Konferencje

NFC – z czym to się je? Czyli czym właściwie jest NFC oraz jakie możliwości nam oferuje

O technologii NFC zrobiło się głośno szczególnie w kontekście płatności mobilnych. Jednak wiele z użytkowników urządzeń mobilnych, nawet tych, których smartfony posiadają wbudowany moduł NFC, ciągle nie wie, czym tak naprawdę jest ta technologia.  [x]cube labs przygotowało ciekawą infografikę, która pomaga zrozumieć, co tak naprawdę kryje się za tajemniczym skrótem NFC.

Czym jest NFC?

NFC oznacza skrót od Near Field Communication, czyli komunikacji bliskiego zasięgu. Jest to jedno z rozwiązań komunikacyjnych, działających w oparciu o technologie bezprzewodowe. Dzięki NFC możemy dokonywać transakcji finansowych, wymieniać dane i łączyć się z innymi urządzeniami. Wszystko to dzięki zetknięciu dwóch urządzeń, albo po prostu dzięki bardzo niewielkiej odległości pomiędzy nimi. Prędkość przesyłania danych za pomocą NFC to 424 kbps. Dla porównania – Bluetooth 1.2 to 328 kbps.  Czas operacji to przeważnie mniej niż 0.2 sekundy.

Jak to działa?

Konieczne jest zbliżenie dwóch urządzeń, np. smartfona do terminala płatniczego. Nasz telefon wytwarza pole o częstotliwości radiowej, poprzez które przesyłane są dane. Pole to ma zasięg ok. 4 centymetrów. Urządzenie docelowe (terminal płatniczy) odbiera fale radiowe, a wraz z nimi przesyłane przez nasz smartfon dane. Na tle pozostałych bezprzewodowych technologii, wyraźnie widać, że NFC ma najmniejszy zasięg, co akurat w tym wypadku oceniane jest raczej na korzyść tej technologii. Konieczność bardzo dużego zbliżenia jednego urządzenia do drugiego, zmniejsza ryzyko  na niekontrolowane przesyłanie danych.

Krótka historia NFC

Początki technologii NFC sięgają już 1983 roku. Wtedy Charles Walton opatentował technologię RFID, czyli technikę wykorzystującą fale radiowe do przesyłania danych. W 2006 Nokia wprowadziła na rynek pierwszy telefon wyposażony w NFC – Nokię 6131. Cztery lata później Samsung wyprodukował pierwszy smartfon z systemem Android, wyposażony w NFC – był to Samsung Nexus S. W 2011 roku Google wypuściło Google Wallet, który wspierał transakcje finansowe bazujące na tej technologii. W 2012 roku Sony wprowadziło Smart Tags, które wykorzystują NFC do zmiany trybów i profili na smartfonach Sony. Google zaprezentowało także tablet Nexus7 i Nexus Qube, które wspierają technologię NFC.

Jak było, jest i będzie?

Ilość smartfonów wyposażonych w technologię NFC wzrośnie od 7 milionów w roku 2011 do 203 milionów sztuk w roku 2015. Średnia roczna stopa wzrostu wynosi aż 208%. Według przewidywań firmy Juniper, do roku 2017 nieco ponad 1/4 mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej będzie korzystać z technologii NFC w swoich smartfonach do dokonywania płatności w sklepach. Może to oznaczać 180 bilionów dolarów przelanych za pośrednictwem NFC.

Możliwości wykorzystania NFC

Potencjał NFC wykorzystywany będzie przede wszystkim w płatnościach mobilnych. Smartfony z NFC wkrótce mogą całkowicie zastąpić karty kredytowe czy płatnicze. Kolejna opcja, to przesyłanie danych – kontaktów, zdjęć i innych plików, pomiędzy różnymi użytkownikami. NFC może znaleźć zastosowanie także w zakresie komunikacji miejskiej, kiedy zamiast biletów będziemy używać NFC, aby np. przejść przez bramki  w metrze. Powoli NFC wykorzystywane jest także w zakresie informacji, kiedy przysunięcie smartfona do chipu NFC sprawia,  że na ekranie wyświetlają się konkretne informacje (wykorzystanie np. w muzeach czy na plakatach). Ponadto NFC może znaleźć zastosowanie także w zakresie identyfikacji (NFC zamiast kluczy) oraz w opiece zdrowotnej (kartoteka medyczna zawsze przy sobie).

Gdzie NFC zostało już wdrożone?

System biletowy NFC można znaleźć już w pociągach w Nicei, Mediolanie, Madrycie, Moskwie, New Jersey i Tokio. 50 tysięcy holenderskich pielęgniarek używa NFC do zarządzania wizytami domowymi u osób chorych. Specjalne plakaty zespołu Jamiroquai pozwalały fanom na dostanie się do specjalnych ofert.  50% linii lotniczych planuje wdrożyć NFC do identyfikacji pasażerów. Ponad 60% amerykańskich wypożyczalni samochodowych planuje wyposażyć pojazdy w technologię NFC, by łatwiej zarządzać firmą. Turyści odwiedzający historyczną dzielnicę The Rocks w Sydney będą mogli korzystać z tagów NFC, aby dowiedzieć się więcej na temat ponad 37 zabytkowych obiektów.

Podsumowanie

Na podstawie powyższych danych widać, jak wiele możliwości niesie ze sobą technologia NFC. Płatności mobilne to jedynie jeden z wielu obszarów, w których technologia ta znajdzie zastosowanie. Jeden chip wbudowany w naszym smartfonie może posłużyć nam niemal w każdej dziedzinie życia – finansach, zdrowiu, transporcie czy turystyce. Jednak prognozy nie są w stu procentach optymistyczne, bowiem  znacząca większość osób twierdzi, że jeszcze co najmniej 2 lata dzielą nas od rozpowszechnienia technologii NFC na szerszą skalę. Przeszkodę stanowi przede wszystkim brak koordynacji pomiędzy różnymi dziedzinami przemysłu technologicznego, a także brak czytników NFC w punktach sprzedaży i brak posiadania urządzenia wyposażonego w NFC.

NFC

Źródło: http://www.xcubelabs.com/nfc_infographics.php

Udostępnij
Zobacz także