Konferencje
Mobile Trends

Zalany telefon – co zrobić?

Nawet chwila nieuwagi wystarczy, aby „uśmiercić” smartfona. Wielu modelom, zwłaszcza tym nieco starszym i tańszym, potrzeba niewiele – wystarczy zwykłe zalanie. Woda, docierając do niezwykle wrażliwych podzespołów, może doprowadzić do zwarcia oraz powstania korozji. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być poważne uszkodzenie elektroniki, które będzie wymagało kosztownej naprawy. Jak zminimalizować straty? Podpowiadamy.
Na początek najważniejsze: nie dla każdego smartfona woda stanowi poważne zagrożenie. Na rynku możesz znaleźć modele wodoszczelne, o klasie szczelności IP 68, które przetrwają nawet zanurzenie w akwarium czy krótką kąpiel. Takie urządzenia znajdziesz np. na stronie https://komorkomat.pl/telefony/. Pamiętaj jednak, że koszt ich zakupu jest zazwyczaj znacznie wyższy. Jeśli więc nie chcesz lub nie możesz sobie na nie pozwolić – dowiedz się, jak radzić sobie z zalanym telefonem.

Nie ufaj mitom

Mitycznych sposobów na zalany telefon w Internecie można znaleźć wiele. Najpopularniejszym jest ten zalecający włożenie zalanego telefonu do suchego ryżu. Ziarna mają zaabsorbować wodę i pomóc smartfonowi wyschnąć. Czy jednak rzeczywiście pozwalają one osuszyć telefon szybciej? To dość dyskusyjne.
Inne mityczne metody to np.:

  • suszenie zalanego telefonu suszarką – które może doprowadzić do pogłębienia uszkodzeń, z uwagi na podatność elektroniki na gwałtowne zmiany temperatur,
  • suszenie telefonu na kaloryferze – może lekko przyspieszyć proces suszenia, pod warunkiem, że smartfon nie będzie bezpośrednio dotykać kaloryfera (ryzyko zwarcia), a bateria będzie suszona oddzielnie.

Co zatem zrobić w zamian?

Jak postępować, gdy telefon się zaleje?

Wiele przydatnych rad można znaleźć na stronie https://komorkomat.pl/zalany-telefon-co-robic/. Eksperci wskazują, że:

  • liczy się czas reakcji – urządzenie należy jak najszybciej wyjąć z wody i wyłączyć oraz, jeśli to możliwe, wyjąć baterię,
  • urządzenie należy pozostawić do wyschnięcia wyłączone – proces potrwa ok. 12-14 godzin; jeśli czujesz się na siłach, możesz rozłożyć smartfona na czynniki pierwsze, jednak pamiętaj, że może to spowodować utratę gwarancji.

Jeżeli mimo tak przeprowadzonego suszenia urządzenie nie zacznie działać lub będą występowały nieprawidłowości w jego pracy, należy udać się do serwisu. Być może sprzęt będzie potrzebował profesjonalnego czyszczenia albo, co znacznie bardziej kosztowne, wymiany płyty głównej na nową.
Pamiętaj, że aby uniknąć wysokich kosztów naprawy zalanego telefonu, możesz wykupić u operatora dodatkowe ubezpieczenie obejmujące taki wypadek. Jeśli je masz, skutki zalania usuniesz niskim kosztem.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także