Konfigurując komputer i kupując kolejne niezbędne programy, nie można zapomnieć o ochronie znajdujących się na dysku danych. W internecie bardzo łatwo trafić na wirusy, które mogą zaatakować urządzenie, doprowadzić do jego blokady, umożliwić kradzież informacji lub spowodować ich całkowitą utratę. Zagrożeń czekających na internautów jest coraz więcej, dlatego tak poszukiwane są dobre programy antywirusowe.
1. Najważniejsze funkcje programu antywirusowego
2. Antywirus darmowy czy płatny?
3. Więcej niż jeden program antywirusowy – czy to dobre rozwiązanie?
4. Zakup oprogramowania antywirusowego
Wielu użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo można narazić się na atak wirusów. Wcale nie musi wiązać się to z otwieraniem podejrzanych linków czy ściąganiem programów z nieautoryzowanych źródeł. Problem z wirusami bardzo często mają również osoby korzystające z najpopularniejszych serwisów czy poczty elektronicznej. Dlatego bez względu na intensywność surfowania po sieci, każdy komputer powinien być wyposażony w antywirus.
1. Najważniejsze funkcje programu antywirusowego
Oprogramowanie antywirusowe musi zapewniać ochronę przed tak zwanymi końmi trojańskimi, robakami i innymi typami wirusów. Aby dać użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, antywirus powinien składać się z kilku najważniejszych modułów. Połączenie funkcji pozwala na nadzór nad różnymi obszarami aktywności w internecie. Pierwsza z nich to skaner dający możliwość przeszukiwania plików w celu namierzenia wirusów. Aby okazał się w pełni skuteczny, musi być na bieżąco aktualizowany. Nowe wirusy pojawiają się w internecie nieustannie i istotna jest nie tylko duża baza początkowa, zapewniana przez oprogramowanie antywirusowe, ale także aktualizacje pobierane zazwyczaj automatycznie ze strony producenta. Uzupełnieniem klasycznego skanera może być skaner online, czyli sprawdzanie komputera poprzez wejście na stronę internetową programu i uruchomienie odpowiedniej opcji. Nie wymaga to przeprowadzenia dodatkowej instalacji oprogramowania, a jedynie stałego połączenia z internetem. Oprócz skanera istotną częścią każdego programu antywirusowego powinna być funkcja monitoringu. Polega ona na nieustannym sprawdzaniu wykonywanych przez użytkownika operacji i informowanie, jeśli któraś z nich może zagrażać bezpieczeństwu komputera. Niektórzy skarżą się, że monitoring negatywnie wpływa na szybkość działania sprzętu, ale dzięki uruchomieniu programu równocześnie z całym systemem i nieustannej pracy w tle, może on na bieżąco wyłapywać zagrożenia. Oprócz wirusów naszemu bezpieczeństwu w internecie mogą zagrażać programy szpiegowskie, próby wyłudzenia danych czy spam. Aby skutecznie się przed nimi chronić, potrzebne będzie dodatkowe oprogramowanie zabezpieczające.
2. Antywirus – darmowy czy płatny?
Wielu producentów oprogramowania antywirusowego ma w swojej ofercie zarówno płatne, jak i darmowe wersje swoich produktów. W związku z tym użytkownicy zastanawiają się, czy muszą ponosić dodatkowe koszty. Darmowych antywirusów jest obecnie bardzo wiele i można znaleźć opcję najbardziej odpowiadającą indywidualnym potrzebom – warto pamiętać, że są to rozwiązania dedykowane przede wszystkim osobom prywatnym, korzystającym z komputera w podstawowym zakresie. Nie posiadają tak wielu opcji, jak płatne wersje, zwykle pozbawione są na przykład zapory sieciowej. Rezygnując z zakupu licencji nie mamy również możliwości korzystania z wsparcia w przypadku problemów z instalacją lub działaniem programu. Płatne programy antywirusowe są polecane osobom intensywnie korzystającym z internetu, prowadzącym działalność w sieci i często zlecającym transakcje przez internetowe serwisy bankowe.
3. Więcej niż jeden program antywirusowy – czy to dobre rozwiązanie?
Ponieważ programy antywirusowe posiadają różne opcje, może pojawić się pokusa zainstalowania dwóch produktów, które będą wzajemnie się uzupełniały. Teoretycznie jest to możliwe, ale niesie za sobą pewne ryzyko – antywirusy oferowane przez różne firmy nie zawsze będą ze sobą współpracować. W efekcie może dojść nawet do zablokowania systemu operacyjnego lub powstania błędów, które negatywnie wpłyną na codzienne korzystanie z komputera. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyjściem jest wybór jednego oprogramowania antywirusowego, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom i stylowi korzystania z internetu. Jeśli chcemy lepiej chronić się przed wirusami i atakami, postawny na płatne wersje produktów.
4. Zakup oprogramowania antywirusowego
Po podjęciu decyzji o wyborze bardziej rozbudowanej wersji programu antywirusowego, pozostaje jeszcze kwestia jej zakupu. Cena to zawsze istotny czynnik, ale gdy jest zbyt niska, powinna wzbudzić naszą czujność. Z ostrożnością należy podchodzić do podejrzanych promocji i nieznanych sklepów internetowych. Może okazać się, że zakupione oprogramowanie antywirusowe będzie posiadało fałszywy kod lub okaże się niemożliwe do zainstalowania na tylu stanowiskach, ile zostało zadeklarowane podczas zakupu. Sprawdzony sprzedawca dobrze oceniany przez klientów, to zawsze najrozsądniejszy wybór.