Konferencje

Przed nami lata wzrostów inwestycji w chmurę

Według badania firmy analitycznej Gartner, globalne wydatki w obszarze IT w 2020 r. wyniosą 3,9 biliona dolarów, notując wzrost o 3,4 proc. rok do roku. Obszar EMEA, do którego zalicza się Polska, wyda w bieżącym roku prawie 800 mld dolarów, rosnąc po 3 latach stagnacji również o 3,4 proc w odniesieniu do roku 2019. Jednym z motorów wzrostu są usługi chmurowe. Ważnym zjawiskiem jest fakt, że Polska obok Wielkiej Brytanii, Kanady i Holandii jest zaliczana do krajów, w których rozwój tej technologii będzie najwyższy. To dobry znak, ponieważ firmy, które skupią się na rozwiązaniach chmurowych, będą miały szansę stać się międzynarodowymi liderami w swoich segmentach.

Szacuje się, że wzrost wydatków na IT w 2020 r. wyniesie 3,4 proc., natomiast w roku 2021 będzie to kolejne 3,8 proc. Widać wyraźną tendencję rozwoju globalnej gospodarki, w której króluje cyfryzacja. Nic dziwnego, ponieważ stale rosnące oczekiwania konsumentów sprawiają, że rozwój cyfrowej oferty jest jedyną skuteczną odpowiedzią na ich potrzeby. Jako eksperci działający pod szyldem ITMAGINATION szacujemy, że jednocyfrowe estymacje wzrostu są zaniżone, a realne tempo rozwoju rynku może sięgać nawet kilkunasta proc. w ujęciu rok do roku. Świadczą o tym rosnące portfele zamówień światowych koncernów, z którymi współpracujemy.

Czołowy segment rynku digital stanowią usługi cloud. Stosunkowo świeża technologia dynamicznie zdobywa świat. Dzieje się tak, ponieważ firmy korzystające z rozwiązań chmurowych
są w stanie funkcjonować bardziej efektywnie, redukować koszty i zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych. Globalnie wydatki na chmurę wzrosną w 2020 r. o 17 proc. Według Gartnera do 2022 r. 60 proc. firm będzie korzystać z zewnętrznego dostawcy chmury, 2-krotnie więcej niż w 2018 r. Liderem w tym obszarze są Stany Zjednoczone, które odpowiadają za ponad połowę światowych wydatków na usługi chmurowe. Firmy aspirujące do bycia liderem swojego sektora w przyszłości, muszą stawiać na rozwój usług chmurowych. Wiedzą o tym polskie software house-y, które są bardzo silnym graczem na światowych rynkach. ITMAGINATION jako wiodący reprezentant tej branży dostrzega globalny potencjał, świadcząc takie usługi dla firm ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Azji, Afryki i Australii.

Na rynku EMEA, do którego należy Polska, wydatki na IT w 2020 r. wyniosą niecałe 800 mld dolarów, co stanowi wzrost o 3,4 proc rok do roku. Małą niespodzianką jest fakt, że w naszym regionie będzie to wzrost, który nastąpi po 3 latach stagnacji. Co ważne i bardzo optymistyczne, Polska jest wskazywana jako kraj o najwyższym wzroście wydatków na publiczną chmurę. Dla naszego kraju CAGR (średnia roczna stopa zwrotu) w latach 2017-2022 wyniesie niecałe 25 proc., a wydatki na usługi chmurowe będą stanowić ponad 10 proc. wydatków na IT ogółem. Po ilości zapytań o projekty dotyczące transformacji cyfrowej oraz migracji do chmury, możemy śmiało stwierdzić, że chmura jest i będzie motorem napędowym branży IT, a wzrost znacznie przekroczy zakładane 3,4 proc. Działając na rynkach Europy Zachodniej i USA podążamy za panującymi tam trendami. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom świadcząc usługi implementacji zarządzania danymi na platformach Microsoft, Google i AWS. Inwestujemy w rozwój naszych specjalistów. Tylko w tym roku zostanie wycertyfikowancyh ponad 100 pracowników w obrębie wymienionych platform.

Udostępnij
Zobacz także