Siri to jedna z najbardziej popularnych głosowych asystentek, dostępna jednak wyłącznie na urządzeniach z systemem iOS. Możliwe, że po prawie 10 latach na rynku, apple’owska asystentka przemówi w języku polskim. Może świadczyć o tym ogłoszenie o pracę zamieszczone na stronie internetowej Jobs at Apple.
Apple poszukuje polskojęzycznych analityków do pracy w zespole Siri
Irlandzki oddział Apple poszukuje osób na stanowisko analityka adnotacji w zespole Siri, do pracy w pełnym wymiarze godzin. Ofert, które opublikowano we wrześniu w serwisie Jobs at Apple, jest ponad 20. W każdej z nich poszukiwany jest specjalista od konkretnego europejskiego języka. Wśród nich znajduje się również język… polski. Kandydat powinien posługiwać się nim płynnie, świetnie rozumieć gramatykę oraz posiadać umiejętności w zakresie korekty językowej.
Wymagana jest też zdolność dostrzegania językowych niuansów w polskim dialekcie, włączając w to odmiany w różnych województwach i regionach. Wymagania dotyczące języka angielskiego są również wysokie, ale mniejsze niż w przypadku języka polskiego.
Siri w końcu przemówi po polsku?
Inne kwalifikacje zawarte w ofercie dotyczą m.in. doświadczeń kandydata i umiejętności pracy przy głosowych asystentach. Mile widziana jest wcześniejsza „styczność” z asystentką Siri, z perspektywy użytkowniczki/użytkownika.
Do zadań pracownika ma należeć odsłuchiwanie i tłumaczenie plików dźwiękowych, ewaluacja odpowiedzi dawanych przez Siri w języku polskim w ramach rozmów prowadzonych z użytkownikami testowymi.
Informacje z oferty pozwalają domniemywać, że toczą się prace nad polskojęzyczną wersją Siri. Biorąc pod uwagę, że firma chce zatrudnić specjalistę od języka polskiego, to możliwe, że prace są już na zaawansowanym poziomie. Trudno powiedzieć jednak, kiedy polska wersja asystentki będzie miała szansę pojawić się na naszym rynku.
Aktualnie Siri potrafi porozumiewać się w wielu odmianach takich języków jak: chiński, holenderski, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański. Mówi również w języku arabskim, duńskim, fińskim, hebrajskim, japońskim, koreańskim, malezyjskim, norweskim, brazylijskim portugalskim, rosyjskim, szwedzkim, tajskim i tureckim.
Asystent głosowy – fajny gadżet, który zaczyna być istotny
Choć asystenci głosowi kojarzą się obecnie z „fajnym gadżetem”, powoli zaczynają pełnić przydatne funkcje. Wraz z rozpowszechnieniem się urządzeń smart home, interfejsy głosowe mogą służyć chociażby do sterowania oświetleniem, roletami okiennymi czy ogrzewaniem domu. Asystent głosowy rozumiejący ludzką mowę może zarządzać także innymi urządzeniami połączonymi w jednej sieci Wi-Fi. Możliwe, że jeśli Siri „nauczy” się polskiego, polscy konsumenci otrzymają uproszczony dostęp do inteligentnego głośnika HomePod od Apple.
Źródło: jobs.apple.com