Konferencje

5 aplikacji, które powinien mieć każdy uczestnik ŚDM w Krakowie

Już za parę dni do Krakowa z całego globu zjadą się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. W trakcie poznawania królewskiego miasta pielgrzymi, zamiast tradycyjnymi przewodnikami i mapami, mogą wspomóc się aplikacjami mobilnymi. Które z nich są warte sprawdzenia? Omawiamy 5 apek, które każdy uczestnik ŚDM powinien mieć na swoim smartfonie.

Pielgrzym – oficjalna aplikacja Światowych Dni Młodzieży

„Pielgrzym” to oficjalna aplikacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przeznaczona jest zarówno dla pielgrzymów, którzy przybędą na ŚDM, jak i mieszkańców Krakowa. Apka będzie spełniała funkcję przewodnika po całym wydarzeniu, zawiera mapę i wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat miejsc i terminów spotkań, a także wartych odwiedzenia punktów na planie Krakowa. Użytkownicy będą również informowani o aktualnościach (w tym prognozie pogody), a także skorzystają z rozmówek, podręcznego śpiewnika, wypełnią ŚDM-owy quiz, a nawet wyślą pocztówkę ze zrobionym własnoręcznie zdjęciem. „Pielgrzym” dostępny jest w 9 językach. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie: www.krakow2016.com.
Aplikacja Pielgrzym dostępna jest na systemach Android, iOS, Windows Phone
Oficjalnej aplikacji ŚDM towarzyszy także prosta gra mobilna Run to WYD. Jest ona dostępna na systemach Android i iOS.

Kraków.pl

Aplikacja Kraków.pl to kompendium wiedzy na temat stolicy małopolski: nadchodzących wydarzeń i atrakcji kulturalnych, tras turystycznych oraz zabytków, kin czy muzeów (również w okolicy Krakowa). Apkę wyposażono w plan miasta pełen hoteli i punktów gastronomicznych, a także informacje praktyczne (np. na temat wymiany walut, punktów informacji turystycznej, szpitali czy hot spotów). Oprócz tego w Kraków.pl znaleźć można informacje dotyczące poruszania się po mieście samochodem, komunikacją miejską, rowerem, a nawet tramwajem wodnym. Osoby, które chcą lepiej zaplanować swoją wycieczkę po mieście, mogą skorzystać z „planera”, do którego dodać można różne wydarzenia i trasy zwiedzania. Oficjalna aplikacja miasta Krakowa została również uzupełniona o dodatkowy dział poświęcony Światowym Dniom Młodzieży.
Aplikacja Kraków.pl dostępna jest na systemach Android, iOS

Likekonik

Likekonik to właściwie osobisty przewodnik po najważniejszych zabytkach Krakowa. Aplikacja nie tylko zaproponuje trasę zwiedzania centrum miasta, ale również pozwoli na włączenie lektora, który opowie historię danego zabytku lub miejsca (na razie dostępna jest jedna trasa zwiedzania i 15 opisanych zabytków). Apka działa we współpracy z rozmieszczonymi przy zabytkach beaconami, dzięki czemu potrzebuje jedynie włączonego bluetooth, a nie transferu internetowego. Dodatkowo Likekonik automatycznie poinformuje użytkownika kiedy ten znajdzie się obok jakiegoś ciekawego zabytku (poprzez powiadomienie). Apka dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Aplikacja Likekonik dostępna jest na systemach AndroidiOS,

Karnet – Kultura w Krakowie

Pielgrzymi zainteresowani kulturalną stroną Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na aplikację Karnet. Znajdują się w niej aktualizowane na bieżąco informacje na temat odbywających się na terenie miasta wydarzeń: imprez, koncertów, festiwali filmowych i muzycznych, promocji w kinach i muzeach etc. Aplikacja dostępna jest również w wersji angielskiej.
Aplikacja Karnet dostępna jest na systemach AndroidiOS,

 Jakdojade.pl/mobileMPK

Choć ruch pieszy będzie stanowił podstawę organizacji Światowych Dni Młodzieży, to pielgrzymi wciąż będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej, w tym specjalnie przygotowanych kursów autobusowych. W rozeznaniu się w rozkładach jazdy pomóc mogą dwie, znane wszystkim podróżującym autobusami i tramwajami aplikacje – jakdojade.pl i mobileMPK. W obydwu apkach, w trybie offline, można sprawdzić rozkłady jazdy MPK, wyszukać połączenia o określonej godzinie i liczbie przesiadek, a także zobaczyć trasę na mapie (w darmowych wersjach aplikacji pojawiają się pewne ograniczenia).
Aplikacja jakdojade.pl dostępna jest na systemach AndroidiOS,
Aplikacja mobileMPK dostępna jest na systemach Android
Mamy nadzieję, że powyższe aplikacje okażą się pomocne dla wszystkich uczestników ŚDM. Możecie skorzystać z nich sami lub podsunąć je zagranicznym znajomym, którzy przyjadą w lipcu do Krakowa. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26 – 31 lipca.

Udostępnij
Zobacz także