Chmura dla firm to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Przyspieszenie cyfrowe, które nastąpiło m.in. w wyniku pandemii Covid-19 pozwoliło wielu firmom dostrzec realne korzyści z usług chmurowych. Jakie?
Czym jest chmura publiczna?
Usługi chmurowe to rozwiązania, które są w stanie realnie poprawić wydajność, efektywność pracy, a także zoptymalizować koszty. Nieustanny rozwój cyfrowy wymusza właściwie konieczność przejścia do chmury. I wbrew pozorom naprawdę nie jest to rozwiązanie, z którego korzystać powinny wyłącznie wielkie korporacje. Także w małych i średnich biznesach rozwiązania chmurowe pozwalają wyeliminować naprawdę bardzo wiele codziennych problemów.
Chmura publiczne to najpopularniejsze rozwiązania biznesowe. Dostawca usług w chmurze udostępnia twojej firmie i wskazanym przez ciebie użytkownikom odpowiednie zasoby. Chodzi tutaj zarówno o całą infrastrukturę IT związaną z usługami chmurowymi, jak również pamięć masową oraz serwery. Taka chmura w firmie może służy np. do przechowywania dokumentów lub aplikacji. Dzięki temu ograniczasz potrzeby lokalnych serwerów, odciążasz je, a jednocześnie zmniejszasz koszty ich eksploatacji. Jednocześnie zapewniasz dostęp do danych wskazanym pracownikom niezależnie od tego, w jakiej aktualnie formie pracują. To model doskonały choćby przy częściowej pracy zdalnej, projektowej, kiedy dostęp do danych powinna mieć duża grupa osób pracujących w różnym modelu, z różnych miejsc, o różnych godzinach. Taka usługa skłania także do szybszej cyfryzacji, digitalizacji dokumentów, redukowania tradycyjnego archiwum.
Chmurę w firmie można wykorzystać również do tworzenia środowiska programowania i wdrażania wykorzystywanego przez wielu programistów. W zależności od potrzeb wybierasz między Saas – oprogramowaniem jako usługą, czyli dostępem do aplikacji i pamięci online albo IaaS – infrastrukturą jako usługą oraz PaaS – platformą jako usługą, czyli rozwiązaniami przeznaczonymi do działań hostingowych i programistycznych.
Zalety chmury publicznej
Większość firm decyduje się na usługi chmurowe z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście optymalizacja kosztów. Elastyczny sposób rozliczeń z dostawcą pozwala kontrolować koszty i płacić za realnie wykorzystane zasoby. Chmura publiczna jest także znacznie tańszym rozwiązaniem niż trzymanie wszystkiego na własnych serwerach, za które trzeba najpierw zapłacić, potem kupić do nich oprogramowanie, zapłacić za konfigurację, a potem także dbać o ich konserwację. Przy tej okazji warto wspomnieć, że usługi chmurowe to często także profesjonalne wsparcie ekspertów w przypadku, gdy coś się dzieje. To bezcenne rozwiązanie dla firm, które w ogóle nie mają własnego IT lub dział ten jest bardzo mały. Korzystając z chmury publicznej można także zoptymalizować koszty personelu IT, a jak wszyscy wiemy, dobrzy inżynierowie się naprawdę cenią. W końcu nie bez znaczenia jest także brak konieczność długoterminowego zaangażowania ani inwestycji.
Drugi centralny powód zainteresowania usługami chmurowymi to gwarancja globalnego dostępu dla każdego użytkownika. Firmy w ten sposób otwierają się na bardzo różne modele pracy, w dużej mierze pracy zdalnej albo częściowo zdalnej (wszystko wskazuje, że po Covid-19 dalej będzie to bardzo popularne rozwiązanie). Chmura pozwala zapewnić pracownikom nieustanny dostęp do swoich systemów, aplikacji i danych. Przyspiesza to pracę, ułatwia zarządzane danymi, pracę na dużych zbiorach, ale i codzienne zarządzanie najmniejszymi projektami.