Internet Rzeczy niewątpliwie jest sektorem gospodarki, który w najbliższych latach będzie przeżywał prężny rozwój. Oszacowanie, w jaki sposób technologia zmienia codziennie życie i gospodarkę nie jest łatwym zadaniem. Zazwyczaj nie jest to oczywiste, póki ktoś nie stworzy lub nie udoskonali konkretnego produktu związanego z branżą IoT. Dlatego też portal Raconteur stworzył listę najbardziej przełomowych wynalazków z zakresu Internetu Rzeczy.
1. Zarządzanie ruchem ulicznym
Agencja Highways zmierzyła wydajność ruchu ulicznego na brytyjskich drogach poprzez dobre wykorzystanie sygnału GPS w telefonach. Miliony pojazdów dostarczało raporty, dzięki którym kreowany był precyzyjny przegląd w przeciągu kilku sekund. Jeżeli ruch się zatrzymał, agencja błyskawicznie wiedziała, że pojawił się problem. Pługi śnieżne są wysyłane w sytuacji wystąpienia problemów identyfikowanych właśnie za pomocą sygnałów GSM. Usługa, dostarczana przez Inrix, jest używana przez firmy kurierskie w celu wysyłania paczek najspokojniejszą trasą, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Za sprawą Internetu Rzeczy poleganie na drogowych aktualizacjach w transmisjach radiowych może otrzymać miano historycznych :).
2. Naprawianie wind
ThyssenKrupp Elevators uruchomiło 1.1 miliona wind na świecie, w tym 73 tylko w Nowym Jorku. Najważniejszą kwestią jest ich jest niezawodność. Firma, aby naprawiać windy w wielu miejscach, musiałaby pokonywać codziennie określone dystanse, a to mogłoby być sporym utrudnieniem. Z tego powodu podjęła ona współpracę z Microsoftem i CGI po to, aby stworzyć system monitoringu IoT dla każdego szybu windy. Obecnie technicy używają danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym, aby ustalić potrzebę naprawy czy zdiagnozować problem, używając tylko i wyłącznie aplikacji. W przypadku awarii wiadomość o błędzie jest transmitowana automatycznie, redukując znacznie czas naprawy.
3. Łapanie włamywaczy
Manything posiada aplikację, która jest w stanie przekształcić każde z urządzeń Apple w domową kamerę, która transmituje obraz na żywo. Możesz użyć starego iPhone’a lub iPada, aby monitorować to, co dzieje się w domu pod twoją nieobecność. Aplikacja ta zawiera detektor ruchu, który wysyła wiadomość ostrzegawczą na telefon danego użytkownika. Jako ciekawostkę i równoczesne potwierdzenie przydatności tego zastosowania warto wspomnieć, że pewna kobieta z Arizony za pomocą tej aplikacji złapała złodzieja, przekazując wszystkie dowody w postaci materiałów filmowych na policję.
4. Opieka nad twoim psem
Jak wiadomo właściciele psów bardzo często szaleją na punkcie swoich czworonogich przyjaciół. Pomysłodawca urządzenia Whistle ma nadzieję dobrze wykorzystać rynek poprzez monitor GPS i monitor aktywności. Pomysłem jest lekkie urządzenie przyczepiane do obroży psa, mierzące aktywność, lokalizację i sen pupila. Możesz także wiedzieć, kiedy twój pies jest wyczerpany. Brzmi zabawnie? Jednak rynek akcesoriów dla psów jest przemysłem niezwykle opłacalnym, więc warto w niego inwestować.
5. Smart car
Raport przedstawiony przez McKinsey mówi o ogromnym wzroście liczby pojazdów podłączonych, a to niewątpliwie może zwiększyć rynek komponentów inteligentnych samochodów z 30 miliardów euro do 170 miliardów do 2020 roku. Badania pokazują, że 13% konsumentów chce odmówić kupna samochodu bez połączenia do Internetu, a połowa konsumentów domaga się Internetu przy dokonywaniu zakupu nowego pojazdu.
