Konferencje

Pomoc dla Ukrainy? – Tech To The Rescue

Tech To The Rescue zaangażowało blisko 300 firm do wspierania międzynarodowych organizacji pozarządowych pomagających Ukrainie poprzez kampanię #TechForUkraine. 

● Już ponad 300 000 osób uciekło z Ukrainy w wyniku inwazji Rosji. Szacuje się, że w ich ślady pójdzie 3-4 miliony. Po przekroczeniu granicy, uchodźcy potrzebują wsparcia w znalezieniu tymczasowego mieszkania, opieki medycznej oraz transportu. W dalszej perspektywie potrzeby orientują się na zapewnieniu wsparcia prawnego, usług tłumaczeniowych i pomocy w poszukiwaniu pracy. 

● Tech To The Rescue, globalna platforma łącząca firmy IT z organizacjami non-profit, zaangażowała blisko 300 firm i ponad 600 freelancerów gotowych wspierać organizacje pomocowe. 

● Pierwsze efekty już są – w tym tygodniu wystartuje platforma typu AirBnB dedykowana wspieraniu uchodźców. Serwis budowany jest wspólnie przez kilka firm technologicznych i organizacji pozarządowych. 

Ukraińskie organizacje pozarządowe funkcjonują w stanie wojny. Wiele z nich zawiesiło działalność. Organizacje non-profit z Polski, Mołdawii, Rumunii czy innych krajów regionu działają i wspierają uchodźców. Każdy pomaga tam, gdzie może. Technologia jest jednym z kluczowych narzędzi służących pomocy tym, którzy znajdują się na polu bitwy lub próbują uciec przed brutalnością wojny – mówi Jacek Siadkowski, dyrektor zarządzający i założyciel Tech To The Rescue. 

Obecnie trwają prace nad 20 projektami, koncentrującymi się na Ukrainie i zapobieganiu nadciągającemu kryzysowi uchodźczemu. Pierwszym z nich jest SOSUA.pl – platforma typu AirBnB, łącząca tych, którzy szukają i oferują pomoc. Serwis startuje w tym tygodniu. 

Aplikacja wyświetla najlepsze „dopasowanie” między gospodarzami a uchodźcami na podstawie takich kryteriów, jak liczba osób poszukujących zakwaterowania, planowany czas pobytu, data przyjazdu, opcje transportu itp. Platforma jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. 

Platforma została opracowana przez szereg firm technologicznych zrzeszonych w ramach Tech To The Rescue, w tym ID Advisory, BCG Platinion i Clevsoft oraz kilka organizacji pozarządowych: Polska Akcja Humanitarna (PAH), Szlachetna Paczka, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Nasz Wybór, Auschwitz Pledge Foundation, Unia Ukraińska w Polsce oraz Fundacja Dom Ukraiński. 

Platforma powstała z inicjatywy ludzi dobrej woli, którzy postanowili połączyć siły i stworzyć darmowe rozwiązanie cyfrowe, które zapewni realną pomoc poszkodowanym przez wojnę na Ukrainie – mówią Jagoda Trela z ID Advisory i Alina Bieniek z Clevsoft, koordynatorki projektu. 

Kolejnym projektem, który ruszył już 28 lutego, jest razemzwami.pl, serwis gromadzący informacje o różnych inicjatywach pomocowych skoncentrowanych na Ukrainie. 

Odpowiedź i chęć pomocy ze strony osób związanych z branżą technologiczną oraz mieszkańców regionu była poruszająca. Kluczowym wyzwaniem na ten moment jest jak najbardziej efektywne ukierunkowanie tej niesamowitej energii – wyjaśnia Siadkowski. 

Wszystkie rozwiązania w ramach #TechForUkraine mają na celu pomoc 3-4 milionom osób, które prawdopodobnie uciekną z Ukrainy do krajów sąsiednich (np. Polski, Mołdawii, Rumunii). 

Inne obecnie rozwijane projekty to: 

● Wewnętrzna baza danych pomocy humanitarnej różnych organizacji pozarządowych w ramach Forum Organizacji Pozarządowych w Polsce. 

● Chatbot/Conversational UI w języku ukraińskim, zbierający przydatne dla migrantów dane z różnych źródeł. 

● Ukraińska mapa Polski (przetłumaczona treść) z interfejsem API do łączenia i wyświetlania na mapie różnych usług assistance (działalność organizacji pozarządowych, apteki itp.). 

● Agregator inicjatyw wsparcia 

#TechForUkraine nie koncentruje się wyłącznie na uchodźcach. Projekt działa również na rzecz zabezpieczenia przed cyberatakami organizacji pozarządowych pomagających Ukrainie w terenie. 

W czasie kryzysu musimy wykazać się inicjatywą i działać. Nie wystarczy już zbudowanie dobrej technologii. Zmianę przyniesie budowanie technologii na dobre. Wzywam przedstawicieli wszystkich firm technologicznych: wejdźcie na techtotherescue.org i działajcie z nami. W nadchodzących tygodniach z pewnością pojawi się jeszcze więcej wyzwań, a my będziemy potrzebować Waszej pomocy – mówi Daniel Di Giusto, współzałożyciel Tech To The Rescue. 

Aktualnie rozwijane projekty: https://www.techtotherescue.org/available-projects

Udostępnij
Zobacz także