Konferencje

Polscy inwestorzy indywidualni nadal korzystają na swoim zaangażowaniu w big tech w 1 kw. 2023.

Pomimo nieznanego jeszcze przyszłego wpływu AI na sektor IT, polscy inwestorzy indywidualni nadal korzystali na swojej nieustającej lojalności wobec big tech, a sektor ten odnotował częściowe ożywienie w 2023 roku. Mimo, że Coca-Cola zyskała najwięcej posiadaczy (+20 proc.), nie trafiła do pierwszej dziesiątki, natomiast największe zmiany dotyczyły Microsoft (+17 proc.) i Alphabet (+12 proc.).

eToro sprawdziło, które spółki odnotowały największą proporcjonalną zmianę właścicieli na koniec I kwartału 2023 r. w stosunku do końca IV kwartału 2022 r., jednocześnie analizując 10 najczęściej posiadanych akcji na platformie (tabela). 

Big tech wciąż dominuje na liście najpopularniejszych akcji na eToro; na czele Tesla, Amazon i Apple

Inwestorzy zostali w minionym kwartale nagrodzeni za swoją lojalność wobec firm big tech. Ceny akcji w całym sektorze zaczęły się odradzać, choć w wielu przypadkach nadal pozostają daleko od poprzednich maksimów. Technologiczni giganci mają bardzo wysokie marże na swoich produktach oraz bardzo bezpieczne bilanse, dzięki czemu są dobrze przygotowani do przetrwania przyszłych trudności gospodarczych. Na ich popularność wpłynęło także zwiększenie zainteresowania sztuczną inteligencją (AI). Rozwój tej technologii może mieć kluczowe znaczenie dla wycen tych spółek w najbliższych latach, powiedział Paweł Majtkowski, analityk rynkowy eToro.

Na czele najczęściej posiadanych akcji znalazły się Tesla, Amazon i Apple, z których wszystkie odnotowały w tym roku znaczną poprawę cen akcji, przy czym cena akcji Tesli wzrosła o 68 proc. w stosunku rok do roku. Inne akcje w tym zestawieniu to NVIDIA (+90 proc. do ceny akcji od początku roku), Meta (+76 proc. do ceny akcji od początku roku), które wraz z Teslą były trzema najlepiej radzącymi sobie akcjami w całym S&P 500 w 2023 roku.

Warners Bros, NVIDIA Corporation i Netflix wśród najczęściej sprzedawanych akcji w I kwartale

Z drugiej strony, na liście najbardziej wyprzedawanych akcji w I kwartale w Polsce znalazł się Warner Bros. (-8 proc.), a następnie NVIDIA Corporation (-8 proc.) i Meta Platforms (-6 proc.). Co zaskakujące, z pierwszej dziesiątki w tym kwartale wypadł Netflix, tracąc 6 proc.

Banki stają się ryzykowne

W ujęciu globalnym, wśród 10 „największych ryzyk”, na liście znajduje się kilka banków, co wskazuje na to, że inwestorzy próbowali kupować podczas spadków po ostatnich zawirowaniach w sektorze bankowym. Liczba globalnych użytkowników eToro posiadających akcje Credit Suisse wzrosła o 242 proc., podczas gdy BNP Paribas SA (+36 proc.) i Bank of America (+38 proc.) również odnotowały duże wzrosty.

Tesla nie traci na popularności wśród inwestorów

FirmaAktualny rankingRanking na koniec Q4 2022
Tesla Motors, Inc.11
Amazon.com Inc22
Apple33
Microsoft45
Meta Platforms Inc54
Alphabet67
Nio Inc.-ADR76
Alibaba88
NVIDIA Corporation99
PayPal Holdings1011

Tabela: Pokazuje, które akcje są najczęściej posiadane przez użytkowników eToro na świecie oraz ich pozycję w ostatnim kwartale.

Najpopularniejszą spółką wśród Polskich inwestorów eToro już od wielu kwartałów pozostaje Tesla. Wielu inwestorów było ze spółką w jej gorszych momentach, teraz odrobili to z naddatkiem. Widać że Polscy inwestorzy mocno wierzą w rozwój elektrycznych samochodów, wśród 10 najpopularniejszych inwestycji są aż dwie spółki z bezpośredni działające na tym rynku. A także inne spółki działające na rynku pojazdów autonomicznych, dodaje Majtkowski.

Udostępnij
Zobacz także