Konferencje

Soundbary i głośniki do telewizora – jak wybrać najlepsze?

Telewizory nowej generacji wyróżniają się nieprzeciętnymi parametrami technicznymi, dzięki którym domowa rozrywka w wersji audio-wideo wchodzi na całkiem nowy poziom. Każdy użytkownik może zauważyć różnicę w jakości obrazu porównując ją do tej, którą oferowały sprzęty sprzed dekady. Nie bez znaczenia okazuje się również dźwięk, którego jakość można skutecznie poprawić za pomocą soundbarów. Jak wybrać modele skrojone na miarę naszych potrzeb?

Soundbar – jak działa?

Jeszcze do niedawna marzeniem wielu kinomanów i koneserów muzyki był zestaw głośników do domowego kina domowego. W jego skład wchodzi jednak kilka elementów, które wymagają odpowiedniego ustawienia i mogą nie sprawdzić się w przypadku małych pomieszczeń. Dobrą alternatywą, która pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w salonie lub sypialni jest soundbar z wbudowanymi głośnikami. Urządzenie w formie podłużnej listwy można zamontować na ścianie pod telewizorem lub ustawić na szafce RTV. Takie rozwiązanie pozwala zachować funkcjonalność kącika telewizyjnego, a przy tym cieszyć się wysoką jakością dźwięku, którego nie zastąpią głośniki stosowane przez producentów nowoczesnych odbiorników.

Soundbar a ilość dostępnych kanałów

Dobry soundbar to taki, który będzie stanowił odpowiedź na nasze specyficzne wymagania. Można jednak wyróżnić kilka kluczowych parametrów, od których w dużej mierze zależy komfort korzystania z tego typu urządzenia. Jednym z najważniejszych jest ilość zastosowanych kanałów. W praktyce parametr ten określa ilość wbudowanych głośników. Producenci stosują oznaczenia takie jak np. 5.1.2, gdzie pierwsza liczba określa pięć głośników przednich, jeden subwoofer oraz dwa głośniki skierowane odpowiadające za dźwięk w pionie. Ilość kanałów powinna być uzależniona od naszych oczekiwań oraz formatu i rozdzielczości obrazu, np. 4K.

Soundbar – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Wybierając soundbar z myślą o długich godzinach spędzonych na oglądaniu ulubionych filmów czy seriali, a także korzystaniu z serwisów muzycznych, należy również bliżej przyjrzeć się jego pozostałym parametrom. Warto sprawdzić, czy dany model posiada bezprzewodowy subwoofer, co pozwoli ograniczyć ilość okablowania. Nie bez znaczenia pozostaje również pasmo przełożenia, od którego zależy jakość dźwięku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest kompatybilność soundbara z telewizorem, dlatego przed zakupem warto sprawdzić dostepne kanały łączności. Najczęściej jest to bluetooth lub wi-fi, nieco rzadziej poprzez wejście HDMI lub USB.

Udostępnij
Zobacz także