6. Ochrona głowy przed uszkodzeniami
YouTube jest pełen filmów wideo z niesamowitymi wyczynami sportowców, robiących potrójne salta na swoich BMXach czy prezentujących wyjątkowe umiejętności parkourowskie. Problem mają mniej utalentowani pasjonaci sportu, których próby akrobacji kończą się fiaskiem. Urządzenie Shockbox mierzy poziom zniszczenia szarych komórek przy poszczególnych upadkach. Jest ono kierowane do graczy footballu i hokeja na lodzie, którzy bardzo często narażeni są na częste urazy głowy.
7. Internet rzeczy w rolnictwie
Internet rzeczy może również pomóc rolnikom wzmocnić i zwiększyć produkcję do 70 procent w 2050 roku. Tak mówi raport stworzony przez badanie firmy Beecham. Technologie z zakresu IoT będą stosowane do zarządzania plonami, monitorowania i śledzenia aktywności na farmach za pomocą urządzeń stosowanych przy zwierzętach hodowalnych. Urządzenia już teraz mogą śledzić zdrowie zwierząt, przez to został stworzony przydomek „internet of pigs”. Jak widać branża IoT sięga bardzo daleko – nawet do stajni.
8. Funkcjonalny smoczek
Blue Maestro Pacif-i to smoczek monitorujący temperaturę ciała dziecka, a następnie przesyła on dane do aplikacji. Smoczek zawiera „brzęczyk”, który uruchamiany jest w określonej sytuacji, na przykład w momencie gdy smoczek wpadnie poza łóżeczko lub gdy dziecko ma gorączkę. Z kolei Mimo stworzyło ubranko, które monitoruje sen, pozycję ciała oraz temperaturę dziecka.
9. W zdrowym ciele…
Technologie wearable mogą pomóc każdemu, kto chcę poprawić swoją kondycję fizyczną i przestać być przysłowiowym kanapowym leniem. Są one też pomocne, gdy chodzi o zawodowych sportowców – nawet olimpijczyków przygotowujących się do zawodów w Rio. Jo Pavwy, mistrz Europy w biegach, używa sportowych słuchawek BioSport, monitorujących puls. Najlepiej łączyć te słuchawki z aplikacją RunKeeper. Niewątpliwie są one konkurencją dla innych urządzeń oferowanych na rynku, które są niewygodne z racji pasków na klatkę piersiową, bez których urządzenie nie mogłoby się poprawnie działać. Słuchawki niewątpliwie są urządzeniem wygodniejszym i bardziej praktycznym.
10. Oszczędzanie energii
Ważnym z punktu widzenia zarówno środowiska, jak i wygody użytkowników, jest oszczędzanie zasobów energetycznych. Urządzenia IoT skonstruowane przez Open Energi mają według raportu firmy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o niemal 50 tysięcy ton w ciągu kolejnych 5 lat. Pomoże to również znacznie zaoszczędzić zużycie energii w regionie.
Biorąc pod uwagę powyższe dziesięć pozycji rankingu dotyczącego największych wynalazków Internetu Rzeczy, możemy odnieść wrażenie, że tak naprawdę rewolucja IoT dotknęła praktycznie każdej sfery naszego życia. Również pierwsza oraz druga część raportu pokazuje, jak bardzo technologie wnikają do naszego codziennego życia – prywatnego, ale instytucji publicznego użytku. Niewątpliwie jest, iż Internet Rzeczy to coraz prężniej rozwijająca się materia. Pozostaje jednak pytanie, na ile i jak mocno technologia może ingerować w codzienne życie i do jakiego stopnia będzie w nie wnikać. Warto zastanowić się nie tylko nad plusami, ale i nad minusami technologicznego rozwoju.
Źródło:
http://raconteur.net/technology/ten-breakthroughs-in-the-internet-of-things
Zdjęcia:
http://raconteur.net/technology/ten-breakthroughs-in-the-internet-of-things