Konferencje
Mobile Trends

Top 10 mobile trends, czyli największe trendy mobilne mijającego roku wg ReadWrite

Według serwisu ReadWrite rok 2013 był naprawdę ważny dla świata mobile, choć branża ta rozwija się prężnie już od kilku lat. Smartfony coraz bardziej zbliżają się do punktu, z którego za ich pośrednictwem będziemy mogli kontrolować każdy aspekt naszego życia.  Rok 2013 przyniósł ze sobą smart-zegarki, które dały nam zalążek włączenia smartfonów w nasze codzienne życie na zawsze. Pojawiają się coraz lepsze i ciekawsze technologie i rozwiązania, coraz lepsze systemy operacyjne i aparaty. Mobile staje się coraz bardziej wszechobecny.

1. Bluetooth Low Energy i Wi-Fi Direct

Zarówno Apple, Google, jak i Microsoft dodały najnowsze standardy Wi-Fi Direct i Bluetooth do swoich systemów operacyjnych. Dało to nowe możliwości  i otworzyło drzwi dla nowych typów aplikacji, funkcjonalności i akcesoriów mobilnych. Smartfony stały się urządzeniami, za pomocą których można zarządzać rzeczywistością wokół nas. Takie rozwiązania niosą ze sobą także oszczędność energii – np. wykorzystanie Bluetooth Low Energy w smartfonach z iOS 7 pozwoliło na wyprodukowanie akcesoriów takich jak smartwatche, które nie nadwyrężają zanadto baterii smartfonu. Apple stworzyło także AirDrop, dzięki któremu możemy dzielić się plikami bezpośrednio z innymi użytkownikami za pomocą Wi-Fi Direct. Android wykorzystał te technologie także na potrzeby smartzegarków, takich jak Galaxy Gear.

2. Wearables, czyli smartfon do noszenia

Rok 2013 z całą pewnością należał do smartwatchy – smart-zegarków, czyli technologii mobilnych, które możemy nosić nie tylko przy sobie, ale na sobie. O trzech zegarkach było naprawdę głośno – Galaxy Gear, Pebble i Qualcomm Toq, z których króluje ten pierwszy. Do tej kategorii należy też bezapelacyjna mobile’owa gwiazda – Google Glass. Świat mobilny został wzbogacony przez wszelkie  sportowe dodatki, które pozwalają śledzić nasze postępy (np. Nike Fueland czy FitBit). Roku 2013 nie można nazwać rokiem smartwatchy, ale na pewno ustanowił on solidne fundamenty pod to, co czeka nas w tej kategorii w nadchodzących latach.

3. T-Mobile wspierające smartfonowy biznes.

W oczach redaktorów ReadWrite T-Mobile zyskało jako firma zmieniająca amerykański rynek mobilny. T-Mobile pozwoliło swoim klientom na zmianę modelu smartfona 2 razy w roku. Ponadto firma zmieniła formę płatności za smartfony, rozbijając sumę na comiesięczne płatności, zamiast jednorazowych dużych wpłat. Pozwala to użytkownikom zawsze być na czasie z najnowszymi technologiami.

4. Mobilne gadżety tańsze niż kiedykolwiek wcześniej

Wielka premiera roku, jaką było wypuszczenie na rynek złotego iPhone’a 5S, stanowi wyjątek od reguły, iż zarówno smartfony, jak i mobilne gadżety, tanieją coraz bardziej i stają się dostępne coraz szerszej rzeszy użytkowników. Warto tu wspomnieć chociażby tańszy model  iPhone’a – 5C – czy nowy na rynku system operacyjny Firefox i dedykowane mu smartfony Alcatel. Potaniały także inne urządzenia – high-endowy Nexus 5 kosztuje 349 dolarów. Nowe urządzenie Motoroli – Moto G – kosztuje jedynie 179 dolarów. Politykę tanich smartfonów objęli tacy producenci jak Samsung, ZTE, Huawei czy Nokia. Również tablety stają się coraz tańsze – produkuje je m.in. Samsung czy Google.

