. Furorę również w Polsce robi Snapchat, czyli aplikacja służącą do przesyłania zdjęć, które możemy zobaczyć jedynie przez kilka sekund po otwarciu. Od niedawna również wielki sukces odnosi prosta aplikacja Yo, która przesyła tylko i wyłączenie krótką wiadomość o treści „Yo”. Przypomina to puszczenie tzw. „strzałki” czyli zatelefonowanie i szybkie rozłączenie się.
Możliwe, że pisanie sms’ów przestaje być też modne. Młodzi ludzie, którzy piszą najwięcej, szukają nowych sposobów komunikacji. Brak podążania za najnowszymi trendami może skutkować pominięciem lub wykluczeniem z danej grupy społecznej.
Rosnąca ilość użytkowników smartfonów w Polsce coraz śmielej będzie wykorzystywać komunikatory mobilne. Oczywiście, sms’y z dnia na dzień nie przestaną być używane, chociaż ostatnia oferta T-Mobile czyli: „Rok sms’ów do wszystkich sieci za darmo” może oznaczać, że ten mały spadek na niektórych zrobił wrażenie.
Autor: Wojciech Mika
Artykuł bierze udział w „Konkurs o staż”.
Źródło:
www.uke.gov.pl/rynek-telekomunikacyjny-w-2013-r-14049
Zdjęcie:
Minerva Studio © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także