Konferencje

Wiemy do których miast pojechać do pracy zdalnej na wakacje!

Praca zdalna sprawiła, że odległość nie jest już przeszkodą, by wywiązywać się ze swoich obowiązków, dlatego wielu pracowników decyduje się na wyjazd z kraju w cieplejsze klimaty. Ten trend doczekał się swojej nazwy – Workation, czyli hybryda pracy i wakacji. Firma Preply przeprowadziła badanie w którym porównała 74 miast na całym świecie, aby dowiedzieć się, gdzie najbardziej opłaca się mieszkać i pracować.

Na szczycie rankingu opracowanego przez Preply znalazło się australijskie miasto Brisbane, choć ze względu na znaczną różnicę czasową, dla polskich pracowników zdalnych ta lokalizacja prawdopodobnie nie będzie wyborem numer jeden. Na szczęście Lizbona znajduje się znacznie bliżej, a zajmuje drugie miejsce w zestawieniu. W pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze cypryjska Nikozja, stolica Tajwanu Tajpej, a także Lublana, Helsinki, Wiedeń, Auckland, Ottawa i Reykjawik.

Język, klimat i nie tylko – co sprawia, że jedne lokalizacje są bardziej atrakcyjne niż pozostałe?

Myśląc o przeprowadzce i pracy zdalnej z innego kraju, głównym czynnikiem branym pod uwagę jest możliwość komunikacji. Bariery językowe mogą znacznie utrudniać życie, a jako że język angielski ze względu na swoją powszechność jest zwykle najbardziej oczywistym wyborem, w rankingu najwyżej punktowano te miasta w których angielski jest językiem urzędowym, lub jest powszechnie znany i stosowany, jak np. w miastach skandynawskich. 

Powodem dla którego większość znudzonych pracą z domu, rozważa zmianę otoczenia jest klimat – zazwyczaj marzymy o czymś bardziej tropikalnym. Zwłaszcza zimą, gdy promieni brakuje słońca, które napędzą nas energią do bardziej wydajnej pracy.

Ponieważ wiele badań naukowych wykazało, że temperatura może pozytywnie wpływać na produktywność, miasta, w których średnia roczna temperatura wynosi 22 stopnie Celsjusza (tyle ile zdaniem naukowców wynosi idealna temperatura do pracy) przyznano najwięcej punktów w tej kategorii.

Kolejnym elementem, który został uwzględniony przez algorytm były koszty mieszkaniowe, które są najwyższym stałym miesięcznym wydatkiem. Przeprowadzka do miasta, w którym będziemy mniej płacić za czynsz to dla wielu pracowników jeden z głównych powodów, dla którego decydują się spakować swoje walizki.

I w końcu, szukając idealnej lokalizacji do pracy szukamy też zwykle miejsca w którym po prostu będziemy się dobrze czuć, będziemy mieć pewność, że nasze prawa są szanowane i nie będziemy musieli martwić się o swoją integralność. Co ciekawe lista najwyżej ocenionych w tej kategorii miast, społeczności w których prawa człowieka są najbardziej przestrzegane, składa się prawie wyłącznie z miast europejskich, z wyjątkiem Auckland, stolicy Nowej Zelandii.

Łączenie marzeń o pracy i podróżach

– Osobiście doświadczyliśmy korzyści płynących z pracy zdalnej i z dumą oferujemy taką możliwość naszym pracownikom. W ten sposób, będąc offline, mogą żyć, podróżować i odkrywać dowolne miejsca – mówi Georgina Solé, Digital PR Manager w Preply.  – Właśnie to było inspiracją do tego badania? Wzięliśmy pod uwagę 74 miasta na całym świecie i przeanalizowaliśmy je pod kątem dziesięciu czynników w trzech kategoriach: „Jakość życia”, „Klimat i środowisko” oraz „Koszty i bezpieczeństwo” – wyjaśnia.  

Zebrane dane zostały następnie przeniesione do systemu punktacji i porównane. Po indywidualnym zliczeniu punktów za wszystkie dziesięć kryteriów powstało zestawienie najlepszych miast do pracy. 

Szczegółowe dane dotyczące badania znajdziesz tutaj.

Udostępnij
Zobacz także