Konferencje

Apple najpopularniejszym producentem, Android najpopularniejszym systemem

comScore, firma badająca rynek technologiczny, opublikowała raport dotyczący użytkowania smartfonów. Za pośrednictwem swoich narzędzi MobiLens oraz Mobile Metrix, przebadała rynek amerykański w zakresie mobilnego przemysłu. Dane obejmują okres od maja do sierpnia 2013.

Najpopularniejsi producenci smartfonów

Pierwsza kategoria raportu to Top OEM, czyli najpopularniejsi producenci smartfonów. Badania przeprowadzono wśród amerykanów powyżej 13 roku życia. Najpopularniejszym producentem jest Apple – w sierpniu 40,7% amerykańskich smartfonów to właśnie iPhone’y. Na drugim miejscu znalazł się Samsung z wynikiem 24,3%. Następnie są to HTC, Motorola i LG, których udziały nieznacznie maleją (LG od maja do sierpnia utrzymało ten sam wynik procentowy).

Najpopularniejsze platformy mobilne

Druga kategoria to najpopularniejsze platformy mobilne. W rankingu wygrywa Android, z wynikiem 52,4% w maju i 51,6% w sierpniu. Nieznaczny spadek Androida spowodowany jest wzrostem udziału systemu iOS od Apple, który znajduje się na drugim miejscu. W następnej kolejności są to system RIM od BlackBerry (spadek o 0,8%), Microsoft (wzrost o 0,2%) oraz Symbian, którego udział w rynku wynosi zaledwie 0,3% na miesiąc sierpień.

Najpopularniejsze serwisy i aplikacje

Ostatnia część raportu uwzględnia 15 najpopularniejszych serwisów i aplikacji, z których użytkownicy korzystają na swoich smartfonach. Spośród stron internetowych, zdecydowanie najczęściej odwiedzanymi się strony należące do Google (92,2%) oraz Facebooka (84,6%). Jeśli chodzi o aplikacje, pierwsze miejsce przypada Facebookowi z wynikiem 75,7%, a kolejne pięć miejsc zajęły aplikacje od Google, kolejno: Google Search, Google Play, YouTube, Google Maps i Gmail.

Podsumowanie

W zakresie producentów zdecydowanie królują Apple oraz Samsung, podczas gdy pozostali producenci znajdują się raczej daleko w tyle. W kwestii systemów operacyjnych, małymi kroczkami w siłę rośnie Microsoft, który planuje zainstalować system Windows Phone m.in. na smartfonach HTC (przypominamy: HTC z Windows Phone i Androidem jednocześnie). Ciekawe jest również to, iż ponad 90% aplikacji i stron używanych na smartfonach należy do Google. Raport dotyczy sierpnia 2013, a więc nie uwzględnia najświeższych premier Apple – iPhone 5S i iPhone 5C. Premiera z pewnością przyczyniła się do zwiększenia popularności Apple i iOS. Pozostaje nam czekać, a być może raporty, jakie powstaną w przeciągu najbliższych tygodni wykażą zależność rzeczywistości mobilnej przed i po premierze tych dwóch urządzeń Apple.
Źródło:
http://www.comscore.com/Insights/Press_Releases/2013/10/comScore_Reports_August_2013_US_Smartphone_Subscriber_Market_Share
Zdjęcie:
zagandesign © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także