Konferencje

Prototypowy Emma Watch od Microsoftu powstrzymuje drżenie ręki u osób chorych na Parkinsona

Na chorobę Parkinsona nie ma lekarstwa, a na całym świecie cierpi na nią ponad 10 milionów osób. Jej objawom można jednak przeciwdziałać, na przykład za pomocą nowych technologii takich jak opracowany przez Microsoft, prototypowy zegarek Emma Watch. Redukuje on jeden z symptomów Parkinsona – drżenie ręki, które uniemożliwia wyraźne pisanie. 

Smartzegarek rozwiązaniem realnego problemu

Emma Watch został zaprezentowany przez Microsoft w trakcie konferencji dla deweloperów Build 2017. Zegarek wygląda nieco podobnie do tegorocznego Dot Watcha. Jego zadanie jest jednak zupełnie inne. Poprzez wibracje generowane wokół nadgarstka, wysyła on sygnały do mózgu, które częściowo redukują problematyczne drżenie ręki, umożliwiając w miarę wygodne pisanie. Wibracje muszą być dopasowane do konkretnej osoby, dlatego urządzenie działa w połączeniu z aplikacją, pozwalającą kontrolować ich szybkość oraz rytmikę.
https://youtu.be/k9Rm-U9havE

Od Haiyan dla Emmy

Emma Watch powstał jako projekt pracującej w londyńskim oddziale Microsoftu Dyrektor ds. Innowacji w dziedzinie badań – Haiyan Zhang. Wraz z zespołem, poświęciła ona 6 miesięcy na stworzenie prototypu urządzenia dla chorej na Parkinsona przyjaciółki, Emmy Lawton.

Dzięki zegarkowi, Lawton, która przed wystąpieniem objawów Parkinsona, pracowała jako projektant grafiki, mogła powrócić do tworzenia ręcznych szkiców. Jak tłumaczy:

„Urządzenie nie powstrzymuje moich drgawek. Daje jednak kontrolę nad nimi. Pisanie, nie będzie perfekcyjne, ale mój Boże, jest lepiej”.

Prototyp będzie rozwijany

Z kolei twórczyni zegarka, Haiyan Zhang, pracuje już nad usprawnieniem jego możliwości w ramach Projektu Emma. Z pomocą czujników i sztucznej inteligencji stara się wykrywać i monitorować złożone objawy związane z chorobą Parkinsona.

„Rozmawiałam z Emmą, badaczami zajmującymi się Parkinsonem i ekspertami, by pogłębić badania nad tym, jak SI oraz urządzenia ubieralne mogą lepiej wspomóc osoby z Parkinsonam tak, by mogły zarządzać objawami i przyjmowaniem leków. To byłoby rozszerzenie oryginalnego projektu Emma Watch’a, który mógłby okazać się czymś naprawdę dużym. Na chwilę obecną projekt znajduje się jednak na etapie propozycji.”

Emma Watch to coś więcej niż ładna narracja

Według słów Zhang, projekt czeka jeszcze dużo testów, badań i zmian. Fakt, że zegarek zadziałał w przypadku przypadłości Emmy, niekoniecznie świadczy w końcu o tym, że sprawdzi się też u innych osób chorych. Swoją premierę dopiero co zaliczył wspomniany już Dot Watch dla osób niewidomych. Jego powstanie trwało parę lat, jednak dzięki uporowi projektantów udało się doprowadzić go do końca. Dotychczasowa historia projektu Emma Watch, podobnie jak w przypadku Dot Watcha, wydaje się być czymś więcej niż tylko inspirującą narracją. To próba rozwiązania realnego problemu osób chorych na Parkinsona.
Via:
venturebeat.com
Źródło:
news.microsoft.com
Zdjęcie:
news.microsoft.com

Udostępnij
Zobacz także