Konferencje

Najpopularniejsze języki programowania: czego warto się uczyć?

Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie. Na rynku wciąż pojawiają się nowe narzędzia i rozwiązania. Mamy do wyboru paletę kilkudziesięciu języków programowania, do tego kolejne dziesiątki baz danych, bibliotek i frameworków – co wybrać? Który język programowania zapewni pracę i wysokie dochody na najbliższe lata? W naukę których języków programowania warto inwestować swój czas i pieniądze? Z których technologii najczęściej korzystają programiści? Sprawdźmy to!

JavaScript, HTML i CSS wciąż na szczycie

Języki programowania dla front-end developerów wciąż cieszą się największą popularnością wśród programistów. Według raportu Stack Overflow w swojej codziennej pracy JavaScript wykorzystuje blisko 68% developerów, a z HTML i CSS korzysta 63,5% z nich. Warto, aby front-end developer opanował platformę Node.js, opartą na JavaScript. Używa jej blisko 50% programistów. Swoją przygodę z programowaniem warto zacząć właśnie od kursu front-end developera i poznania JavaScript, HTML i CSS.

Java najczęściej poszukiwana przez pracodawców

Programiści Java są najczęściej poszukiwani przez pracodawców wg raportu Tiobe z listopada 2019. W analizie Redmonk również zajmuje zaszczytne drugie miejsce razem z JavaScript. W Polsce także jest absolutnym topem – 24% ogłoszeń o pracę w IT w serwisie NoFluffJobs.com dotyczy właśnie Java developerów. Dla początkujących specjalistów Java w Polsce czeka pensja w wysokości od 5000 do 8000 PLN, a dla doświadczonych ekspertów mediana wynagrodzeń wyniosła od 12 000 do 17 000 PLN. W skrócie: Kurs Java to dobra i pewna inwestycja na przyszłość.

Python rozwija się najszybciej

Spośród wszystkich języków programowania Python najszybciej zdobywa popularność wśród koderów. Jego znaczenie z roku na rok rośnie. W wielu rankingach wyprzedza Javę, C# i PHP, a według Redmonk i Tiobe jest już na trzecim miejscu. Wskaźnik PYPL, mówiący o tym, jak często w Google internauci wyszukują kursów i szkoleń z danego języka programowania, plasuje Pythona na pierwszej pozycji. Na ten moment korzysta z niego 41% programistów na świecie, a będzie ich coraz więcej.

Gdzie uczyć się programowania?

Wiesz już, że Python, Java, JavaScript, HTML i CSS to pewna i bezpieczna droga rozwoju w IT. W takim razie jak zacząć? Jeśli uczyć się programowania, to od największych. Kursy zdalne i stacjonarne dla front-end developerów (JavaScript, CSS, HTML) oraz dla back-end developerów (Java, Python) znajdziesz w największej akademii programowania w Polsce, trójmiejskiej Software Development Academy. Zajęcia odbywają się w trybie zdalnym albo stacjonarnie w kilkunastu polskich miastach.

Kurs programowania przydatny na rynku pracy

Eksperci SDA obserwują najświeższe trendy i światowe raporty z branży IT, a następnie na ich podstawie zespół 75 koordynatorów merytorycznych przygotowuje treści i programy nauczania. Dzięki temu możesz być pewien, że taki kurs programowania realnie przyda Ci się w rozwoju kariery zawodowej lub na starcie kariery w IT. Zatem… czas, start! Powodzenia!

Udostępnij
Zobacz także