Konferencje
Mobile Trends

Nie da się czytać książek na smartfonie? Nieprawda! Polecamy 5 aplikacji, które mogą w tym pomóc

Z okazji przyznania polskiej pisarce literackiej Nagrody Nobla proponujemy najciekawsze naszym zdaniem aplikacje mobilne, które mogą pomóc w poznawaniu nowych książek na smartfonach i tabletach.

1. Nadrób zaległości z klasyki (Wolnelektury.pl)

Na stronie internetowej www.wolnelektury.pl znajdziemy dostępne zupełnie za darmo klasyczne pozycje literackie. Wolnelektury.pl oferują także aplikację mobilną dostępną zarówno na Androidzie jak i iOS. W bazie książek znalazło się miejsce dla wielu szkolnych lektur, klasycznych tekstów filozofów, tomików poezji, które mogą przydać się w nadrabianiu zaległości z języka polskiego ;). Bazę tych wszystkich, udostępnionych na licencji CC 3.0 utworów, można filtrować według trzech kategorii (epoki, rodzaju, gatunku). W aplikacji dostępne są również wersje audio książek, które można pobrać i odtworzyć na smartfonie lub tablecie.
 

Wolne lektury 1 książek Wolne lektury 2 książek Wolne lektury 3 książek

2. Aktualizuj cyfrową biblioteczkę książek (Amazon Kindle)

Amazon to prawdopodobnie największa księgarnia internetowa na świecie. Choć najwygodniej korzysta się z niej w komplecie z dedykowanym czytnikiem Amazon Kindle, możliwe jest także pobieranie zakupionych e-booków, prasy i komiksów do aplikacji Kindle na smartfonie.
Na osobistą biblioteczkę Kindle złożą się wszystkie pozycje, zakupione przez użytkownika na tym samym koncie na www.amazon.com. Po transakcji wystarczy zsynchronizować aplikację z kontem i pobrać książkę na dysk czytnika, smartfona lub talbletu. E-booki zakupione w innych sklepach niż Amazon, prześlemy do aplikacji również bezpośrednio z komputera lub innego urządzenia. Można zrobić to poprzez przeglądarkę internetową, za pomocą programu na PC lub wysyłając załącznik na mail przypisany do konta Kindle.
 

 Kindle 1 książek Kindle 2 książek Kindle 3 książek

 
Pobrane teksty będą automatycznie dostosowywać się do rozmiaru ekranu urządzenia (chyba, że to PDF – wtedy nie). Aplikacja pozwala dodatkowo na zmianę koloru tła, rodzaju i wielkości czcionki, odstępów między wersami oraz na dodawanie notatek w tekście. Do Biblioteki Kindle można podpiąć także automatyczną subskrypcję gazet. Wystarczy powiązać ze swoim kontem adres e-mail, na który przychodzi jej prenumerata. Utworzone na Amazonie konto użytkownika możemy połączyć również z aplikacją Goodreads, serwisu do oceniania przeczytanych książek.
Aplikacja Kindle dostępna jest na Androidzie oraz iOS. Alternatywą dla Kindle’a może być np. usługa Google Książki lub inne aplikacje pozwalające na otwieranie na smartfonie plików MOBI, EPUB, PDF (książek, prasy, dokumentów, komiksów).

3. Słuchaj w trakcie podróży (Audioteka / Storytel)

Dla tych, którzy nie są przekonani do czytania na smartfonie, czytania w ogóle lub też nie mają na nie czasu, alternatywą mogą stać się audiobooki. Na polskim rynku dominują dwie aplikacje/usługi z szeroką ofertą audiobooków – polska Audioteka oraz szwedzkie Storytel. W pierwszym przypadku otrzymujemy aplikację z bazą nagrań, które możemy zakupić i pobrać na smartfon. Audioteka pozwala też na wykupienie abonamentu (19.99 zł), w ramach którego otrzymujemy miesięcznie 1 punkt na zakup wybranego audiobooka. Na początku roku pojawiła się nowa wersja aplikacji Audioteki (App Store, Sklep Google). Jest ona darmowa, a użytkownik może kupować w niej audiobooki „na własność”. To baza ok. 9 tysięcy produkcji.
Storytell wydaje się atrakcyjniejsze pod tym względem, że w abonamencie (34.99 złotych) użytkownik otrzymuje nielimitowany dostęp do bazy audiobooków. Niestety wraz z końcem tego abonamentu traci się dostęp do biblioteki książek, a także samej aplikacji mobilnej Storytel.
 

 Audioteka 1 książek Audioteka 2 książek Audioteka 3 książek

4. Czytaj więcej książek w abonamencie i bez limitów (Legimi / Empik GO)

Legimi i Empik Go to usługi, które w ramach abonamentu pozwalają na dostęp do bazy książek i audiobooków. Legimi oferuje przy tym dostęp nielimitowany do około 60 tys. tytułów, na wielu różnych urządzeniach – od komputera, po czytniki, smartfony i tablety. Na chwilę obecną na Androidzie dostępna jest nowsza wersja aplikacji niż na iOS. Empik Go dostępne jest natomiast wyłącznie na smartfonach i tabletach (z Androidem oraz iOS). Różne modele i ceny miesięcznego abonamentu dają użytkownikowi dostęp do odpowiednio zawężonej oferty (od 9.99 zł do 39.99 zł, który daje dostęp do całej bazy 40 tys. e-booków i 4 tys. audiobooków).
 

 Legimi książek Empik Go książek

 

5. Oceń czy się podobało (Goodreads)

Oprócz aplikacji, które pozwalają gromadzić i odtwarzać książki, istnieją też takie, które pozwalają ocenić lekturę po jej zakończeniu. Pozwalają na to serwisy takie jak rodzime Lubimy Czytać czy „międzynarodowe” Goodreads. Niestety aplikacja mobilna polskiego serwisu, przynajmniej w opinii sporej części użytkowników, pozostawia wiele do życzenia. Goodreads oferuje natomiast jedynie język angielski, ale ma w swojej bazie również polskojęzyczne pozycje. Pozwala segregować książki na kategorie, „przeczytane”, „obecnie czytam”, „chcę przeczytać”, oceniać je na skali i w formie mini recenzji. Najfajniejszą funkcją aplikacji Goodreads jest możliwość skanowania okładek książek zamiast ręcznego wyszukiwania ich w bazie. Aplikację znajdziecie w Google Play oraz iOS.
 

Goodreads 1 Goodreads 2  Goodreads 3

 
Oczywiście przedstawione zestawienie aplikacji nie wyczerpuje tematu „e-booków na smartfonach”. Książki jako takie i tak najlepiej będzie chłonąć z papieru lub czytnika e-booków z ekranem e-link, ewentualnie tabletu. Aplikacje mobilne można traktować jako pewne uzupełnienie dla standardowego czytania np. jako sposób na szybki przegląd prasy, przeczytanie komiksu. Niektóre z polecanych aplikacji (np. Amazon Kindle, Legimi) są ponadto multiplatformowe, co oznacza, że pozwalają korzystać z tej samej biblioteczki książek na czytniku, komputerze czy właśnie smartfonie lub tablecie. W ten sposób różne sprzęty mogą świetnie się uzupełniać.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także