Konferencje

3 rzeczy zwiększające bezpieczeństwo smartfona. Korzystasz?

Korzystanie z Internetu w telefonie stało się już pewnym standardem. Warto się jednak zastanowić nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć swój telefon. Używany na co dzień, może stać się łatwym łupem dla hakerów, a nawet i zwykłych złodziei. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo smartfona!

Dlaczego warto pomyśleć o zabezpieczeniu telefonu?

Nie da się nie zauważyć, jak bardzo telefony przejęły kontrolę nad naszym życiem. Jeszcze kilka lat temu służące jedynie do rozmów telefonicznych oraz smsowania – obecnie są w stanie zrobić dla nas znacznie więcej. Przechowujemy w niej swoje zdjęcia, kontakty, pocztę. Wiele osób korzysta z telefonów do realizacji transakcji bankowych, a nawet i przechowują na nich hasła, czy ważne dokumenty służbowe. Czasami zapominamy jednak, że niestety żaden system operacyjny nie zastąpi nam 100% bezpieczeństwa i nie chroni przed wyciekiem danych. Jest jednak kilka sposobów na to, by skutecznie wzmocnić bezpieczeństwo danych przechowywanych na telefonie.

Jak wzmocnić bezpieczeństwo smartfona?

Zanim przejdziemy do aplikacji i ustawień, z których warto korzystać – powiedzmy sobie najpierw o podstawowych zasadach, które warto stosować na co dzień. Przede wszystkim nie otwieraj maili od nieznajomych adresów i nie zaglądaj do wysyłanych przez nich załączników. Po drugie, nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi, do których dostęp ma każdy. Pamiętaj również o tym, by regularnie pobierać aktualizacje systemu. Im dłużej będzie bowiem pracować na nieaktualnym systemie, tym dłużej zostawiasz się na cyberprzestępców, którzy mogą wykorzystać luki w oprogramowaniu Twojego urządzenia. Duże zagrożenie stanowią pliki zawierające malware, które są w ostatnich czasach prawdziwą plagą. Jak więc dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swojego smartfona? Pomogą w tym m.in.:

  1. Program antywirusowy;
  2. VPN;
  3. Funkcja „Bezpieczne przeglądanie” w przeglądarce.

O wszystkich z nich opowiemy w dalszej części tekstu.

Program antywirusowy

Smartfony, podobnie jak i komputery wymagają objęcia ochroną programem antywirusowym. Pozwoli on m.in. sprawnie przechwycić wszelkie szkodliwe linki oraz załączniki, które mogą spowodować ściągnięcie na telefon wirusa. Na rynku nie brak darmowych antywirusów na telefon – warto jednak sięgnąć po lepszą ochronę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za niewielkie pieniądze można wykupić licencję na cały rok, która obejmie więcej niż jedno urządzenie. Dobry antywirus na telefon powinien zapewnić użytkownikom nie tylko możliwość skanowania urządzenia, ale i stałego monitoringu smartfona.

Więcej: https://www.pcguard.pl/antywirusy/

VPN

VPN to technologia korzystająca m.in. z szyfrowania, które zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci. Dodatkowo pozwala ona na zamaskowanie prawdziwego adresu IP, co zwiększa anonimowość w sieci. Aplikacja VPN podobnie, jak i antywirus, wzmocni Twoje bezpieczeństwo w sieci. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej zabezpieczyć dane takie jak lokalizacja. Dane na temat Twojego położenia w zależności od osoby, która jest w ich posiadaniu, mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Zagrożenie dla Twojego smartfona mogą stanowić także publiczne punkty dostępu Wi-Fi – zwłaszcza te na dworcach, pubach, środkach transportu itp. Korzystanie z publicznych hotspotów warto więc ograniczyć do minimum. Jeżeli jednak często zdarza Ci się z nich korzystać – koniecznie pomyśl o zainstalowaniu aplikacji VPN. Dzięki temu hakerom będzie trudniej dostać się do Twoich danych.

Więcej: https://www.pcguard.pl/vpn/

Czytaj też: Czy warto używać VPN? 7 powodów, dla których odpowiedź brzmi: TAK

Opcja „Bezpieczne przeglądanie” w przeglądarce

Doskonałym uzupełnieniem duetu antywirus i VPN będzie włączenie opcji „Bezpieczne przeglądanie”, jaka jest dostępna m.in. dla użytkowników przeglądarki Google Chrome. Jak ja włączyć? Po pierwsze otwórz przeglądarkę Google Chrome, a następnie wejdź w Menu (ikona z 3 kropkami), które znajduje się w prawym górnym rogu wyszukiwarki. Wybierz z listy „Ustawienia”, po czym przejdź do „Synchronizacja i usługi Google”. Ostatnim krokiem będzie wybranie z listy funkcji „Bezpiecznego przeglądania” i włączenie jej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, który z trybów bezpiecznego przeglądania się wybiera. Google pozwala bowiem na wybór jednego z poziomów ochrony, które różnią się od siebie pod względem zabezpieczeń. 

Zobacz: Jak zabezpieczyć smartfon z Androidem? Sprawdzone porady!

Udostępnij
Zobacz także