Ile czasu potrzebuje klient, aby podjąć decyzję o tym, czy zostaje w Twoim sklepie internetowym? W poradniku pt. „Jak założyć własny sklep internetowy” czytamy, że wystarczy mu zaledwie 50 milisekund. Musisz naprawdę się postarać, aby przykuć jego uwagę. Stwórzmy więc w 11 krokach idealny sklep internetowy, w którym zakocha się Twój klient.
Krok 1 – ucz się na błędach innych
Zanim uruchomisz swój sklep, dokładnie przyjrzyj się sytuacji na rynku. Zwróć szczególną uwagę na to, co jest modne i czego chcą klienci? Przejrzyj fora internetowe i blogi. Zrób to po to, aby dowiedzieć się, jakie pomysły sprawdziły się i dziś przynoszą wymierne zyski.
Krok 2 – poznaj swojego klienta
Postaraj się najdokładniej, jak to możliwe, przeanalizować swoją grupę docelową. Pomyśl o tym, co te osoby jedzą, gdzie pracują, jak i co kupują. Jeśli dowiesz się, że Twoi klienci przywiązują wagę do ekologicznych opakowań i uważnie czytają informacje o składzie produktów, wybierz logo sklepu w barwach natury i podkreślaj troskę o środowisko naturalne.
Krok 3 – poznaj swoich dostawców
Aby wybrać odpowiednie firmy, zrób porządny research. Sprawdź, którym z nich warto zaufać. Przejrzyj opinie i przeszukaj specjalistyczne fora. Dokładna analiza pomoże Ci wytypować takich kontrahentów, którzy cieszą się dużym zaufaniem. Zapewni to m.in. terminowe dostawy zakupionych produktów.
Krok 4 – wykup hosting
Wykup wolną przestrzeń na serwerze, czyli hosting. Niech będzie wygodny, funkcjonalny i prosty w obsłudze. Jeśli poznałeś już dobrze tajniki webmasteringu, wybierz serwer, który oferuje wiele ciekawych funkcji. Koniecznie upewnij się, że hosting oferuje certyfikaty SSL, a także posiada rozwiązania, które pomagają w samodzielnym postawieniu sklepu internetowego, w tym tak zwane autoinstalatory.
Krok 5 – wybierz unikalną domenę
Niech domena, czyli adres Twojego sklepu internetowego, nawiązuje do Twojej marki. Powinna być ona krótka, łatwa do zapamiętania oraz wolna od myślników między wyrazami. Klienci za nimi nie przepadają. Najlepiej, aby domena miała końcówkę .pl, jeśli zamierzasz handlować z osobami z Polski.
Możesz zdecydować się też na odkup domeny z rynku wtórnego. Często jest to bardzo dobry pomysł, który niesie ze sobą pewien potencjał w działaniach SEO. Przed zakupem upewnij się jednak, że domena nie jest na czarnej liście Google oraz że nie była ona wcześniej wykorzystywana niezgodnie z prawem lub z etyką.
Krok 6 – postaw na użyteczność, dostępność i atrakcyjność
Tak bardzo, jak to tylko możliwe ułatw klientom drogę dotarcia do produktu. Niech Twój sklep będzie schludny i przejrzysty. Jego konstrukcja powinna zachęcać do zakupów. Pamiętaj o wyszukiwarce, wyeksponowaniu towarów promowanych oraz o wersji kompatybilnej ze smartfonami. W obecnych czasach niemal 70% ruchu w internecie generują smartfony.
Całość tych wrażeń doświadczanych przez klienta (użyteczność, dostępność, atrakcyjność) to User Experience (UX). Pamiętaj – według CXL Institute klient podejmuje decyzje o tym, czy opuścić sklep, czy kontynuować przeglądanie w zaledwie 50 milisekund. Pierwsze wrażenie jest więc niezwykle ważne.
Krok 7 – logistyka to układ krwionośny Twojego biznesu
W e-booku „Jak założyć własny sklep internetowy” wydanym przez największą bazę firm w Polsce – ALEO.com, czytamy, że „logistyka, szczególnie w obszarze e-commerce, to układ krwionośny Twojego biznesu”.Już dzisiaj pomyśl o tym, że Twój biznes będzie się rozwijał, a to oznacza coraz większą ilość transakcji, które muszą być obsługiwane.
Magazyn to tylko jeden ze sposobów realizacji transakcji. Możesz też postawić na dropshipping, gdzie to producent wysyła zamówiony przez klienta towar. Nie musisz pracować tylko w jednym modelu. Można przeprowadzić analizę rotacji asortymentów i wdrożyć rozwiązanie hybrydowe, na przykład cross-docking albo własny magazyn dla najczęściej rotujących asortymentów i dropshipping dla tych towarów, które są sprzedawane rzadziej.
Krok 8 – zainstaluj e-commerce
Aby sklep działał, zainstaluj oprogramowanie sklepowe. Możesz wybierać między wersjami płatnymi a bezpłatnymi systemami, bazującymi na Open Source. Przykładem tego rodzaju oprogramowania jest wtyczka do WordPressa WooCommerce – darmowa i intuicyjna, a na dodatek oferująca możliwość ręcznego instalowania aktualizacji. Zupełnie innym rodzajem oprogramowania jest system pudełkowy (Software as a Service – tzw. SaaS) – bardzo szybki we wdrożeniu, z dużym wsparciem technicznym, lecz zwykle płatny w miesięcznym abonamencie.
Krok 9 – wybierz metodę płatności
Dopasuj formę płatności do potrzeb Twojego klienta. Jeśli Twój klient płaci przez telefon – wybierz na przykład Apple Pay i Android Pay. Jeśli sprzedajesz sprzęt komputerowy, zaoferuj swoim klientom płatności ratalne. Jeśli klienci wolą kupować stacjonarnie, zainwestuj w tzw. płatności odroczone.
Krok 10 – wypromuj swój sklep internetowy
Zoptymalizuj sklep pod kątem SEO. Warto w tym celu skorzystać z usług dobrej firmy, która specjalizuje się w optymalizacji stron pod wyszukiwarki. Stwórz firmowego bloga i zostań ekspertem w swojej branży. Zareklamuj się przez Google Ads, wprowadź działania typu link building i guest blogging.
Możesz też wykorzystać remarketing, wyświetlając reklamy klientom, którzy już odwiedzili Twój sklep. Bądź widoczny w mediach społecznościowych, tworząc na przykład ciekawe i angażujące posty. Możesz też organizować różne akcje i eventy, dzięki którym Twoje profile w social mediach szybko zyskają na popularności.
Krok 11 – śledź statystyki
Aby dobrze komunikować się ze swoimi klientami i znać ich oczekiwania, zainstaluj Google Analytics. Obserwuj, kto odwiedza Twoją stronę, jak długo pozostaje, z jakiego urządzenia i o jakiej godzinie się loguje. Sprawdź, które kanały marketingowe przynoszą najwięcej ruchu i to właśnie z nich uczyń główną oś swojej działalności.