Konferencje

Najnowsze algorytmy za pomocą laserów są w stanie mierzyć biomarkery, takie jak poziom glukozy w krwi

Rockley Photonics to korporacja działająca w branży fotonicznej skoncentrowanej na technologii medycznej. Firma opracowała nowatorską, zarazem nieinwazyjną metodę monitorowania biomarkerów w ciele człowieka. Za te pomiary odpowiedzialna jest Metoda Rockleya, która polega na tym, że wiele laserów na pojedynczym mikroczipie odbija się od człowieka w celu pomiaru alkoholu, CGM (stężenie glukozy), temperatury ciała, ciśnienia i tętna krwi, oraz poziomu nawodnienia. 

System, który zachwyca pionierów technologicznych 

Technologia pomiaru wykorzystywana w tego typu czytnikach zainteresowała giganta z Kalifornii – Apple. Firma zdecydowała się kupić od Rockley Photonics owy system, za który zapłaciła 70 milionów USD opłat inżynieryjnych (na dzień dzisiejszy, planowane są większe transakcje). Agencja SemiAnalysis wskazuje, że zegarki Apple w 2022 lub w 2023 roku mogą być wyposażone w tego typu, laserowy system pomiaru biomarkerów. Eksperci z branży high-tech pokładają dużą nadzieję w tym rozwiązaniu. Wierzą, że pod względem zakresu, dokładności i wydajności będzie to rewolucyjny model poboru danych biomedycznych w porównaniu z tymi dostępnymi obecnie na rynku.  

Niedoskonała konkurencja? 

Inne firmy z branży próbują wykorzystać technologię LED, która cechuje się znacznie niższą rozdzielczością, węższą długością fali i dłuższym czasem pomiaru niż fotoniczne rozwiązanie zaproponowanie przez Rockley Photonics. Obecnie stosowane w smartwatchach diody LED oświetlają skórę, monitorując powracające światło rozproszone, aby zmierzyć puls oraz poziom tlenu we krwi. Apple dzięki systemowy od Rockley może zrewolucjonizować branżę monitorowania zdrowia, włączając tę opcję do swoich obecnych zegarków. 

Warto jednak zaznaczyć, że te czujniki nie są „klasy medycznej” i nie mogą być wykorzystywane w procedurach medycznych, niemniej jednak można je postrzegać jako ciekawy, dodatkowy gadżet do zegarka, pozwalający monitorować swój stan zdrowia i odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza po profesjonalną diagnozę. Opatentowane lasery i spektrografy oparte na fotonice krzemowej są w stanie uzyskać wyższą rozdzielczość i dokładność niż pozostałe produkty dostępne na rynku, gdyż obejmują całe spektrum światła podczerwonego a także widzialnego. 

Rockley Photonics oprócz chipa fotonicznego, opracował układ ASIX, który może interpretować wyniki spektroskopii. Technologia jest w stanie działać w dowolnym miejscu na ciele człowieka, gdzie występuje odpowiedni poziom perfuzji krwi (przepływ krwi). Głęboka analiza rozpraszania światła pozwoli na ścisłe monitorowanie takich elementów, jak nawodnienie, ciśnienie krwi i poziom glukozy.

Zegarek dla cukrzyków 

 Tego typu pomiary mogą pozwolić z dużym prawdopodobieństwem wykryć poważne choroby na wczesnym stadium ich rozwoju, co może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia. System może być wykorzystywany przez cukrzyków, bowiem zamiast skompilowanego pomiaru poziomu glukozy lub noszenia specjalnego urządzenia do nieustannego monitorowania tego czynnika, chory mógłby nosić po prostu… zegarek. System poinformuje, kiedy poziom biomarkerów będzie nieprawidłowy i po wyrażeniu takiej chęci będzie mógł powiadomić lekarza, którego użytkownik wybierze w aplikacji mobilnej. Wówczas można od razu podjąć działania, aby ustabilizować poziom glukozy, tym samym zapobiec poważnym konsekwencjom.

Rockley Photonics nie do pokonania? 

Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia mogą skuteczniej i łatwiej zarządzać swoim życiem. Firma, która opracowała tę technologię posiada 122 patenty oraz niestandardową i zarazem zastrzeżoną technologię przetwarzania i replikacji takich systemów. Firma nie jest nową marką wkraczającą na rynek, bowiem Rockley Photonics prężnie działa w branży od 2005 roku i współpracowała z takimi instytucjami jak: CalTch, Southampton University, Krajowy Instytut Badawczy Finlandii (VTT) oraz Irlandzkie Centrum Rozwoju Mikroelektroniki. Załoga Rockley Photonics składa się z 82 doktorów i 156 inżynierów (których firma nieustannie rekrutuje), dysponują oni specjalistyczną wiedzą z zakresu fotoniki krzemowej, projektowania elektroniki i łączenia jej z rozwiązaniami fotonicznymi. Dodatkowo firma na wyposażeniu ma kilka bioczujników do pomiaru i odczytu poszczególnych biomarkerów. Wszystkie te algorytmy zostały dokładnie przebadane w badaniach klinicznych na reprezentatywnej grupie odbiorców. Rockley Photonics koncentruje się na rynku zdrowia i poprawy samopoczucia konsumentów. Korporacja zaangażowana jest we współpracę z producentami smartfonów i smartwatchów. W niedalekiej przyszłości urządzenia medyczne będą również dla nich dużym rynkiem docelowym. W wielu klinikach istnieje możliwość zastąpienia całej gamy czujników, systemami, które produkuje ten technologiczny gigant.  

Rewolucja technologiczna systemu opieki zdrowotnej

Rockley Photonics dzięki swoim zasobom ludzkim i finansowym mogą zrewolucjonizować systemy opieki zdrowotnej, wspomagając i przeciwdziałać chorobom. Biorąc pod uwagę zainteresowanie globalnych firm, czeka nas wiele zmian w zakresie analizy i monitorowania stanu zdrowia z poziomu smartwatcha czy smartfonu. W ostatnim czasie doniesienia medialne wskazywały, że Rockley Photonics prowadzi także rozmowy z partnerami biznesowymi, aby zastosować opracowaną już technologię w leczeniu nowotworów (wykrywanie raka) i monitorowania pacjentów poddanych chemioterapii.

Udostępnij
Zobacz także