Konferencje

Coraz więcej internautów korzysta z urządzeń mobilnych – raport z Polski i ze świata

Jak podaje serwis Marketing Land, na podstawie raportu Webcertain, blisko 20% ruchu generowanego w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych. W Afryce stanowi on 25%, w Azji blisko 30%. Indie stanowią bezdyskusyjnego zwycięzcę w tej kategorii – 61% ruchu w internecie w Indiach pochodzi z urządzeń mobilnych!
Z raportu wynika również, że z roku na rok systematycznie wzrasta liczba osób korzystających ze smartfonów i tabletów. W czerwcu 2011 roku spośród wszystkich użytkowników internetu, 52% z nich korzystało ze smartfonów, a z tabletów – zaledwie 9%. Rok później, w drugim kwartale 2012 roku, liczby te wzrosły – 57% użytkowników korzystało ze smartfonów, 17%z tabletów. W pierwszym kwartale tego roku odnotowany został wzrost o odpowiednio 8 i 13 punktów procentowych, względem roku 2011 – ze smartfonów korzysta już 60% osób surfujących w internecie, natomiast z tabletów – 22%.
Więcej szczegółowych informacji znajdziemy w samym raporcie Webcertain – The Webcertain Global Mobile Report 2013. Raport dotyczył 28 rynków z całego świata.

Android liderem

Jeśli chodzi o podstawowe informacje i główne wnioski, Android zaczyna rządzić urządzeniami mobilnymi. W pierwszym kwartale 2009 roku smartfony z tym systemem operacyjnym stanowiły zaledwie 1,6% sprzedaży. W pierwszym kwartale 2013 roku liczba ta znacząco wzrosła –aż do 74%! 38% mobilnego ruchu w internecie pochodzi właśnie z urządzeń z Androidem.
W kwestii systemu operacyjnego Symbian, sytuacja ma się odwrotnie – niegdyś lider, obecnie odszedł do lamusa. W pierwszym kwartale 2013 sprzedaż telefonów z Symbianem wynosiła mniej niż 1%.
Urządzeniami mobilnymi rządzą Android i iOS – w sumie 92,3% sprzedawanych smartfonów posiada jeden z tych systemów operacyjnych.

Chiny przed USA

Chiny zdecydowanie stanowią dominujący rynek smartfonów. Wyprzedziły one w tej kwestii USA – obecnie co czwarty użytkownik smartfona to Chińczyk. W sumie w Chinach żyje 350 milionów użytkowników smartfonów. Korea Południowa stanowi najlepiej rozwinięty rynek mobilny. Zasługę w tym mają koncerny Samsunga i LG, które wywodzą się z tego kraju. W Korei liczba zapytań w wyszukiwarkach poprzez urządzenia mobilne przerosła liczbę zapytań za pośrednictwem komputerów PC. W Indiach natomiast ponad połowa ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych.

Jak na tle innych krajów prezentuje się Polska?

Populacja Polaków liczy prawie 39 milionów, z których 11 milionów posiada smartfony. W części raportu dotyczącego naszego kraju mowa jest o kryzysie, jaki dotknął i Polskę. W raporcie stwierdzono jednak, że waleczny duch naszego narodu daje o sobie znać – chcemy przetrwać burzę wykazując wzrost gospodarczy m.in. w dziedzinie telekomunikacji.
W Polsce zaledwie 7,9% ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych – znajdujemy się poniżej średniej dla naszego regionu. Jednakże przepustowość sieci w Polsce wzrosła znacząco dzięki znaczącym inwestycjom w infrastrukturę. Ponadto, ceny mobilnego internetu spadły pośród rosnącej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.
W naszym kraju tablety nadal postrzegane są raczej jako towar luksusowy, choć powoli ulega to zmianie. Podobną opinię mają iPhone’y – stanowią one jedynie 4% mobilnego ruchu w sieci w Polsce. 61% posiadaczy smartfonów używa Androida – liczba ta niemal podwoiła się od 2012 roku, m.in. dzięki popularności smartfonów Samsunga. Powoli na popularności zyskuje także Windows Phone. Dopóki operatorzy nie obniżą cen na smartfony od Apple, raczej nie ma szans na wzrost liczby użytkowników iOS w Polsce.

Garść statystyk:

  • 11 milionów Polaków używa smartfonów
  • 25% – roczny wzrost liczby użytkowników smartfonów
  • 7,9% – mobilny ruch w internecie
  • W 2011 roku 36,9% używało smartfonów do przeglądania internetu, zaledwie 4,2% – tabletów. W roku 2012 liczby te wzrosły odpowiednio do 37,2%i 7,2%. W pierwszym kwartale tego roku odnotowano 44,5% użytkowników internetu surfuje za pośrednictwem smartfona i 11,1% za pośrednictwem tabletu.

Źródła:
http://globalcentral.net/assets/cb757434/1378286097_The-Webcertain-Global-Mobile-Report-2013.pdf
http://marketingland.com/mobile-close-to-20-percent-of-internet-traffic-globally-58015?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+mktingland+%28Marketing+Land%3A+Main+Feed%29

 

Udostępnij
Zobacz także