Konferencje
Mobile Trends

Przyszłość należy do rozwiązań otwartych – Krzysztof 'Procek' Ścira

Przed Państwem trzecia odsłona cyklu „3 pytania do prelegenta”. Dziś prezentujemy rozmowę z weteranem konferencji Mobile Trends – Krzysztofem „Prockiem” Ścirą, który wystąpi na otwarcie „Development Day”.
Grzegorz Kozubowski: Często w środowisku mobile słychać opinie, że aplikacje webowe są wolne. Czy warto więc inwestować pieniądze w rozwój takich produktów?
Krzysztof 'Procek’ Ścira: Tutaj muszę się zgodzić z tym zarzutem, choć postawiłbym nieco kontrujące pytanie: Dlaczego aplikacje webowe są wolne? Powodów tego stanu rzeczy jest bardzo wiele – kilka z nich poruszyłem na swojej prelekcji podczas Mobile Trends 2013. Niestety ciągle pokutuje przekonanie, że możemy początkującego developera tnącego proste strony internetowe przekwalifikować na tworzenie aplikacji w Phonegapie i w ciągu tygodnia mamy niespotykanie tanią (jak na rynek aplikacji mobilnych) siłę roboczą. Co gorsza – doświadczony programista JAVA czy Objective C gotów jest pomyśleć,  że HTML5, CSS3 i JS jest do opanowania w ciągu jednego weekendu i wtedy zaczyna się piekło…
Trzeba oczywiście podkreślić, że Cordova / Phonegap, Titanium czy inne tego typu cuda używają WebView – do dyspozycji mamy więc ograniczone zasoby i musimy się z tym liczyć. Jeśli „biznes” chce w oparciu o technologie webowe tworzyć np. gry 3D to jest to błąd doboru platformy, którego nie zniweluje nawet najlepszy programista.
Stosując jednak Phonegapa do zadań do których jest przeznaczony, używając szybkich rozwiązań webowych i kontrolując wydajność już na wczesnym etapie tworzenia aplikacji możemy otrzymać satysfakcjonujące rezultaty. Warto tutaj zauważyć sposób zarządzania całym projektem informatycznym – tworzymy aplikację multiplatformową, dzięki czemu możemy szybciej wykonać projekt, a przy okazji późniejszy rozwój nie potrzebuje osobnych ekip programistów.
Jaka Twoim zdaniem jest przyszłość aplikacji hybrydowych?
Telefony są coraz szybsze, obsługa HTML5, CSS3 i JS jest coraz lepsza, a programowanie front-end bardzo dynamicznie się rozwija – wystarczy spojrzeć jaki przełom powstał na skutek pojawienia się frameworka Angular JS – w końcu jakaś rozsądna architektura aplikacji znana z innych języków. Myślę, że będzie to coraz popularniejszy sposób tworzenia aplikacji biorąc pod uwagę, że całkowicie nowe platformy uzależniają się właśnie od aplikacji webowych. Platformy te nie są już ograniczone do urządzeń mobilnych (BlackBerry 10 czy Firefox OS) ale występują także na tych bardzo nie-mobilnych (Samsung SmartTV, node-webkit).
Oczywiście przyszłość należy do rozwiązań otwartych i tutaj nowa Cordova prezentuje się bardzo dobrze – projekt dojrzał, doczekał się centralnego repozytorium wtyczek i jest coraz chętniej wybierany przez developerów.
Może zabrzmi to zuchwale, ale moim zdaniem programowanie niskopoziomowe będzie za kilka lat stosowane do pisania aplikacji do lodówek, pralek czy zmywarek 🙂
Zbliża się Mobile Trends Conference 2014, na którym będziemy mogli wysłuchać również twojego wykładu. O czym będzie twoja prelekcja?
To już trzecie z rzędu moje wystąpienie na Mobile Trends, mam nadzieję, że i tym razem publiczność będzie zadowolona z mojej prelekcji. Temat jak zwykle związany z programowaniem webowym, ale tym razem z nieco innej perspektywy – ze stanowiska użytkownika. Użytkownika, który jest wymagający, który chce szybko działającą, kolorową i ładną aplikację; gdzie wszystko działa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Spróbujemy więc go oczarować – jeśli z pewnych względów nie możemy zapewnić mu odpowiedniej wydajności to dajmy mu chociaż złudzenie, że nasza aplikacja jest naprawdę szybka.
Sama prezentacja będzie oczywiście zawierać garść przykładów praktycznych, ale w tym roku postaram się dotrzeć również do programistów programujących natywnie, bo pewne sztuczki są uniwersalne.

Krzysztof 'Procek’ Ścira

Absolwent AGH, właściciel firmy desi9n.pl tworzącej rozwiązania webowe (hybrydowe aplikacje mobilne, strony internetowe, oprogramowanie dedykowane). Wielokrotny prelegent konferencji o tematyce programowania urządzeń mobilnych. Jego prelekcje na Mobile Trends 2012 i 2013 zostały najlepiej ocenione przez uczestników. Prywatnie miłośnik boksu olimpijskiego.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także