Konferencje
Mobile Trends

Nokia kupuje Alcatel-Lucent za 16,6 miliarda dolarów

Niektórzy pewnie pamiętają jeszcze francuską firmę Alcatel (a w zasadzie Alcatel-Lucent), produkującą telefony komórkowe. Mimo, że mocno zapomniana, firma nadal funkcjonuje na rynku, prezentując m.in. smartzegarki na CES 2015. Firmę postanowiła zakupić Nokia, za kwotę 15.6 miliardów euro, czyli około 16.6 miliardów dolarów. To ponad dwukrotnie więcej, niż kwota, jaką niecałe dwa lata temu zapłacił Microsoft za dział telefonów Nokii (było to 7,2 mld dolarów). Tym samym Nokia dołączyła do grona firm przyczyniających się do rozwoju sieci 5G.
Nabywając Alcatel, Nokia nabywa także Bell Labs należące do Alcatel-Lucent wraz z wieloma patentami, które znacząco zasilą szeregi Nokii. Połączenie tych dwóch firm ma przynieść efekty w postaci rozwoju „technologii przyszłości” – konkretnie technologii takich jak sieć 5G czy wszelkiego rodzaju sensorów. Nie ma raczej mowy natomiast o nowych smartfonach. Alcatel-Lucent współpracuje na wyłączność z chińską firmą TLC, która zajmuje się produkcją telefonów, dlatego też nabycie Nokii przez Alcatel nie zaowocuje wcale nowymi smartfonami, ale właśnie pracami nad siecią 5G oraz innymi produktami z branży mobilnej.
Finalizacja transakcji ma nastąpić w pierwszej połowie 2016 roku. Dzięki niej ma dojść przede wszystkim do intensywnych badań i rozwoju sieci 5G, a Nokia dołączy do grona konkurujących na tym polu Huawei i Ericssona. Rozwój insfrastruktury ma pociągnąć za sobą rozwój Internetu Rzeczy, a także przesyłania danych w chmurze. Dlatego Nokia planuje również zainwestować we francuskie start-up’y, które przyczynią się do rozwoju branży Internetu Rzeczy. Nokia ponadto chce sprzedać również swoje mapy HERE Maps.
Źródło:
http://company.nokia.com/en/news/press-releases/2015/04/15/nokia-and-alcatel-lucent-to-combine-to-create-an-innovation-leader-in-next-generation-technology-and-services-for-an-ip-connected-world
http://www.ubergizmo.com/2015/04/nokia-to-acquire-alcatel-lucent-for-16-6-billion/
http://thenextweb.com/insider/2015/04/15/nokia-agrees-to-buy-alcatel-lucent-for-16-6-billion/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także