Konferencje
Mobile Trends

Technologie JavaScript do programowania aplikacji mobilnych warte uwagi

Każdy programista wie, że wybór odpowiedniego frameworka lub biblioteki to klucz do sukcesu aplikacji. Dlatego podejmując tę decyzję, należy zrobić dokładny reserach, co dana technologia jest w stanie zaoferować naszemu projektowi. Dziś na tapetę weźmiemy popularne biblioteki i frameworki JavaScript – Angular, React i Vue, wskazując, w jakich projektach ich funkcjonalności sprawdzą się najlepiej.

Programowanie aplikacji mobilnych w Angular

Teoretycznie Angular to najstarsze rozwiązanie wśród omawianych dziś technologii. Jego pierwsza wersja powstała już w 2010 roku, jednak obecnie stosowana Angular 2 stanowi odrębny byt ze względu na brak pełnej kompatybilności z Angular.js – czyli pierwszą wersją frameworka. Angular napisany jest w nadzbiorze JavaScript – TypeScript w oparciu o budowę klasową. Framework jest stale rozwijany przy wsparciu Google.

Zalety i wady Angulara

Angular to bez wątpienia framework, który podbił świat programowania aplikacji mobilnych w ostatnich latach. I nie ma się co dziwić – posiada on kilka niepodważalnych zalet. Angular nie bez kozery określany jest frameworkiem – w porównaniu do Vue i Reacta jest rozwiązaniem kompletnym, np. do wykonania zapytania AJAX nie musisz wykorzystywać zewnętrznych zasobów. Kolejną zaletą Angulara jest wykorzystanie TypeScript. Jest on szczególnie przydatny przy rozbudowanych projektach mobilnych, gdzie kompatybilność środowisk odgrywa dużą rolę. Używając Angulara, można być również pewnym, że technologia będzie stale wspierana i rozwijana – nad jej ciągłym ulepszaniem pracuje koncern Google, a oprócz tego zgromadził on sporą zewnętrzną społeczność.

Największą wadą Angulara jest wysoki próg wejścia w środowisko programistyczne – jego obsługa wymaga zaawansowanych umiejętności i sporej wiedzy. Nie jest to technologia dobra na start, jednak dokumentacja Angulara jest na tyle szczegółowa, że spokojnie można nauczyć się obsługi frameworka z jej pomocą. Ze względu na wykorzystanie TypeScript Angular jest też mniej elastyczny niż React czy Vue, jednak to właśnie on stanowi przewagę frameworka w przypadku dużych realizacji typu enterprise.

Programowanie aplikacji webowych w React

React to biblioteka Java Script wykorzystywana do projektowania interfejsów użytkownika. Powstała w 2011 roku za sprawą działań programisty Facebooka – Jordana Walke, a do użytku powszechnego (w ramach licencji Open Source) została udostępniona w 2013 roku. React zbudowany jest na zasadzie komponentów, dzięki którym można w prosty sposób tworzyć interfejsy graficzne dla różnego typu aplikacji. Od momentu powstania React wspierany jest przez koncern Facebooka.

Zalety i wady Reacta

React to jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych na froncie aplikacji mobilnych. Przez wszystkie lata zebrała ogromną społeczność, która zapewnia stały rozwój technologii, a oficjalne wsparcie Facebooka gwarantuje, że React będzie wciąż dążył do coraz lepszych rozwiązań. Niewątpliwą zaletą Reacta jest stopniowe wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań – najpierw wdrożono deklaratywny kod, który pozwalał na ponowne użycie stworzonych komponentów, a następnie wdrożono tzw. wirtualny DOM (Document Project Model). Dzięki temu rozwiązaniu znacznie przyspieszono czas renderowania – aktualizacji ulegają tylko zmienione elementy.

Jednakże React to nie tylko same zalety. Jak już wspomniano, jest on dalej postrzegany jako biblioteka JavaScript, a nie framework, ponieważ nie posiada domyślnie wbudowanych wszystkich funkcjonalności. Niektóre procesy w dalszym ciągu muszą być wykonywane z użyciem zewnętrznych narzędzi lub bibliotek m.in. proces routingu. Również bogactwo dostępnych rozwiązań w przypadku Reacta może być czasem zgubne – programiści wkomponowują całe paczki gotowych rozwiązań, których działania dokładnie nie przetestowali.

Programowanie aplikacji mobilnych w Vue

Vue to bilbioteka JavaScript, która służy do budowania interfejsów użytkownika oparta o

Model-View View Model (MVVM). Powstała w 2014 roku za sprawą byłego pracownika Google – Evana You. W przeciwieństwie do poprzedników Vue jest projektem, za którym nie stoi żaden gigant technologiczny. Regularne wsparcie zapewnia mu rozrastająca się społeczność programistyczna.

Zalety i wady Vue

Vue to pewnego rodzaju powiew świeżości wśród frameworków i bibliotek JavaScript, które zdominowane są przez Angulara i Reacta. Popularność Vue rośnie, a stoi za tym kilka naprawdę istotnych zalet. W porównaniu do poprzednio omawianych technologii Vue cechuje prostota korzystania z biblioteki, a co za tym idzie, niski próg wejścia w środowisko programistyczne. Vue to bardzo dobra technologia dla początkującego programisty. Prostota nie oznacza jednak ograniczonych możliwości – wręcz przeciwnie. Vue jest bardzo elastyczne i pozwala na bezproblemowe tworzenie customizowanych rozwiązań dla aplikacji mobilnych. Ponadto, podobnie jak React posiada swój wirtualny DOM.

Prosty w obsłudze, elastyczny – wydawać by się mogło, że Vue to ideał na rynku JavaScript. Jednak jak pozostałe rozwiązania posiada także wady. Jedną z nich stanowić może właśnie jego elastyczność, przez co przy dużych aplikacjach realizowanych w sporym zespole istnieje ryzyko wdrażania rozwiązań, które mogą zostać źle zinterpretowane przez innych programistów. Jako technologia, za którą nie stoi wielki koncern, Vue stale gromadzi swoją społeczność, która będzie odpowiedzialna za dalszy rozwój technologii. Z tego powodu niektórzy są sceptyczni co do przyszłości tej biblioteki.

Co wybrać do programowania aplikacji mobilnych?

Każda z przedstawionych technologii JavaScript ma odmienne właściwości, dlatego ich potencjał może zostać w pełni wykorzystany przy zróżnicowanych projektach mobilnych. Angular to z pewnością najbardziej kompletne rozwiązanie, ale trudne do opanowania dla mniej doświadczonych developerów. Świetnie sprawdzi się w dużych projektach typu enterprise wymagających bogatych funkcjonalności. W mniejszych projektach, ale wymagających większej elastyczności i wdrażania dynamicznych interfejsów użytkownika, warto postawić na Reacta. Natomiast Vue to idealne rozwiązanie przy ,,lekkich’’ aplikacjach. Jego prostota pozwala na szybkie wdrożenie aplikacji mobilnej relatywnie niskim nakładem środków.

Jak widać, decyzję o wyborze odpowiedniej technologii JavaScript dla swojego projektu musisz dostosować przede wszystkim do potrzeb biznesu. W średniej wielkości aplikacji zastosowanie Angulara może okazać się przesadą, natomiast React czy Vue mogą być niewystarczające przy bardzo rozbudowanych aplikacjach.

Tekst powstał we współpracy z software housem Smartbees zajmującym się tworzeniem oprogramowania dla firm na licencji Open Source.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także