Konferencje
Mobile Trends

Puzzlephone, czyli konkurencja dla Projektu Ara od Google

Pierwszy raz o Projekcie Ara od Google usłyszeliśmy ponad rok temu. O modułowym telefonie wspominano przez ten okres od czasu do czasu, teraz jednak premiera naprawdę się zbliża i zgodnie z zapowiedziami, Projekt Ara ma ujrzeć światło dzienne już w styczniu 2015 r., a więc za mniej-więcej miesiąc! Jak zawsze jednak okazało się, że konkurencja nie śpi i inne firmy już (albo i dopiero – w końcu o Arze mówi się już dość długo) zaproponowały swoje modularne modele. Pierwszym z większych konkurentów dla Projektu Ara jest fiński Puzzlephone.
Pierwszego konkurenta dla Projektu Ara zaproponowała fińska grupa Circiular Devices. Ich produkt nosi nazwę Puzzlephone i podobnie jak w przypadku projektu Google, w telefonie chodzi przede wszystkim o łatwą możliwość aktualizacji poszczególnych podzespołów, bez konieczności wymiany całego urządzenia. Równocześnie modularny telefon pozwala użytkownikowi na skomponowanie modelu możliwie najlepiej dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb. W ten sposób np. aktywni użytkownicy będą mogli zdecydować się na bardzo pojemną baterię z dodatkowymi sensorami, a z kolei ci zakręceni na punkcie zdjęć, będą mogli postawić na możliwie najlepszy aparat w swoim urządzeniu.
Puzzlephone podzielony jest na 3 podzespoły, które będą mogły być niezależnie od siebie wymieniane. Jest to jedna z różnic pomiędzy Projektem Ara, a Puzzlephone – w tym pierwszym wymienny jest każdy z modułów osobno, nie są one pogrupowane w większe zespoły. 3 części Puzzlephone to:

  • the Spine (Kręgosłup), w skład którego wchodzi wyświetlacz LCD, głośniki oraz sama obudowa;
  • the Heart (Serce), w którym znajdziemy baterię i dodatkowe komponenty, np. specjalne sensory;
  • the Brain (Mózg), w skład którego wchodzi procesor i aparat.

Puzzlephone2Producenci grupując poszczególne elementy w ten sposób sugerują, że „Kręgosłup” telefonu może pozostać niewymieniany przez dłuższy czas – np. dopiero wtedy, gdy zepsuje się z winy użytkownika (ponoć przeciętna żywotność ekranu LCD wynosi 10 lat), podczas gdy „Mózg” można aktualizować nawet co kilka miesięcy, aby cieszyć się możliwie najlepszą baterią i zdjęciami (współczesne baterie zwykle nie wytrzymują dłużej, niż 3 lata).
Sam design telefonu różni się od stricte modularnego wyglądu Projektu Ara. Kręgosłup, Serce i Mózg Puzzlephone złożone w całość wydają się idealnie ze sobą współgrać i tworzyć dość jednolitą bryłę, na pierwszy rzut oka nie wyróżniającą go od pozostałych smartfonów. Design Projektu Ara kładzie jednak nacisk na nieco większe zróżnicowanie wizualne poszczególnych komponentów, co wiąże się również z tym, że w telefonie Google elementów składowych jest po prostu więcej, dlatego też tworzą małą „mozaikę”.
System operacyjny, w jaki ma zostać wyposażony Puzzlephone to Android, który ma pozwolić na łatwe i szybkie tworzenie aplikacji i aktualizowanie telefonu. Circular Devices chcą również udostępnić standardy dotyczące modułów i „trzonu” telefonu, aby różni producenci mogli tworzyć swoje moduły, kompatybilne z Puzzlephone. Prace nad Puzzlephone trwają od 2013 roku, jego premiera wstępnie datowana jest na drugą połowę roku 2015. Cena telefonu ma należeć do tych ze średniego przedziału.
Źródło:
http://www.puzzlephone.com/
http://thenextweb.com/mobile/2014/12/01/puzzlephone-modular-smartphone-might-challenge-googles-project-ara-2015/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także