5. Telefony w każdym kształcie, rozmiarze i cenie

Najwięksi producenci oferują coraz bardziej zróżnicowane modele smartfonów. Np. Nokia produkuje zarówno mniejsze i tańsze smartfony z linii Lumia (np. Lumia 520), jak i zaawansowane urządzenia z dużymi ekranami (jak Lumia 1520 z 6-calowym wyświetlaczem), czy te z super-aparatami (Lumia 1020 z 41-megapikselową kamerą). Samsung w roku 2013 wyprodukował aż 23 różne modele smartfonów Galaxy. Oznacza to, iż każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także ze względu na ceny.

6. iOS 7 hitem internetu

Apple zazwyczaj zapowiada najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego iOS na konferencji World Wide Developer Conference, jaka odbywa się w lipcu. Apple wypuszcza iOS w wersji beta dla developerów, by mieli oni możliwość stworzenia aplikacji przed premierą systemu. W tym roku jednak wersja beta iOS 7 wyciekła przed oficjalną premierą systemu i szybko rozeszła się po Internecie, dając możliwość zainstalowania tego systemu wielu użytkownikom.

7. Android (prawie) doskonały

Google zwykle aktualizowało system Android kilka razy w roku, by udoskonalać system i naprawiać błędy. Obecnie jednak Google coraz rzadziej wypuszcza nowe aktualizacje, co może świadczyć o tym, że w systemie znajduje się coraz mniej błędów. Przerwa między aktualizacją Jelly Bean 4.1 a KitKat 4.4 była najdłuższą spośród wszystkich dotychczasowych premier aktualizacji.

8. Windows Phone trzeci na podium najlepszych systemów operacyjnych

Android i iOS to wiodące systemy operacyjne. Jednak swoje miejsce na podium utwierdza trzeci system operacyjny – Windows Phone. Nadal znajduje się on w tyle za dwoma pierwszymi systemami, jednak Microsoft wykupując dział Nokii utwierdziło swoją pozycję i zostawiło za sobą konkurencję w postaci Firefox OS czy BlackBerry.

9. Smartfon zamiast pilota

Na początku roku 2013 HTC i Samsung wprowadziły do swoich flagowych modeli smartfonów – HTC One i Samsung Galaxy S4 – diodę podczerwieni (zwaną diodą IR). Dzięki temu możemy używać smartfonów jako pilotów do telewizora czy innych urządzeń potrzebujących pilota do zdalnego sterowania. Później Google wypuściło Chromecast, dzięki któremu możemy korzystać z dobroci serwisów takich jak YouTube, Netflix czy innych opcji, jakie daje nam sklep Google Play na telewizorach.  Posiadacze Chromecast mogą używać smartfonów z Androidem lub iPhone’ów do sterowania tym dodatkiem.

10. Rok najlepszych aparatów

Obecnie ciężko przebić się z nowym smartfonem, jeśli nie posiada on jakiegoś wyróżniającego go bajeru. Sterowanie głosem powoli przestaje już zaskakiwać. Natomiast coraz bardziej interesujące staje się sterowanie za pomocą. Jednak o ile są to rozwiązania ciekawe, nie zawsze wydają się praktyczne czy po prostu wystarczająco użyteczne. Dlatego producenci skupili się na produkowaniu naprawdę wyjątkowych aparatów. Każdy smartfon, który miał wywołać efekt „wow” u użytkowników, został w tym roku wyposażony w naprawdę imponujący aparat. Warto tu wymienić aparat w BlackBerry Z10 wymazujący ruch ze zdjęcia, aparat HTC One posiadający specjalne funkcje udostępniania, 13-megapixelowy aparat w Galaxy S4 czy bazujący na gestach aparat w Moto X. Najbardziej zaskoczył jednak  aparat Nokii Lumii 1020 z 41-megapikselowym aparatem.
Tak prezentują się najważniejsze trendy roku 2013. Stanowią one podstawę pod rozwój branży mobilnej w roku 2014. Coraz szersza gama coraz tańszych i coraz łatwiej dostępnych smartfonów, nowe rozwiązania w postaci smartzegarków czy super-aparatów to chyba najbardziej znaczące trendy, które ciągle poszerzają zakres pojęcia „mobile”.
Źródło:
http://readwrite.com/2013/12/18/mobile-trends-2013
Zdjęcie:
Pavel Ignatov © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także